Magnet pro miliony

Univerzita a studentská scéna, kulturní a programová nabídka, poctivá a srdečná gastronomie a nádherná poloha na Neckaru a na výběžcích pohoří Odenwald; to jsou všechno důvody velké popularity tohoto města, ve kterém již Goethe spatřoval „cosi ideálního“.

Goethovy stopy jsou v Heidelbergu dobře patrné

Goethovy stopy jsou v Heidelbergu dobře patrné

FOTO: Andrew Cowin

Ze statistiky návštěvnosti plyne, že Heidelberg se svými přibližně třemi milióny denních turistů patří k nejnavštěvovanějším místům nejen v Německu a Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. Což je tak trochu škoda, protože toto město si nezaslouží být jen aférkou na jeden den. Kdo se tu zdrží o něco déle, tomu neuniknou další četné krásy města, poněkud skryté ve stínu hlavních turistických atrakcí, ani zvláštní atmosféra a styl života, kterým se Heidelberg liší od řady dalších univerzitních měst.

I heidelberg má svůj kamenný most s bránou

I Heidelberg má svůj kamenný most s bránou

FOTO: DZT/Rainer Kiedrowski

700 let historie a rozjařený dvorní lilipután

Že si člověk během návštěvy Heidelbergu nebude chtít nechat ujít prohlídku zámku bdícího na svahu domácího pahorku Königstuhl v 70metrové výšce nad hladinou Neckaru nad městem, o tom není pochyb. Zámek a jeho okolí patří skutečně k tomu nejpoutavějšímu, s čím se na cestě Německem vůbec můžete setkat. Zámkem se můžete projít samozřejmě i sami, vyplatí se však využít služeb průvodce. Už proto, že vám poodhalí roušku 700leté historie zámku, v jehož zdech je zapsáno mnoho.

Zámek nad řekou Neckar se nedá přehlédnout - any vy byste neměli vynechat jeho návštěvu!

Zámek nad řekou Neckar se nedá přehlédnout – ani vy byste neměli vynechat jeho návštěvu!

FOTO: DZT/Andrew Cowin

V bouřlivých časech tváří tvář hrozícímu zániku se zámečtí pánové pravděpodobně nejednou vydávali po schodech dolů do knížecích vinných sklípků. Zde odpočívá také největší sud na světě: je zhotovený ze 130 dubových klád, dlouhý více než osm, široký sedm metrů a pojme 221 726 litrů. Nad ním bděl na rozkaz kurfiřta Karla Theodora jistou dobu i dvorní lilipután Perkeo, původem Ital. Traduje se, že si svou přezdívku vysloužil neutichající žízní: na otázku, zda si dá ještě další sklenku vína, prý odpovídal stereotypně „perché no?“ – proč ne?

Okolí zámku má jedinečnou atmosféru

Okolí zámku má jedinečnou atmosféru

FOTO: Andrew Cowin

Heidelberské historické jádro: náměstí k zamilování

Ze zámku se hradní cestou dostanete přímo do starého města. Jeho centrum tvoří náměstí s jednou z mnoha krásných heidelberských kašen, se vznešenými měšťanskými domy, početnými kavárnami a ještě hojnějšími obchůdky. A samozřejmě nechybí ani slavný kostel svatého Ducha. Jen pár kroků odtud leží náměstí Kornmarkt, které mnozí považují za nejhezčí v celém Heidelbergu.

Útroby zámku skrývají pěkné interiéry kostela

Útroby zámku skrývají pěkné interiéry kostela

FOTO: Photodesigner Mark Wohlrab, DZT/Vermögen und Bau Baden-Württemberg Referat Staatliche Schlösser und Gärten

Kašnu zdobí socha Madony z roku 1718, spočívající na bedrech andělů, která měla v období katolické protireformace obrátit protestanty zpět na pravou víru. V dnešní době toto půvabné dílo potěší nejen na pohled, ale i jako motiv na pohlednici jako „Madona obilného trhu se zámkem“.

V ulicích se toho děje hodně - třeba lidová slavnost Heidelberger Herbst určitě stojí za návštěvu, koná se poslední záříjovou sobotu

V ulicích se toho děje hodně – třeba lidová slavnost Heidelberger Herbst určitě stojí za návštěvu, koná se poslední záříjovou sobotu

FOTO: DZT/Rainer Kiedrowski

Studentský život: mezi posluchárnou a hospůdkou

I další náměstí, Karlsplatz, zdobí kašna, která hravě navazuje na kosmografii v pojetí slavného humanistického myslitele Sebastiana Münstera. A tím se dostáváme k dalšímu typickému rysu Heidelbergu: velký vliv na zdejší duševní a kulturní život totiž měli po staletí vedle kurfiřtů také především učenci.

Heidelberská univerzita posílala nepohodlné studenty do vlastního vězení - ti na zdech zanechali pestré vzkazy

Heidelberská univerzita posílala nepohodlné studenty do vlastního vězení – ti na zdech zanechali pestré vzkazy

FOTO: Andrew Cowin

Univerzita, nejstarší ze všech na německé půdě, přitahovala velká jména: svá studentská léta či profesorskou praxi tu strávili takoví velikáni ideových dějin jako Georg Willhelm Friedrich Hegel, Robert Bunsen, Max Weber či Karl Jaspers.

Stará aula heidelberské univerzity

FOTO: Andrew Cowin

Dnes je na univerzitě imatrikulováno na 28 000 studentů, kteří si nejen pilně hledí učiva, ale i houfně posedávají po zdejších hospůdkách a kavárnách. Neboť i to je součástí heidelberské tradice, jak si lze v pěkných starých studentských krčmách jako Sepp’l a Zum Roten Ochsen nad sklenkou vína živě představit.

Studentská hospůdka Zum Roten Ochsen je jednou z nejoblíbenějších

Studentská hospůdka Zum Roten Ochsen je jednou z nejoblíbenějších

FOTO: Andrew Cowin