Hlavní obsah
Turistické centrum u Punkevních jeskyní Foto: Správa jeskyní Moravského krasu, ČTK

U Punkevních jeskyní vyrostlo nové turistické centrum

Návštěvníci Moravského krasu na Blanensku od středy využívají nové turistické centrum před Punkevními jeskyněmi, jehož výstavba přišla na 50 miliónů korun. Objekt byl v úterý zkolaudován. Vznikl podle projektu architektů Gustava Křivinky a Aleše Buriána, kteří jsou tvůrci brněnské stavby AZ Tower. Ta je se svými 111 metry nejvyšší budovou ČR. O turistickém centru informoval vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Turistické centrum u Punkevních jeskyní Foto: Správa jeskyní Moravského krasu, ČTK
U Punkevních jeskyní vyrostlo nové turistické centrum

„Stejně jako AZ Tower je nová budova před Punkevními jeskyněmi příkladem moderní architektury. Vymyká se ostatním turistickým centrům. Jejich podoba spíše vychází z lidové architektury, bývají ze dřeva a kamene," uvedl Hebelka.

Nový objekt, jehož výstavbu z větší části hradila Evropská unie, je z betonu a skla a je průchozí. Z hlavního sálu vcházejí turisté do podzemních prostor. Nescházejí v něm ani prodejny se suvenýry. Bude v něm také občerstvení, prodejna vstupenek i malá expozice o objevování a průzkumu nedaleké propasti Macochy.

Další novinkou je zastřešení nedalekého přístaviště na říčce Punkvě, kde kotví čluny, v nichž se turisté plaví v podzemí. Jeskyně si ročně prohlédne asi 200 000 turistů z celého světa. Patří k nejnavštěvovanějším podzemním prostorám ve střední Evropě.

Speleologové plánovali stavbu nového objektu léta. Dlouho na záměr nebyly peníze. Staré turistické centrum bylo strženo, protože již nevyhovovalo současným potřebám.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků