Hlavní obsah

Zámek v Hořovicích je skvostnou památkou zvenku i zevnitř. A co teprve z ptačí perspektivy

U hranic Středočeského a Plzeňského kraje leží na sedmi hektarech architektonický skvost v podobě Hořovického zámku. Zámek, jehož historie sahá více než tři sta let zpátky, kromě 160 pokojů s různými expozicemi návštěvníkům nabízí i rozsáhlé zámecké zahrady vyhledávané například pro svatební obřady. V následující reportáži si ji můžete prohlédnout nejen z ptačí perspektivy.

Zámek v Hořovicích je skvostnou památkou zvenku i zevnitř. A co teprve z ptačí perspektivy

Zámek pochází z konce 17. století, první písemná zmínka o něm však existuje až z roku 1709. „Ale to už byl zámek postavený, stavět se začalo na přelomu 17. a 18. století,“ upřesnil Novinkám kastelán zámku Libor Knížek. Šlechtické sídlo vzniklo pouhých 300 metrů od původního zámku a středověkého hradu, jenž však postupně začal nedostačovat reprezentačním potřebám novověké aristokracie.

Zámecký areál se rozkládá na sedmi hektarech půdy.

Foto: Novinky

V průběhu let zámek vystřídal několik majitelů, ti poslední z knížecího rodu Hanavských přišli o zámek v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Následně zde byla zřízena škola a od roku 1954 s přestávkou mezi lety 1974 až 1985 je zámek s prohlídkovými okruhy zpřístupněn veřejnosti.

Zatím nejnovější okruh byl pro návštěvníky otevřen začátkem letošních prázdnin. „Představuje tu starší historii zámku. První tři místnosti jsou věnovány pánům z Vrbna a Bruntálu, jako zakladatelům zámku,“ popsal Knížek s tím, že se zde jako nejstarší exponát nachází i původní katastrální mapa Hořovického panství. „Další místnosti reprezentují obytné prostory poloviny devatenáctého století, kdy tady pobýval knížecí rod Hanavských,“ dodal.

Od 1. července je otevřený nový okruh, který se věnuje starší historii.

Foto: Novinky

Prohlídka končí v majestátním reprezentačním sále, místo přitom v minulosti sloužilo různým účelům. „V 18. století to bývala zámecká kaple, a dokonce byla ještě o jedno patro vyšší. Později byla přestropena, vznikl tam taneční sál a poslední majitel si tam zřídil rodovou obrazárnu, takovou galerii svých předků,“ upřesnil Knížek k historii sálu.

Hostí hračky i svatby

Zámek také dlouhodobě hostí výstavu hraček dětí aristokratů ze středočeských zámků. Nejstarším a nejzajímavějším je tu bezesporu domek pro panenky vlastněný rodem Valdštejnů. Model, jenž pochází ze 17. století, je detailní replikou tehdejších šlechtických domů včetně například polštářků vycpaných peřím či miniaturních kamen z keramiky.

Hračky malých aristokratů jsou velmi zachovalé, děti si s nimi mohly hrát pouze za odměnu.

Foto: Novinky

„V salónu také sedí paní kněžna, která je vyrobena ze slonoviny, tedy z ušlechtilého materiálu, zatímco kuchařka, která bydlí o patro níže v kuchyni, je jenom dřevěná,“ popsal vnitřek modelu Knížek. Hračky malých aristokratů měly i výchovnou funkci. Děti připravovaly na své úlohy v rodině a ve společnosti, navíc si s nimi hrály spíše svátečně. „Děti si s hračkami hrály za odměnu, třeba jen v období vánočním, a pod dozorem,“ objasnil důvod, proč jsou tak dobře zachovalé.

Malebnost zámku i jeho okolí dokládá to, že je často vyhledávaným místem pro svatební obřady. „Prakticky každou sobotu přes celé léto probíhají svatební obřady. Nejenom v zámku, ale i v zámeckém parku,“ přiznal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků