Od chudého kraje k „hvězdné“ gastronomii

Kořeny tradičního kulinářství té či oné země vždy najdeme v historii. A co dřív jedli chudí zemědělci či horníci, za to dnes šéfkuchaři, v jistých obměnách, získávají michelinské hvězdy. Nejinak je tomu i v Sársku, kde vždy převažoval průmysl a hornictví. I zemědělství zde hrálo a dodnes hraje velkou roli. Muži, kteří dennodenně tvrdě pracovali, se potřebovali dobře nasytit.

S časem se změnila estetika, suroviny zůstávají stejné

S časem se změnila estetika, suroviny zůstávají stejné.

FOTO: TZS/Eike Dubois

Jejich jídla musela být velmi výživná, ale přesto z co nejlevnějších surovin. Nejčastějšími přísadami tedy byly a stále jsou brambory, cibule, česnek, fazole a další zelenina, která v regionu rostla – nejčastěji zelí. Když k tomu všemu nakonec přidáte vliv francouzské kuchyně, vznikne něco, co v dnešní době sklízí jeden úspěch za druhým. V přepočtu na obyvatele je Sársko v Německu spolkovou zemí s největší hustotou michelinských restaurací.

Francouzský šarm na německém talíři

V 50. letech minulého století se sice obyvatelé Sárska rozhodli pro připojení k Německu, ale pokud jde o jídlo a životní styl vůbec, Francii v sobě nezapřou ani další generace. Lidé zde jedí rádi a hodně. Přitom dbají na to, aby při vaření svých tradičních pokrmů využívali jen ty nejkvalitnější čerstvé sezónní suroviny z vlastní produkce. Na tom si zakládá i šéfkuchař Landhotelu Saarschleife Michael Buchna, který nejraději odebírá suroviny přímo od svého souseda.

S vymýšlením vhodného suvenýru z cest si nebudete muset dlouho lámat hlavu - v místních krámcích a na trzích narazíte na tolik dobrot, že byste si je nejraději odvezli domů všechny...nebo vůbec domů neodjížděli

S vymýšlením vhodného suvenýru z cest si nebudete muset dlouho lámat hlavu – v místních krámcích a na trzích narazíte na tolik dobrot, že byste si je nejraději odvezli domů všechny. Nebo vůbec domů neodjížděli.

FOTO: TZS

A když jsou Francie a Lucembursko tak blízko, není problém si nechat přivézt třeba lahodné sýry. Že je na Sársku něco francouzského, poznáte kromě dvojjazyčných nápisů na ulicích právě podle jídelního lístku v restauraci.

Nezavítat v Sársku na nějaký trh by byla určitě chyba!

Nezavítat v Sársku na nějaký trh by byla určitě chyba!

FOTO: TZS/Eike Dubois

Dibbelabbes – sárský národní pokrm

Pod názvem dibbelabbes se skrývá jakýsi „koláč“ ze strouhaných brambor s česnekem, šalotkou, bylinkami a sušeným masem. Příprava je vcelku jednoduchá – na kostičky nakrájené maso se nejprve krátce podusí na oleji s česnekem, totéž se potom provede s nastrouhanými bramborami a nakrájenou šalotkou. Do vlažné směsi se přidá vejce, majoránka, petrželka, muškát a pepř. Vše se dá do jednoho hrnce – odtud pochází i název, dibbe je místní výraz pro hrnec – a peče v troubě na 180 stupňů cca 1,5 hod pod pokličkou. Dvacet minut před koncem pečení se ještě poklice, případně alobal z hrnce sundá, aby vznikla křupavá kůrčička, a sárský národní pokrm je na světě! Nejčastěji se podává s jablečným pyré.

I takto může vypadat Dibbelabbes - sárský národní pokrm

I takto může vypadat dibbelabbes – sárský národní pokrm.

FOTO: TZS/Eike Dubois

Klobásky, plněné knedlíky, smažené brambory…

„Saarländischer lyoner“ je typická sárská klobáska. Pochází sice z francouzského Lyonu, ale v Sársku si získala velkou oblibu, a tak ji můžeme dnes považovat za typickou místní uzeninu. Jako příloha se k ní kromě kysaného zelí podávají za syrova smažené křupavé kostičky brambor „krommbeerkerschdscher“. Dalšími specialitami jsou plněné knedlíky, jež tu potkáte v různých variacích – buď jako „gefillde“, plněné mletým masem, jitrnicí, případně jelitem, nebo „hoorische knepp“ alias chlupaté knedlíky. Obojí se podává se smetanovou omáčkou se špekem nebo s kysaným zelím.

Nezapomeňte ochutnat klobásku Saarländischer Lyoner

Nezapomeňte ochutnat klobásku saarländischer lyoner.

FOTO: TZS/Eike Dubois

Polévková kultura

Obyvatelé Sárska si potrpí na polévky, zejména ty krémové z brambor či fazolí. Ty samy o sobě nejsou ničím neobvyklým, ale jedna pozoruhodná zvláštnost se tu přece jen najde. V našich zeměpisných polohách jsme zvyklí k polévce přikusovat chléb, v Sársku se ale k polévce podává – a teď se podržte – koláč! Ano, vskutku se můžete setkat s tím, že k bramborové polévce dostanete třeba jablečný koláč, oblíbenou kombinací je také fazolová polévka se švestkovým koláčem.

V Sársku lidé jídlo zbožňují, proto se i návštěva restaurace rovná příjemně strávenému času

V Sársku lidé jídlo zbožňují, proto se i návštěva restaurace rovná příjemně strávenému času.

FOTO: TZS/Phormat

Je libo pivo nebo víno?

Jako jinde v Německu se i zde pije piva hojně. Oblíbená jsou piva Karlsberger Ur-Pils, Zwickel, tmavé pivo Landbier nebo Bier-Eiche. Blízkost vyhlášené vinařské oblasti Mosel ale předurčuje Sársko také k hojné konzumaci vína, a to velmi kvalitního. Moselská vína jsou ceněná po celém světě. Kromě vinic je zde také spousta jablečných sadů, jejichž nejznámějším tekutým produktem je „viez“ – jablečné víno.