Hlavní obsah

Nejbezpečnější leteckou společností zůstávají australské aerolinky

Titul nejbezpečnější letecké společnosti loni opět získaly australské aerolinky Qantas. Nejvyšší hodnocení bezpečnosti, sedm hvězdiček, si udržely i České aerolinie (ČSA). Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku bezpečnosti leteckých společností, který pravidelně zveřejňuje server AirlineRatings.com. Loňský rok se však také zařadil mezi nejhorší za poslední roky podle počtu úmrtí při nehodách.

Foto: Profimedia.cz

Letadlo společnosti Qantas

Článek

Qantas od 50. let minulého století, kdy začal létat, nezaznamenal žádnou smrtelnou nehodu. Aerolinky také mají nejmladší flotilu, její stáří je 7,9 roku. Mezi desítku nejbezpečnějších leteckých společností dále patří Air New Zealand, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Lufthansa a Singapore Airlines.

„Deset nejbezpečnějších leteckých společností z našeho žebříčku je vždy v čele bezpečnostních inovací a nákupu nových letadel," řekl televizi CNN editor AirlineRatings.com Geoffrey Thomas. Server sleduje celkem 449 leteckých společností, nejvyšší počet sedm hvězdiček přitom získalo celkem 149 aerolinek.

Portál při hodnocení využívá údaje od vládních úřadů letového provozu, předních asociací leteckého odvětví a záznamy aerolinek. Zkoumá také provozní historii firem a záznamy o mimořádných událostech.

ČSA si nepohoršily

Stejně jako v minulých letech získaly vysoké hodnocení také České aerolinie. Mluvčí Daniel Šabík vysvětluje, že bezpečnost leteckých společností je mimo jiné opřená o přesný systém pravidel, nařízení, kontrol a pravidelných auditů.

„Zásadní je také vůle vedení i celé letecké společnosti dodržovat a naplňovat v dennodenním provozu nastavená pravidla řízení bezpečnosti. To jde ruku v ruce s odpovídajícím výcvikem, vzděláním, zkušenostmi a vysokou profesionalitou posádek,” řekl Novinkám.

Dále Šabík doplnil, že ČSA svůj systém řízení bezpečnosti provozu každoročně vylepšují o nové postupy nejen na základě zákonných nařízení či norem, ale také na základě vlastních poznatků a zkušeností partnerů. „Jako čerstvý příklad lze uvést zavedení systému řízení rizik únavy posádek, takzvaný Fatigue Risk Management, který jde do provozu od 1. ledna 2015. Jedná se o systém opatření řídících rizika spojená s únavou posádek nad rámec limitů uvedených v legislativě,” upřesnil.

Letos byl také zveřejněn seznam 10 nejbezpečnějších nízkonákladových aerolinek. Mezi ty patří Aer Lingus (Irsko), Alaska Airlines (USA), Icelandair (Island), Jetblue (USA), Jetstar (Austrálie), Kulula.com (JAR), Monarch Airlines (Británie), Thomas Cook (Británie), TUIfly (Německo) a WestJet (Kanada).

Minulé roky v číslech

Mezi nejbezpečnější v historii létání patřil rok 2013. Naproti tomu loni kvůli několika velkým neštěstím výrazně vzrostl počet mrtvých při nehodách. Celkem bylo zaznamenáno 21 smrtelných nehod, při nichž zahynulo 986 lidí. To je víc, než činí desetiletý průměr.

Na druhé straně, loni došlo celkem ke 111 nehodám, což byl nejnižší počet za více než 80 let. Celkem aerolinky uskutečnily 27 miliónů letů a přepravily 3,3 miliardy cestujících. Jedna smrtelná nehoda tak připadla na 1,3 miliónu letů.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

Na opačném konci žebříčku bezpečných aerolinek, s jednou hvězdičkou, se ocitly nepálské aerolinky Tara Air a Nepal Airlines, kazašské aerolinky Scat a afghánské Kam Air. Všechny tyto společnosti mají zakázáno létat do Evropské unie.

Reklama

Výběr článků

Načítám