Nenápadné místo na mapě plné historie

Když zadáte heslo „Corvey“ do vyhledávače, špendlík se na mapě zastaví zhruba někde uprostřed mezi městy Kassel, Hannover, Bielefeld a Göttingen. Při prvním pohledu se může zdát, že v tomto regionu na samém východě spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko nemůže být nic pro turistu zajímavého. Omyl. Kromě krásné mírně zvlněné krajiny v povodí řeky Vezery se spoustou cyklostezek kraj oplývá také bohatou historií. Vždyť nedaleko odtud leží Teutoburský les známý z učebnic dějepisu.

Krajina obklopující klášter a zámek Corvey má něco do sebe - podél řeky Vezery navíc vede cyklostezka, kraj je tak ideálním cílem pro aktivní dovolenou spojenou s poznáváním historie

Krajina obklopující klášter a zámek Corvey má něco do sebe – podél řeky Vezery navíc vede cyklostezka, kraj je tak ideálním cílem pro aktivní dovolenou spojenou s poznáváním historie.

FOTO: Kulturkreis Höxter-Corvey GmbH/Sigurt Elert

Významné duchovní centrum

V kraji Höxter je nejvyšší hustota klášterů a opatství – celkem jich zde najdete 28. Klášter Corvey mezi nimi vyniká – jeho kořeny sahají až do dob, kdy na tomto území vládla dynastie Karlovců, tedy do 9. století. Ve Francké říši patřil klášter mezi nejvýznamnější duchovní centra a zdejší opatství fungovalo jako důležitý zprostředkovatel křesťanské kultury v Evropě.

Tyto sloupy v nejstarší části kláštera pamatují už dobu Karlovců

Tyto sloupy v nejstarší části kláštera pamatují už dobu Karlovců.

FOTO: Kulturkreis Höxter-Corvey GmbH/Peter Knaup

Na seznamu UNESCO coby svědek doby Karlovců

Od roku 822, kdy bratranci Karla Velikého položili na břehu Vezery základní kámen budoucího duchovního i kulturního centra, se dochovala poměrně velká neporušená část. Právě díky tomu se klášter jako jeden z posledních dochovaných „svědků“ doby Karlovců nakonec probojoval mezi letos nově jmenované památky UNESCO. Za obdiv stojí kromě atmosféry monumentální stavby také původní nástěnné malby s antickými vzory.

Z doby Karla Velikého se dochovaly i originální nástěnné malby z doby Karla Velikého

Z doby Karla Velikého se dochovaly i originální nástěnné malby.

FOTO: Kulturkreis Höxter-Corvey GmbH/Peter Knaup

Kromě středověkého kláštera i barokní zámek a knížecí knihovna

Třicetiletá válka sice poničila většinu budov opatství, nicméně zároveň tím dala vzniknout baroknímu zámku, jenž obklopuje zbylou původní část kláštera. Klenuté vzdušné chodby, galerie, císařský sál nebo obytná část zámku s knížecí knihovnou čítající na 75 tisíc svazků – to vše láká návštěvníky k prohlídce.

V knihovně barokního zámku se za několik staletí shromáždilo na 75 tisíc knih

V knihovně barokního zámku se za několik staletí shromáždilo na 75 tisíc knih.

FOTO: Kulturkreis Höxter-Corvey GmbH/Peter Knaup

Nečekejte ale prázdné sály bez života. Ve zdech zámku i kláštera se po celý rok konají koncerty a výstavy, a tak mohou návštěvníci svou cestu za historií zpestřit kulturním zážitkem.

Vzdušné klenuté chodby se často promění ve výstavní prostory

Vzdušné klenuté chodby se často promění ve výstavní prostory.

FOTO: GfW im Kreis Höxter GmbH/Frank Grawe