Hanzovní architektura

Historie města Stralsund se datuje do roku 1234. Už krátce po svém založení díky výhodné poloze u mělčin bohatých na ryby, stejně tak jako díky okolní krajině prospívající zemědělství, začalo město bohatnout a brzy se stalo významným centrem rybářství a obchodu. Díky tomuto bohatství začali místní obyvatelé již v raném středověku stavět mohutné kostely a radnici z typických červených pálených cihel.

Stralsundské panorama s věžemi kostelů

FOTO: Hansestadt Stralsund

Význam měla i stavba klášterů pro dominikánské a františkánské mnichy. Není tak divu, že se takto rozvinuté město stalo koncem 13. století členem hanzy.

Mohutný kostel Nikolaikirche

FOTO: Hansestadt Stralsund

Tip – klášter St. Katharinenkloster

Tento klášter patří k jedněm z mála svého druhu v oblasti severního Německa. Byl založen v roce 1251 a svou gotickou podobu si zachoval dodnes v téměř nezměněné podobě. Je tak skvělým příkladem tzv. cihlové gotiky. Pravá krása se ale skrývá uvnitř. Gotické interiéry dnes slouží jako výstavní prostory Německého mořského muzea s akváriem, díky skvělé akustice se zde často konají i koncerty.

Obchodovalo se i na radnici

Hanzovní město Stralsund žilo čilým obchodním ruchem. Kromě piva, vína a látek či nalovených sleďů vyvážely stovky stralsundských obchodních lodí také zemědělské produkty z ostrova Rujána do celé Evropy.

Na Rujánu se dostanete pohodlně přes most

FOTO: Hansestadt Stralsund

Symbolem hanzovního města Stralsund je budova zdejší radnice. Vystavěna rovněž z červených cihel s vysokými mansardami a zdobeným štítem se nachází uprostřed ostrova tvořícího historické centrum města. Sloužila nejen jako sídlo radních, ale také jako místo obchodu.

Úchvatná fasáda stralsundské radnice

FOTO: Hansestadt Stralsund

Stralsund a Wismar společně na seznamu UNESCO

Historické centrum hanzovního Stralsundu je spolu s centrem Wismaru zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Ve Stralsundu je světovému dědictví věnována zvláštní výstava v barokním paláci Olthofsche Palais na Altes Markt. Návštěvníci se zde dozvědí nejen, proč byl právě Stralsund spolu s Wismarem zařazen na seznam UNESCO, ale také jaké to je žít ve městě, jež je světovým dědictvím, či zajímavé informace o organizaci jako takové a rovněž zajímavosti o všech památkách UNESCO v Německu.

Letecký pohled na centrum a přístav Stralsundu

FOTO: Jochen Knobloch, DZT

Tip – Oceanárium

Oceanárium je unikátním muzeem, jež láká návštěvníky do světa mořských živočichů. V obřím akváriu seznamuje s životem v Baltském moři, v jiném zase s živočichy obývajícími Severní moře a Atlantik. Otevřeno je denně do 19 hodin.

Moderní budova muzea Ozeaneum

FOTO: Hansestadt Stralsund

Vítejte ve Wismaru

Téměř o 150 km západněji od Stralsundu se nachází Wismar, rovněž významné hanzovní město již v dobách středověku. Také zde na návštěvníky zapůsobí atmosféra středověkého městečka se stavbami z červených cihel od domů měšťanstva až po nespočet kostelů a kostelíků.

Kostel St.Nikolaikirche ve Wismaru

FOTO: Pagels & Presse HWI

Typickým zástupcem zdejší architektury je dům zvaný „Alter Schwede“ ze 13. století, který svým názvem odkazuje na doby, kdy město bylo v rukou Švédů.

První Karstadt

Pokud rádi spojujete dovolenou či výlety s nákupy, pak by pro vás mohlo být nakupování ve Wismaru zajímavým zážitkem. Na rohu Krämerstraße a Lübsche Straße se nachází čtyřpatrový secesní nákupní dům. Právě v této budově v roce 1881 otevřel Rudolf Karstadt svůj první obchod, s pouhým jediným zaměstnancem. Dnes má řetězec Karstadt obchodní domy snad v každém větším německém městě. Ulice Krämerstraße je se svými štítovými domy vyhlášenou nákupní ulicí.

Nákupní ulička Krämerstraße

FOTO: Presse, Hansestadt Wismar

Aktivní dovolená v hanzovním městě

Baltské pobřeží skýtá mnoho možností, jak zde strávit aktivní dovolenou. Od nejrůznějších vodních sportů, až po rybaření – každý si zde najde svou oblíbenou aktivitu. Ve Wismaru je možné dostat zvláštní povolení k rybaření pro turisty. Vodní hrátky si malí i velcí mohou užít i v místních volnočasových lázních Wonnemar. Za zkoušku stojí i projížďka lodí z wismarského přístavu podél pobřeží nebo na ostrov Poel, kde si v místní škole vodních sportů můžete vyzkoušet třeba windsurfing.

Přístav Timmendorf na ostrově Poel

FOTO: Tourismusverband Mecklenburg-Vorpommern