V Německu se v současné době nachází 38 památek, které se řadí na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tyto památky nabízejí pohled do více než 6000 let staré historie. Jedná se o rozmanité památky kulturního a přírodního charakteru, které byly v konkurenci mnoha jiných atraktivit vybrány do exkluzivní společnosti památek UNESCO. Společně jsou němými důkazy koloběhu času v přírodě a důkazem umění a nadání minulých generací.

Divy přírody a hrdá města – soubory historických center v severním Německu

Jedinečné přírodní památky na pobřeží Severního moře nebo bukové lesy se stoletými stromy podél Baltského moře v kombinaci s návštěvou historických hanzovních měst, z nichž některá jsou také zastávkami na cestě za cihlovou gotikou v Evropě. Toto propojení dělá z trasy nazvané Přírodní památky a hrdá města, která návštěvníky provede místy světového dědictví v severním Německu, jedinečný výlet do dvoutisícileté historie Německa.

Brémská radnice

Brémská radnice

FOTO: Bremer Touristik Zentrale

Brémy – město nejen brémských muzikantů

Severní trasa začíná v Brémách, kde najdete dvě místa zapsaná na seznam dědictví UNESCO – radnici a sochu Rolanda. Obě tato místa jsou svědky kdysi mocného obchodního spolku působícího po celém tehdy známém světě, do něhož toto zemské hlavní město patřilo od roku 1358.

Brémští muzikanti

Brémští muzikanti

FOTO: Bremer Touristik Zentrale

Tip: Pohladíte-li oběma rukama nohy oslíka, který je součástí sousoší u zdejší radnice, přinese vám to štěstí. Kousek od radnice je v zemi zvláštní díra, do které když hodíte peníze, dostane se vám hlasité odpovědi.

Procházka v mělčinovém moři – holinky s sebou

Z rušného hanzovního města pokračuje cesta do klidné biosférické rezervace Niedersächsisches Wattenmeer (Dolnosaské mělčinové moře). Příroda je tu do značné míry nedotčená. Na ploše 10 tisíc čtverečních kilometrů zahrnuje toto světové přírodní dědictví národní parky mělčinového moře ve Šlesvicku-Holštýnsku a v Dolním Sasku a chráněné území mělčinového moře v Nizozemsku. V této jedinečné krajině, která ve světě nemá obdoby, mohou návštěvníci obdivovat přes 10 000 druhů zvířat a rostlin.

Procházka v mělčinovém moři

Procházka v mělčinovém moři

FOTO: Color

Tip: Užijte si procházku v mělčinovém moři. Jedná se o široký pás pobřeží, který se při odlivu odhaluje návštěvníkům. Na některých místech se budete bořit po kotníky do písku a bahna, proto doporučujeme vzít holinky s sebou, nebo si je zapůjčit.

Historické krásky severního Německa

Trasa pokračuje do historických měst Lübecku, Wismaru a Stralsundu, kde se mohou návštěvníci opět setkat se středověkým hanzovním svazem a jeho tradicemi a obdivovat jedinečnou krásu místních kostelů a budov postavených ve stylu cihlové gotiky. Historická centra těchto měst požívají ochranu UNESCO a návštěvníky vedou křivolakými uličkami zpět do doby rozkvětu městského svazu.

Lübecká Holštýnská brána

Lübecká Holštýnská brána

FOTO: LTM,Torsten Krüger

Tip: Navštívíte-li Lübeck, nezapomeňte ochutnat zdejší specialitu – marcipán. Kromě výrobny se zde nachází i muzeum marcipánu a zajímavé jsou také průchozí dvory mezi městskými domy. Ve Wismaru a Stralsundu pak na vás čekají rybí speciality.

Příroda, o které se vám ani nesnilo

Odsud se trasa vrací zpět do nedotčené přírody starých bukových lesů. Ve staletých porostech mohou milovníci přírody zkoumat ekosystém, který rozhodujícím způsobem určil podobu našeho kontinentu. Národní park Jasmund na Rujáně a Serrahnský bukový les v Müritzském národním parku v Meklenbursku-Předním Pomořansku, Grumsinský les v Braniborsku.

Bukové lesy na pobřeží Baltského moře

Bukové lesy na pobřeží Baltského moře

FOTO: Nationalpark Zentrum Königsstuhl

Národní park Hainich v Durynsku a Národní park Kellerwald-Edersee v Hesensku jsou součástí přeshraničního přírodního dědictví „Bukové pralesy Karpat a staré bukové lesy Německa“.

Národní park Hainich

Národní park Hainich

FOTO: Rüdiger Biehl

Tip: V národním parku Hainich se nachází podobná stezka v korunách stromů jako ta v Bavorském lese. Přístupná je i pro osoby na vozíčku.

Berlín – živá a neustále se měnící metropole

Poklady z 6000leté historie ukrývá další zastávka na severní trase: Muzejní ostrov v Berlíně. V roce 1999 byl prohlášen světovým dědictvím UNESCO a stal se doslova chrámovým městem umění. Patří k největším a nejvýznamnějším muzejním komplexům světa. Najdete tu například Pergamonské muzeum, Bodeho muzeum, Nové muzeum nebo Starou národní galerii.

Stará národní galerie v Berlíně

Stará národní galerie v Berlíně

FOTO: Nationalpark Zentrum Königsstuhl

Tipy: Letos oslavuje Berlín 25. výročí od pádu Berlínské zdi. Během celého roku se zde koná mnoho zajímavých akcí spojených s tímto výročím. Kromě toho se 2. – 4. května můžete těšit na galerijní víkend,17. května na Dlouhou muzejní noc, a nakonec 27. – 28. 9. třeba na Berlínský maraton.