Hlavní obsah
 

Na túře po Evropě jedl cestovatel jen odpadky. V Česku hladověl

Pro většinu lidí znamená cesta po Evropě návštěvu nejvýznamnějších památek a ochutnávání místních specialit. Jinak to ale vidí šestadvacetiletý Francouz Baptiste Dubanchet, který strávil část cesty Evropou s hlavou zabořenou v popelnicích a kontejnerech. Posledních 10 týdnů cestoval na kole z Francie do Polska a jedl pouze vyhozené jídlo, aby tak upozornil na plýtvání potravinami.

 
Na túře po Evropě jedl cestovatel jen odpadky. V Česku hladověl

Zpravodaji CNN ve Varšavě Dubanchet řekl, když dokončil svou 3000 kilometrů dlouhou cestu, že příliš nevěřil v úspěch své mise. „Myslel jsem, že budu mít čtyři nebo pět dní hlad, a pak si něco budu muset koupit," dodal. Překvapila ho však hojnost vyhozeného jídla, které dokázal nasbírat z odpadků supermarketů, pekáren a restaurací. Uživil se z nich na celé cestě přes Lucembursko, Belgii, Nizozemsko, Německo a Českou republiku až do Polska. Jeho trasa dosáhla téměř 3000 kilometrů.

Baptiste Dubanchet na cestě Nizozemskem

Foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cestou se tento bývalý zaměstnanec restaurace rychlého občerstvení dozvěděl cenné informace o zvyklostech vyhazování odpadků v zemích, které navštívil. „Snažím se protestovat proti masivnímu plýtvání potravinami. Je to naprosto absurdní a zbytečné," řekl Dubanchet, který svou cestu naplánoval v době, kdy běží Evropskou unií vyhlášený Rok proti plýtvání jídlem. „Plýtváme spoustou dobrých zdrojů. Kolik vody, energie a znečištění stojí něco vyprodukovat, jen aby to pak skončilo v koši. A milióny lidí přitom hladoví."

V Česku trochu narazil

Cestou se držel přísného pravidla jíst jen to, co je vyhozené nebo k vyhození určené. Pokaždé se zeptal na dovolení v supermarketech nebo restauracích, než se ponořil do jejich odpadků. Občas ale musel přelézt nějaký ten plot, aby se ke kontejnerům dostal. Setkal se také s různou mírou pochopení.

Mladý Francouz se na své cestě stravoval mimo jiné zbytky ze supermarketů.

Foto: Profimedia.cz

„V České republice to bylo hodně složité," vypráví Dubanchet. „Lidé nechápali, čeho se můj projekt týká. Mysleli si, že jsem bezdomovec. Nechápali cizince, který po nich chce jídlo z koše. A všechny supermarkety měly své odpadky velmi dobře uzamčené. Celé dny jsem jedl jen chléb."

Nejsnazší zemí pro hledání v koších podle něj bylo Německo — ne proto, že by tam bylo vyhozeného jídla víc než jinde, ale proto, že lidé jeho snahu lépe chápali a přijímali. „V Německu můj projekt podporovala spousta lidí. Někdy mi v supermarketech po mé žádosti řekli: 'Zeptejte se šéfa'. A šéf odpověděl: 'Ne'. Ale pak se ten první člověk vrátil zpátky a povídá: 'Omlouvám se, můj šéf je pitomec, vraťte se později a já vám něco připravím'," popsal. Také Lucembursko je podle něj zemí pro lovce v kontejnerech zaslíbenou.

Dubanchet se odpadků evidentně neštítí.

Foto: Profimedia.cz

„Myslím, že všechny země plýtvají asi tak stejně. Supermarkety ve všech státech fungují podobným způsobem: Ovoce a zelenina musí vypadat dokonale. Ty kousky, které dokonalé nejsou, končí v koši," hodnotí mladý Francouz. V rámci své mise absolvent oboru udržitelného rozvoje navštěvoval školy a vysvětloval, oč se snaží — zatímco přikusoval zbytky ze školní jídelny.

Nepohodlnost ho neodrazuje

Ačkoliv připouští, že se mu po čase strava složená hlavně z okoralého chleba a syrové zeleniny začala zajídat, zažil i několik výjimečných okamžiků. Jeden z těch nejlepších během svých nejtemnějších dní v České republice.

„Dorazil jsem do veganské restaurace v Praze, kde měli tak plno, že museli zákazníky odmítat," vzpomíná. „Vysvětlil jsem číšníkovi, co dělám, a on se za chvíli vrátil s nádherně naaranžovaným talířem jídla a zeptal se: 'Chcete tohle?' Byla to špatně vyřízená objednávka a oni by to museli vyhodit. Byl jsem hladový a přijel jsem ve správný čas na správné místo," dodal.

Mezi další lahůdky, na které vzpomíná, patří sklenice medu a sušených meruněk, kterou našel v Německu. Byly to ale i konzervované potraviny vyhozené v Lucembursku nebo plato 12 vajíček vyhozených proto, že jedno z nich bylo prasklé.

Dubanchet se svým dopravním prostředkem v Remeši ve Francii

Foto: Profimedia.cz

Dubanchet doufá, že se mu v budoucnu podaří navázat spolupráci se supermarkety a restauracemi a najít způsoby, jak snížit plýtvání. Nevylučuje ani, že se vydá na další popelnicové mise. „Proč ne? Jde jen o to, že když nejíte nic jiného, než to, co najdete v odpadcích, pak se musíte dlouho obejít bez toho, co byste jíst chtěli," shrnul.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků