Skoro jako doma

Pokud už znáte český Lednicko-valtický areál na jižní Moravě, který je mimochodem od roku 1996 také součástí světového kulturního a přírodního dědictví, tak se zde budete cítit jako doma, pokud ne, tak se máte na co těšit. Co vás při návštěvě této zahradní říše čeká? Krásná příroda podél Labe a kouzelné stavby zasazené do krajiny – zámečky, mosty, panské domy, panteon, kostelíky. Společně souzní v dokonalé harmonii a nabízí mnoho možností, jak tuto oblast poznávat – na vodě, pěšky, okolní krajinu také na kole nebo na drezíně.

Ranní atmosféra na jezeře v Dessau-Wörlitz

Ranní atmosféra na jezeře v Dessau-Wörlitz

FOTO: DZT, Kulturstiftung Dessau Wörlitz

Kouzlo 18. století

Za svůj vznik vděčí zahradní říše knížeti Leopoldovi III. a zahradnímu architektu Friedrichu Wilhelmovi von Erdmannsdorffovi, kteří se společně podíleli od roku 1764 na vzniku této nádherné krajiny. Klenoty zdejší krajiny jedinečným způsobem propojují člověka a přírodu. Harmonii propojení uměleckých a hospodářských elementů této říční a jezerní oblasti charakterizují jednotlivé prvky zasazené v krajině. Společně propůjčují krajině jedinečný půvab, který vás nechá se zasnít a přenést se do Anglie v 18. století.

Sluneční most

Sluneční most

FOTO: DZT, Kulturstiftung Dessau Wörlitz

Zahradní říše se rozprostírá na 112 hektarech ve Spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, kolem wörlitzkého jezera a Labe, uprostřed biosférické rezervace Mittelelbe a skládá se z pěti základních částí: Schlossgarten, Neumarks Garten, Schochs Garten, Weidenheger a Neue Anlagen. Jednotlivé části parku jsou propojeny sítí stezek, kanálů a mostů.

Zámek Wörlitz – vzpomínky na cesty po Anglii a Itálii

Základní kámen pro klasicismus v Německu položili opět kníže Leopold III. a architekt Erdmannsdorff, a to stavbou Zámku Wörlitz (1769–1773). Zámek je opravdovým skvostem, ač má velmi čisté jednoduché linie, působí monumentálně. Vnitřní vybavení zámku se z větší části dochovalo v originální podobě. Řada uměleckých předmětů a mnoho kusů nábytku pochází přímo z Říma, kde byli kníže a architekt poprvé okouzleni antickým uměním. Z belvedéru se návštěvníkům otevírá pohled na protilehlou stranu Labe. Získají tak hezký přehled o rozsahu a podobě této zahradní říše.

Jarní pohled na zámek Wörlitz

Jarní pohled na zámek Wörlitz

FOTO: Wittenberg Kultur e.V. (Winkelmann, Johannes)

Tip: zámek je otevřen od dubna do října, vždy od úterý do neděle, prohlídka trvá zhruba jednu hodinu

Gotický dům – útočiště knížete Franze

Pro stavby v zahradní říši Dessau-Wörlitz jsou typické dva stavební slohy – klasicismus a novogotika. Das Gotische Haus, jak originální název napovídá, byl postaven v novogotickém stylu a platí za jednu z prvních staveb, které byly v tomto stylu postaveny mimo území Velké Británie, resp. Anglie. Budova sloužila k bydlení i jako muzeum, kníže Franz zde totiž shromažďoval své umělecké sbírky.

Gotický dům

Gotický dům

FOTO: DZT, Kulturstiftung Dessau Wörlitz

Platila však jedna zásada, provádět domem se smělo jen tehdy, pokud se tam kníže zrovna nenacházel. Tento dům byl totiž jeho útočištěm, ve kterém se věnoval studiím a scházel se se svými přáteli. Na druhou stranu ovšem patřil k zástupcům osvícenského absolutismu, také proto si pro stavbu tohoto domu zval především místní řemeslníky. Chtěl jim poskytnout práci a tím také obživu.

Tip: prohlídky je možné absolvovat od dubna do října, vždy od úterý až do neděle

Kousek Benátek v anglickém parku

Voda je základním elementem této krajiny, jednotlivé části parku jsou propojeny sítí stezek vedoucích přes mosty a uměle vybudované kanály, které umožňují i plavbu na lodích. Co most, to originál, dalo by se říct.

Plavba krajinou Dessau-Wörlitz

Plavba krajinou Dessau-Wörlitz

FOTO: DZT, Kulturstiftung Dessau Wörlitz

Tato vodní síť se skvěle hodí i pro plavbu na lodích. V sezóně jsou v nabídce i rozmanité plavby na gondolách s průvodcem, tímto způsobem si návštěvníci mohou park prohlédnout z druhé strany jezera – z vodní hladiny. Jedinečné kouzlo mají tyto plavby v ranních a večerních hodinách. Plavby jsou to většinou okružní, ale není problém si přímo s původcem domluvit i individuální trasu.

Pokud se vydáte na výpravu krajinou pěšky, je možné si některé úseky zkrátit díky převozům, které jsou zde pro návštěvníky v sezóně k dispozici. Děti si oblíbily plovoucí mosty, díky kterým se hravě dostanete na druhý břeh.

Tip: romantická, poznávací nebo dobrodružná – plavba na gondolách, denní nebo večerní, s občerstvením nebo bez, v nabídce i speciální italská večeře

Architektura a zahradní umění

Po celém zahradním komplexu se nachází místa, která jsou spojena se vzděláváním. V západní části je to „osvícenská zahrada“ na Rousseauově ostrově. Knížecí pár měl to štěstí, že se s proslulým francouzským filozofem osobně setkal, a proto na jeho počest nechal vybudovat tuto zahradu.

Synagoga jako symbol náboženské tolerance

Synagoga jako symbol náboženské tolerance

FOTO: Investitions- und Marketingsgesellschaft Sachsen Anhalt mbH

Nedaleko zdejšího kostela se pak nachází synagoga, ta měla zobrazovat náboženskou toleranci. Vnitřní vybavení bylo v roce 1938 během pogromů zničeno, stavba však zůstala naštěstí zachována. Díky tomu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu věnovanou židovské historii v Anhaltsku. V panteonu nacházejícím se na východě části Neue Anlagen je k vidění antické umění.

Ostrov „kámen“ a vila Hamilton

Další vzpomínkou knížete a jeho dvorního architekta na jejich společné zahraniční cesty je ostrov „Stein“, na kterém se nachází vila Hamilton, amfiteátr, kolumbárium, skalní chodby a jeskyně. Postaven byl dokonce i model Vesuvu, který oba společně zdolali (ten skutečný), a jímž byli okouzleni. Výbuch Vesuvu a vytékající lávu si můžete na vlastní oči prohlédnout při zvláštních příležitostech, kdy model ožívá.

Ostrov Stein plný zajímavostí

Ostrov Stein plný zajímavostí

FOTO: DZT, Kulturstiftung Dessau Wörlitz

Tip: ostrov a vila Hamilton jsou přístupné od dubna do října, jako i další zajímavosti v parku, od úterý do neděle a také o svátcích

Barokní klenoty kousek od Wörlitzkého parku

Tvůrčí energii měl kníže Franz v krvi, jeho prababička totiž jen 6 kilometrů od Wörlitzu nechala několik desetiletí předtím vybudovat své barokní rezidenční sídlo – to zahrnovalo zvelebení a přestavbu města, přejmenovaného na Oranienbaum (kněžna pocházela z  oranžsko-nasavského šlechtického rodu), stavbu zámku a založení parku.

Zámek Oranienbaum

Zámek Oranienbaum

FOTO: Investittions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH

Městečko, zámek i park jsou ovlivněny domovinou kněžny Henrietty – Holandskem. Kněžna se podílela na rozvoji města, nechala zde založit sklárnu a podporovala zemědělství, od roku 1693 se zde dokonce pěstoval tabák.

Kromě pěší turistiky, cyklistiky, plavby na lodích si zde návštěvníci užívají také jízdu na drezíně, trasa vede mezi Vockerode a Oranienbaumem.

Čínská pagoda

Čínská pagoda

FOTO: Investittions- und Marketinggesellschaft Sachsen-Anhalt mbH

Na místě původního barokního parku vznikla později v letech 1793–1797 anglicko-čínská zahrada, ve které se do dnešní doby nachází i čínský dům, pagoda a klenutý most.

Tip: posledních deset let se zde opět vyrábí lahodný hořkosladký pomerančový likér, podle původní receptury, nahlédnout můžete také do historie tabákového průmyslu v oblasti

Biosférická rezervace Mittelelbe

Tato biosférická rezervace patří k nejstarším svého druhu v Německu. Na seznam světového dědictví byla zapsána již roku 1979, dnes je součástí biosférické rezervace Flusslandschaft Elbe, která spojuje na toku Labe 5 spolkových zemí (památkou UNESCO od roku 1997). Tato lužní krajina je ideální pro výpravy pěšky i na kole a svým návštěvníkům zaručuje tolik žádaný a potřebný klid a odpočinek.

Biosférická rezervace

Biosférická rezervace

FOTO: Mirko Pannach

Tip: Z pěších stezek je doporučeníhodná trasa Wildebergweg (9 km) a Förster-Wöpke Weg (17 km), pro cyklisty se pak skvěle hodí trasa Gartenreichtour Fürst Franz (68 km), kromě toho se v oblasti nacházejí také další regionální trasy.

Další atraktivity v okolí

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, v okolí zahradní říše Dessau-Wörlitz se nachází i další zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Jedním z nich je i město Dessau, které bylo od roku 1926 hlavním městem moderny. Dodnes jsou zde k vidění stavby umělecké školy Bauhaus, která položila základy moderní architektury 20. století (UNESCO památka).

Desava a památky Bauhaus

Desava a památky Bauhaus

FOTO: Yvonne Tenschert, 2011, Stiftung Bauhaus Dessau

Nedaleko odtud se nachází město Rosslau, které návštěvníky láká především svým vodním hradem z 12. století, muzeem lodí a také stavbami z období klasicismu. Další památkou UNESCO kousek od zahradní říše je město Wittenberg. To je neodmyslitelně spojeno s Martinem Lutherem, který na vrata zdejšího kostela přibil svých 95 tezí a stál tak u zrodu reformace katolické církve v Německu. Oslavy tohoto počinu se pomalu blíží, rok 2017 bude v Německu ve znamení reformace.