Co návštěvníky zaujme na první pohled, je celistvost historického jádra. Právě zde se totiž nachází více než 900 památkově chráněných domů, díky nimž bylo město zapsáno na seznam světového dědictví. K tradičním památkám patří proslulý Kamenný most, klenoucí se nad řekou Dunaj, a zdejší dóm, který má uvnitř díky svým vitrážím neopakovatelnou, trochu tajemnou atmosféru.

Historické centrum s dómem

Historické centrum s dómem

FOTO: Regensburg Tourismus GmbH

Do této společnosti patří i muzeum s chrámovým pokladem a v neposlední řadě také historická lékárna. Toho, co stojí za vidění, je zde opravdu hodně – historické budovy – kostely, radnice, římské památky (Porta Pretoria – jediná římská brána dochovaná na sever od Alp), sochy, náměstíčka, parky a zahrady. Regensburg nadchne svou pohostinnou atmosférou a jedinečným kouzlem, které přetrvává již po staletí.

Římská brána Porta Pretoria

Římská brána Porta Pretoria

FOTO: Regensburg Tourismus GmbH

Živoucí a zajímavou atmosféru města oceňují i studenti, kterých je zde opravdu velké množství (až 25 tisíc). Kromě toho je to i fakt, že je v Regensburgu vůbec největší hustota hospůdek ze všech německých měst. Ty nabízejí samozřejmě kromě jiného i bavorské speciality, ke kterým neodmyslitelně patří voňavé, grilované klobásky.

Zážitkem, který byste si neměli nechat při pobytu v Regensburgu ujít, je návštěva nejstarší „klobáskárny“ světa – Wurstkuchl na břehu Dunaje, přímo u Kamenného mostu, kde vám naservírují lahodné, do křupava grilované bavorské klobásky a k tomu domácí zelí a domácí hořčici. Vy si pak tuto pochoutku můžete vychutnávat s pohledem na řeku nebo panoráma města.

Kamenný most přes Dunaj

Kamenný most přes Dunaj

FOTO: Regensburg Tourismus GmbH


A teď trochu z jiného soudku. Nakupování? Tak toho si v Regensburgu také užijete dosyta. V historických uličkách centra města, které jsou pěší zónou, se nacházejí obchůdky a butiky, které nabízejí jak tradiční, tak speciální zboží – nechybějí zde módní butiky, obchůdky se šperky, tradičními rukodělnými výrobky a kulinářskými specialitami. A co si odvézt jako vzpomínku nebo dárek s sebou? Třeba právě tradiční, chuťově nezaměnitelnou hořčici, která je dodnes vyráběná ručně podle tradiční receptury rodiny Handelmaierů. Perfektně se hodí třeba právě ke grilovaným klobáskám.

Historická klobáskárna

Historická klobáskárna

FOTO: Regensburg Tourismus GmbH

Návštěva Regensburgu bez auta? Klidně! Regensburg je velmi přívětivý i k návštěvníkům cyklistům. Nejznámější trasou, která vás zavede i do samotného srdce Regensburgu, je Dunajská stezka. Regensburg je napojen na celou řadu dalších cyklostezek. Jedna z nich zavede návštěvníky k monumentálnímu mramorovému chrámu nad Dunajem, k Wallhalle. Wallhalla, jinak řečeno také síň mrtvých, je místem, které má symbolický význam – sjednocuje totiž mimořádné německy hovořící historické osobnosti. Anticky vyhlížející chrám je zaplněn sochami těchto osobností a pamětními deskami s mnoha zajímavými informacemi z německy mluvících oblastí. Sochy zde mají např. i Albert Einstein, Sophie Scholl (Bílá růže), Konrad Adenauer nebo Johannes Brahms. Z hory, na které je chrám postaven, se navíc nabízí nádherný panoramatický pohled na údolí Dunaje.

Wallhalla - jen kousek od Regensburgu

Wallhalla, jen kousek od Regensburgu

FOTO: Regensburg Tourismus GmbH

Regensburg je oblíbeným výletním místem německých i zahraničních návštěvníků. Není se čemu divit. Ne nadarmo je nazýván klenotem na Dunaji. Každý si zde přijde na své – architektura, kultura, gastronomie, wellness, aktivní dovolená, nakupování… To vše se snoubí v tomto krásném a kouzelném městě, které si právem zasloužilo vstupenku do exkluzivní společnosti památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O tom všem se ale můžete sami přesvědčit při své příští návštěvě Bavorska.