Symbol moderní architektury v Berlíně

Jedním z vrcholů je návštěva tří míst v hlavním městě, která jsou zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Výchozím bodem jsou obytné komplexy berlínské moderny postavené v letech 1913 až 1934. Odrážejí uměleckou a sociální vizi zcela nového prototypu městské a bytové architektury.

Moderní sídliště - památka UNESCO v Berlíně

Moderní sídliště – památka UNESCO v Berlíně

FOTO: Senatsverwaltung für Stadtentwicklung

Jako odpověď na nedostatek bytů po 1. světové válce vytvořili architekti klasické moderny světlé a prostorné byty s kuchyní, koupelnou a balkónem v domech bez dvorků a s výhledem do velkoryse pojaté zeleně. Představují zcela nový prototyp architektury, který se díky jasným formám a sociální angažovanosti stal vzorem pro budování měst ve 20. století.

Ačkoli se jejich stavba po roce 1933 zastavila, neodpovídala totiž představám tehdejšího režimu a doby, zůstala tato moderní sídliště ušetřena bombových náletů v období druhé světové války a díky tomu zachována v téměř nezměněné podobě. Všech šest sídlišť bylo v roce 2008 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zámek Sanssouci v Postupimi

Zámek Sanssouci v Postupimi

FOTO: DZT,Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Michael Pasdzior

Tip: Kousek od Berlína se nachází další památka UNESCO. Zámky a zahrady v Postupimi. Kouzelný zámek Sanssouci snad netřeba představovat. Z Berlína je to opravdu, co by kamenem dohodil.

Po stopách otce reformace

Cesta pokračuje jihozápadním směrem. V Eislebenu a ve Wittenbergu je několik míst připomínajících Lutherovo působení. Návštěvníci se tu ocitnou na místech, kde se skutečně odehrávala reformace. Podle komise UNESCO jsou to místa „mimořádného univerzálního významu“. V Eislebenu k nim patří například rodný dům Martina Luthera a dům, v němž zemřel, ve Wittenbergu jsou to kostelní vrata, na něž vyvěsil své světoznámé teze.

Lutherův památník v Eislebenu

Lutherův památník v Eislebenu

FOTO: Luthergedenkstaetten Eisleben,Wittenberg/Color

Tip: V roce 2017 se chystají oslavy 500. výročí od reformace, již nyní se ale na mnoha místech spojených se životem a působení Martina Luthera konají rozmanité akce, v roce 2015 se budou právě v Eislebenu a Wittenbergu konat speciální výstavy inspirované reformačním hnutím.

Centrum moderní architektury – Výmar a Desava

Přibližně po dvou hodinách autem se mohou návštěvníci ve Výmaru a v Dessau seznámit s revolučními myšlenkami architektury a urbanistiky z let 1919 až 1933. Ve Výmaru začala výtvarná škola Bauhaus působit v roce 1919.

Klasický Výmar

Klasický Výmar

FOTO: Color

Výmar je ale na seznamu světového kulturního dědictví i kvůli mladším památkám, pocházejícím z období tzv. Klasického Výmaru (pozdní 18. a rané 19. století). Bez přehánění by se Výmar dal nazvat centrem německých osobností – Goethe a Schiller, Herder a Wieland, Nietzsche, Liszt, Bach, Gropius, Klee – ti všichni jsou s tímto městem už navždy spojeni.

Cibulový trh ve Výmaru

Cibulový trh ve Výmaru

FOTO: dpa

Tip: Ve Výmaru se na podzim konají slavné cibulové trhy. Jsou zde pořádány již od poloviny 17. století každý druhý říjnový víkend a v současné době ho během tří dnů každoročně navštíví téměř půl miliónu návštěvníků

Koncentrace moderní architektury

V sousedním Dessau (Desava) se tamní vysoká škola umění a designu stala pod vedením Waltera Gropiuse poutním místem avantgardy v architektuře. Jako jedna z prvních vysokých škol umění a designu svede Bauhaus dohromady vynikající umělce jako Paula Kleeho, Vasilije Kandinského a Lyonela Feiningera. Svým krychlovým tvarem a funkčním vybavením ztělesňují budova Bauhausu a „dům mistrů“ ideály této nové stylové formy, která výrazně ovlivnila architekturu 20. století.

Umění Bauhausu v Desavě

Umění Bauhausu v Desavě

FOTO: Color

Tip: Od května 2014 budou v Desavě otevřeny i rekonstruované „domy mistrů“, funkcionalistické vily postavené podle návrhů vedoucích osobností umělecké školy Bauhaus. Původní stavby byly poničeny během druhé světové války. 5.–9. září 2014 se zde koná tradiční festival „Bauhaus Fest“.

Zpátky k Lutherovu odkazu

Závěr trasy tvoří návštěva hradu Wartburg v Eisenachu, kde se návštěvníci znovu setkají s Martinem Lutherem. Tady začal v letech 1521 a 1522 pracovat na překladu Nového zákona. Se svou téměř tisíciletou historií patří k nejlépe zachovalým hradům německého středověku.

Wartburg

Wartburg

FOTO: DZT,Wartburg Stiftung, Bildarchiv Monheim

Město je však spojeno ještě s jednou významnou osobností německé historie. Narodil se zde proslulý barokní hudební skladatel J. S. Bach, jehož život a působení připomíná expozice zdejšího muzea, které je mu věnováno.

Ať už se do Eisenachu vydáte odkudkoli, vždy vás již z dálky upoutá zdejší hrad Wartburg. Základy hradu sahají až do 11. století. Hrad se tyčí nad městem, a proto si z jeho hradeb můžete užít příjemný pohled na celé město a okolí.