Nakupujte v Německu a nechte se rozmazlovat. Široké nákupní třídy, jako je Königsallee v Düsseldorfu, nebo Kaufinger Strasse v Mnichově zvou k návštěvě stejně tak jako outletová centra nebo klasická nákupní centra. To, co hledáte, určitě najdete kdekoli.

K dostání jsou i různé speciality - je libo třeba sprévské okurky?

K dostání jsou i různé speciality - je libo třeba sprévské okurky?

FOTO: TVb-ki

V historických centrech menších měst se můžete vydat na takovou menší shopping tour. I kdybyste si nic nekoupili, spojíte příjemné s užitečným – prohlédnete si město a podíváte se, co mají zdejší obchodníci v nabídce.

Trhy - tradiční i speciální

V Německu vás potěší i tradiční trhy – pořídíte na nich jak čerstvou zeleninu, ovoce, maso, pečivo a další tradiční regionální a sezónní produkty, tak třeba i oblečení - někdy i světovou módu za bláznivě nízké ceny, staré knihy a další starší kousky. Bleší trhy se těší oblibě místních i turistů.

Čerstvou zeleninu můžete koupit přímo od farmářů

Čerstvou zeleninu můžete koupit přímo od farmářů.

FOTO: Stadt Ratingen

Nejvíc se jich koná asi v hlavním městě. I jen samotná návštěva těchto trhů stojí za to, atmosféra je zde jedinečná a nakupování není povinností, ale spíše zábavou.

Nakupování podle vašeho gusta

Nakupování v Německu si užije každý, a to přesně podle svého přání, potřeb a hlavně rozpočtu. Nemusíte totiž utratit horentní sumy za to, abyste si přivezli kvalitní, originální, nebo třeba praktický dárek pro sebe nebo svého blízkého.

Před cestou doporučujeme udělat si menší výzkum, abyste pak na místě neztráceli čas a vydali se na lov přesně tam, kam potřebujete.

Drážďanská mlékárna nadchne i zdobeným interiérem

Drážďanská mlékárna nadchne i zdobeným interiérem.

FOTO: DZT, R. Kiedrowksi

Tipy: Možnosti placení

Německo akceptuje euro, není problém tedy platit v hotovosti. V případě potřeby se zde nachází i dostatečné množství automatů, v nichž si potřebnou částku můžete kdykoli vybrat. Co se týče platby kartou, většina restaurací a obchodů akceptuje klasické platební karty jako Visa, Mastercard...

Neuškodí, když se na platbu kartou předem zeptáte. Problematičtější by mohlo být placení kartou American Express, u této karty doporučujeme vždy ověřit předem, zda ji daný podnik akceptuje.

Co se týče spropitného, je zvykem nechávat obsluze, v případě, že jste byli spokojení, zhruba 10 % z celkové části. Spropitné je však dobrovolné.

Tax-Free-Shopping

Některé obchody nabízejí ceny bez DPH, ušetřit tak můžete až 19 procent z celkové částky. Takovýto druh nakupování v Německu si můžete užít třeba na ostrově Helgoland, nebo na frankfurtském letišti a na mnoha dalších místech.

Nakupování ve městech

Nakupování ve městech je skvělé, protože si můžete vybrat mezi velkými nákupními centry, kde nabízejí téměř vše, a specializovanými obchůdky, butiky nebo trhy.

Typické lipské pasáže jsou proslulé

Typické lipské pasáže jsou proslulé.

FOTO: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Schmidt

V Bavorsku se můžete těšit jak na klasické nákupní promenády v centrech měst, tak na outletová centra. Např. v Augsburku se nejlépe nakupuje na ulici Bürgermeister-Fischer Strasse, barokní metropole Bayereuth pak láká především centrem města, na ulici Maximilianstrasse se můžete těšit na desítky obchůdků.

Berlín

Zapomenout nesmíme ani na Berlín. Zde srdce milovníků shoppingu zaplesá – nabídka je tak široká, že opravdu doporučujeme vytvořit si předem plán, kam se vydáte. Luxusní a světové značky se nacházejí na ulici Kurfürsterdamm, je zde i obrovské nákupní centrum KaDeWe, jen toto centrum samotné vám zabere minimálně půlku dne.

Berlínská nákupní zóna

Berlínská nákupní zóna

FOTO: VisitBerlin

Dobře se nakupuje i na ulici Friedrichstrasse, zde narazíte i na cenově dostupnější obchody a značky. Proslulý berlínský styl a nejnovější trendy pak můžete objevit okolo Prenzlauerberg a Schönhäuseralle, nebo v části Friedrichshain na náměstí Boxberger Platz.

Drážďany

Samotnou kapitolou pro turisty vyrážející do Německa za nakupováním jsou Drážďany. Stačí vyjít z hlavního nádraží a už se nacházíte na jedné z nejznámějších a nejnavštěvovanějších nákupních zón v Německu - na Prager Strasse.

Prager Strasse je co by kamenem dohodil od drážďanského nádraží

Prager Strasse je co by kamenem dohodil od drážďanského nádraží.

FOTO: Dresden Marketing

Nakupovat můžete v Drážďanech od rána do večera, mezinárodní značky, výrobky mladých designerů a nadějných talentů, hodinky, oblečení, kosmetiku, sportovní vybavení, techniku, to vše je zde k dostání. Před Vánocemi se zde konají i nákupní neděle, kdy jsou obchody otevřeny i mimo běžnou otevírací dobu.

Vaše přání a touhy splní nákupní centra Karstadt-Warenhaus, a také OC Altmarkt-Galerie, Centrum Galerie a Quartier QF u Frauenkirche.

Otevírací doba v Německu

Většina obchodů, ale ne všechny, je běžně otevřena od pondělí do soboty v rozmezí od 10 do 20 hodin. Menší obchody a butiky zavírají obvykle již okolo 18:30 hod.

O nedělích a ve svátcích jsou pak ze zákona všechny obchody zavřeny. Výjimkou jsou některé neděle před státními svátky, nebo před Vánocemi, to je většina obchodů otevřena, otevírací doba je však kratší.

Zvláštní pravidla platí pro čerpací stanice, turistická zařízení, a obchody na nádražích a letištích, ty jsou zpravidla otevřené i o nedělích a státních svátcích.

Některé lékárny nabízejí také službu 24 hodin denně. V mnoha regionech mají pekárny otevřeno i část víkendového dopoledne, aby si mohli zákazníci i o nedělích vychutnat typické čerstvé pečivo i ke sváteční snídani.

Outletová centra

Toužíte po módních mezinárodních značkách za dostupné ceny? Pak se vydejte do některého z outletových center v Německu. Kde taková centra najdete?

Jedno z nejoblíbenějších najdete u Ingolstadtu, outletové centrum Ingolstadt Village nabízí značkové zboží až se 60% slevami. Podobné centrum se nachází také ve Wetrheim Village nedaleko Frankfurtu.

Outlet shopping v Berlíně

Outlet shopping v Berlíně

FOTO: Dirk Mathesius

K dalším patří i Designer Outlet Soltau, Designer Outlets Wolfsburg (v roce 2013 bylo rozšířeno o dalších 28 obchodů). V Ratingenu se nachází outlet centrum oblíbeného Espritu.

Pokud máte rádi míšeňský porcelán, pak se vydejte do outletových center Meissen Couture Outlet v Míšni a v Drážďanech, kde můžete pořídit exkluzivní porcelán za výhodnější ceny.

Míšeňský outlet nabízí kvalitní porcelán

Míšeňský outlet nabízí kvalitní porcelán.

FOTO: Meissen Couture outlet

Pokud budete v Berlíně, pak nevynechejte návštěvu KPM Werksverkauf, kde pořídíte designovou módu a také boty za zlomek původní ceny.