Hlavní obsah

Svatomikulášská zvonice v Praze ukrývá tajuplnou chodbu. Nikdo neví, kam vede

Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí v Praze vyjevila další tajemství. Při rekonstrukci zde narazili na doposud zazděnou chodbu se schodištěm vedoucím do podzemí pod věží. O tajemné chodbě přitom neexistují dostupné záznamy. Kvůli zavalení sutí zatím také nikdo netuší, kam až vede a co skrývá.

Svatomikulášská zvonice v Praze ukrývá tajuplnou chodbu. Nikdo neví, kam vede

Dělníci chodbu objevili náhodou při opravě rozvodů elektřiny. „Museli jsme dotáhnout od hlavního rozvodu do pokladny zvonice elektřinu. Tak jsme odstranili dlažbu a pod ní jsme viděli rub klenby,“ popsal Novinkám kurátor památkově chráněných objektů Muzea hlavního města Prahy Karel Kučera s vysvětlením, že klenba naznačovala existenci dutiny pod ní, což pak potvrdily průzkumy endoskopem.

Chodba dále pokračuje za touto zdí, což odhalily průzkumy endoskopem.

Foto: Novinky

„Navrtali jsme díru, strčili jsme tam endoskop a zjistili jsme, že je tam opravdu dutina, avšak z větší části zasypaná. Poté jsme hledali zazdívku do prostoru,“ dodal. Následně je čekalo náročné odstraňování suti, v nejspodnější části chodby však nyní narazili na další cihelnou zazdívku. „Ta je druhotná, což znamená, že byla vyzděná později. Za ní se nachází také suť, takže budeme pokračovat ve vybírání suti a uvidíme, kam to povede,“ vysvětlil Kučera.

O chodbě neexistují dostupné záznamy, nikdo tak zatím netuší, kam až může vést a jaké historické poklady ještě může vyjevit. Stáří chodby odhaduje Kučera na polovinu 18. století, tedy do doby, kdy byla postavena samotná věž zvonice: „Chodba je vyzděná, stejně jako celá věž.“

Jedna ze zajímavostí, které se v chodbě našly, je kostěné šídlo, kterým se dělaly otvory do kůže, aby se mohla sešít.

Foto: Novinky

Nálezy za zdí byly pro všechny překvapením. „Našli jsme tam různé drobné artefakty, jako třeba střepy nádob, několikery pantofle z různých dob a velké kusy stavebních prvků. Největších zajímavostí je kostěné šídlo, kterým se dělaly otvory do kůže, aby se mohla sešít,“ uvedl Kučera.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků