Ačkoli spadá Bavorský les do chráněné oblasti, turistická nabídka je rozsáhlá a rozmanitá. Návštěva Bavorského lesa se vyplatí v každém ročním období. Na jaře se příroda probouzí k životu, léto je pak příhodným obdobím pro aktivní odpočinek: pěší turistiku, vodní sporty nebo cyklistiku. Na podzim se koruny stromů zbarví tisíci odstíny barev a v zimě se zdejší návštěvníci mohou oddávat zimním radovánkám: lyžování, běžkování, výpravám na sněžnicích, bruslení, bobování, sáňkování nebo metané. V Bavorském lese si mohou návštěvníci po celý rok užít klid, pohodu a načerpat novou energii pro návrat do všedních dnů.

Medvěd ve volném výběhu

Medvěd ve volném výběhu

FOTO: Tourismusverband Ostbayern e.V.Kouzlo zimy v Bavorském lese

Zima je nádherným obdobím, plným klidu a pohody. Tento čas si mohou návštěvníci Bavorského lesa užít při zimních sportech. Mezi nejoblíbenější aktivity přitom patří sjezdové lyžování, tomu se zde mohou návštěvníci věnovat v oblastech: Gibacht–Voithenberg–Hoher Bogen, Arber–Ec–Silberberg, zde se nachází i speciální sjezdovka pro malé návštěvníky, Dreiländereck – Winter Hoch 3.

Lyžování v Bavorském lese

Lyžování v Bavorském lese

FOTO: Tourismusverband Ostbayern e.V.

Kromě toho je zde možné využít i velké množství kvalitních a upravených běžeckých tras – celkově asi 2 000 km. A pokud by měl někdo chuť si vyzkoušet i pohyb na ledu, tak může zavítat do zdejších krytých hal – mimo bruslení je oblíbenou aktivitou také metaná. Samozřejmostí jsou i výpravy zasněženou zimní krajinou, pěšky nebo na sněžnicích. Na ty může klidně vyrazit i celá rodina, protože nevyžadují žádné zvláštní schopnosti. A pak je tu ještě sáňkování, tras pro tento druh zábavy je zde hned několik: u kapličky Fatimy v Klingenbrunnu, ve Waldhäuser u parkoviště Ausblick a v Neuschönau v blízkosti rybníka.

Rodiny s dětmi jsou v Bavorském lese vítány

Rodiny s dětmi jsou v Bavorském lese vítány.

FOTO: Bayern Tourismus Marketing GmbH

 Léto ve znamení aktivit

V létě je nabídka aktivit ještě pestřejší. V samotném národním parku se nachází víc než 300 km značených tras – přímé, jiné okružní. Návštěvník si může vybrat podle svých aktuálních přání a fyzické zdatnosti. Kdo by toho chtěl stihnout za jeden den více, ten jistě ocení zdejší cyklistické trasy. Celkem je zde asi 200 km tras, navíc spojují dva národní parky, německý Bavorský les a českou Šumavu, a to rovnou na třech hraničních přechodech. Kromě toho se v Bavorském lese nachází i speciální trasy, tzv. zážitkové, ty návštěvníky zavedou do míst, která byla zasažena přírodními živly a kde je patrný vývoj zdejší krajiny v čase. Speciálně pro rodiny s dětmi je určen areál lesních her. Právě tady se nachází i hřiště pro děti a louka pro táboráky a grilování, které k létu neodmyslitelně patří.

Adrenalinový zážitek pro celou rodinu - Eisvogelsteig

Adrenalinový zážitek pro celou rodinu – Eisvogelsteig

FOTO: Tourismusverband Ostbayern e.V.

K horkému letnímu počasí patří také vodní sporty. Na jezeře Friedenhainsee se nachází nejdelší dráha pro vodní lyžaře a wakeboardisty – měří úctyhodných 1200 metrů a v jednu chvíli se na ní může prohánět až 6 sportovců. Řeka Ilz je zase domovem veslařů a kajakářů. Kolem této řeky se vinou i velmi zajímavé pěší a cyklistické trasy. Další perlou této části Bavorska je také tzv. „bavorská Kanada“. Ta nabízí celkem 107 km vodních tras, které vedou na řece Regen od jezera Bleibacher See až k soutoku s Dunajem v Regensburgu.


Stezka v korunách stromů

Stezka v korunách stromů

FOTO: Baumwimpfelpfad, NP Bayerischer Wald

Zajímavosti v Bavorském lese

A nakonec pár zajímavostí:  jednou z nich je např. „horolezecká“ trasa Eisvogelsteig. Ta je zajímavá především tím, že se téměř celou dobu budete brodit řekou. Žádný strach – vybaveni budete vysokými nepromokavými kalhotami a zajištěni lanem, takže se nemusíte bát, že by vás proud řeky zanesl na poněkud delší prohlídku okolí. A kdykoli během roku se na vás těší také v Návštěvnickém centru Lusen.  Tady na vás čekají výběhy divokých zvířat, kde můžete na vlastní oči spatřit medvědy, vlky a rysy – celá trasa je dlouhá asi 7 km. A pak je zde také Stezka v korunách stromů. Trasu dlouhou 1300 metrů s pohodovým pozvolným stoupáním zvládnou opravdu všichni. Z vrcholku, který se nachází ve výšce 44 metrů nad korunami stromů, jsou nádherné výhledy do zdejší krajiny.