Hlavní obsah
Ve skleníku Fata Morgana je až do prvního března výstava orchidejí. Foto: Roman Mašín, Právo

V botanické zahradě v Troji kvetou orchideje z celého světa

Botanické zahrady jsou v Praze dvě a dodnes si je mnoho lidí plete. Ta v Troji byla zřízena rozhodnutím tehdejšího Národního výboru hlavního města Prahy v roce 1966, ale skoro až o čtyřicet let později do ní začaly pravidelně mířit davy návštěvníků. Před pěti lety se tady totiž otevřel skleník Fata Morgana.

Ve skleníku Fata Morgana je až do prvního března výstava orchidejí. Foto: Roman Mašín, Právo
V botanické zahradě v Troji kvetou orchideje z celého světa

Troja je oblíbeným výletním místem mnoha Pražanů i rodin z celého Česka především kvůli zoologické zahradě. Rostliny ve venkovních i vnitřních expozicích zahrady botanické tak pořád zůstávají v jejím stínu.

Skleník Fata Morgana má otevřeno od úterý do neděle v únoru od 9 do 16 hodin, v březnu o hodinu déle. Vstupné je 120 korun pro dospělého, děti a důchodci zaplatí šedesát Kč. Rodinné vstupné přijde na tři sta.

Je to škoda, protože nedělní procházka k unikátnímu skleníku nabízí řadu zajímavých výhledů na naše hlavní město. Až k hlavního vchodu se nedá zajet autem, a tak je třeba využít buď MHD (např. busem číslo 112 jedete až do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada), či některé parkoviště.

Dobře značené je stání Na Pazderkách, v sídlišti Bohnice, odkud se můžete vydat po nezpevněných cestách přes lesík ke skleníku.

Cesta trvá asi deset minut, společnost vám budou dělat maminky s kočárky a páníčkové venčící své čtyřnohé miláčky. Bohužel některé stráně s rostlinami, které patří k Botanické zahradě, právě procházejí rekultivací, proto je vstup do nich uzavřen.

.: Od dubna budou prostory Faty Morgany patřit tropickým motýlům. foto: Právo/Roman Mašín

V době, kdy je venku přece jen tepleji, se děti prohánějí po dětském hřišti se stylizovanými tepee. Skleník, který není přeludem, je na jižním svahu zahrady a podobně jako nedaleká zoologická zahrada využívá původní skalní podloží pod rozlehlou stavbou.

Skleník Fata Morgana vypadá jako housenka

Fata Morgana vypadá jako zakroucená housenka a její esovitě prohnuté tělo zabírá 1750 metrů čtverečních plochy. Skála je součástí všech tří vnitřních expozic skleníku. Ty se od sebe liší teplotou a vlhkostí vzduchu.

Prohlídka začíná v části věnované polopouštím, expozice má charakter suché buše s převahou dřevin. Odtud se dostáváme do subtropů, deštných lesů a nakonec i mezi vysokohorské rostliny. Kdo si před prohlídkou neodložil v šatně u vchodu – pozor, obsluha důrazně upozorňuje, že bere jen oděv s poutkem – je po celém tom chození pěkně zahřátý.

V teplejších částech skleníku se totiž teploty šplhají až ke třicítce a i ve vysokohorské je příjemných pětadvacet. Vlhkost je až devadesát pět procent!
Součástí tropické expozice je i sladkovodní jezero s několika tisíci ryb, přes které se klene průchozí lávka.

Vpravo je možné pozorovat vodní království Starého světa, vlevo vodní živočichy a rostliny tropické Ameriky. Před tím ale musejí návštěvníci projít podzemní štolou, kde v akváriu plavou mexické slepé tetry.

Pod střechou jsou motýli, orchideje i liány

Pod ochrannou kupolí Faty Morgany se pořád něco děje. Jaké rostliny právě procházejí bujarým kvetením, se zájemci dozvědí na webových stránkách www.botanickazahrada.cz, mezi oblíbené akce patří i výstava orchidejí. Ta je v Troji až do 1. března a některé kousky je tady možné rovnou zakoupit.

.: Skleník Fata Morgana tvarem připomíná housenku. foto: Právo/Roman Mašín

Zvlášť o víkendu je zájem nebývalý. „Expozici pravidelně doplňujeme, není třeba se bát, že by někdo od nás odešel s prázdnou a vytouženou orchidej nedostal,“ říká Marcela Uhlíková, mluvčí zahrady.

V březnu a v dubnu pak kvete chlouba botanické – liána Strongylodon macrobotrys, která pochází z Filipín. Mezi jejími květy se občas mihne i motýl, protože duben je jejich čas.

Tropičtí martináči, otakárci a babočky pocházejí z anglického Stratfordu nad Avonou, kde se „vyrábějí“ v tamní motýlí farmě vzdálené asi dvě stě kilometrů od Londýna.

Motýli a kukly pro pražskou výstavu se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, v Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe.

V expozici jsou umístěna motýlí krmítka, která nádherně zbarvené kusy lákají na kousky ovoce a návštěvníkům se tak neskrývají v okolní husté vegetaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků