Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Letecká doprava čelí největšímu poklesu v poptávce od 11. září

O leteckou dopravu je nejmenší zájem od teroristických útoků na Světové obchodní centrum 11. září 2001. Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (Iata) je současná pandemie vůbec největší krizí, které kdy průmysl čelil, uvedl server Independent.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Letecká doprava čelí největšímu poklesu v poptávce od 11. září

Ve své poslední zprávě asociace uvedla, že zájem o osobní leteckou dopravu klesl v únoru letošního roku v porovnání se stejným měsícem loňského roku o 14,1 procenta. Velký vliv na toto číslo měla Čína, kde kvůli kolabující domácí dopravě klesl zájem o neuvěřitelných 83,6 procenta.

Koronavirus však zasáhl celý asijský kontinent a Tichomoří, kde kvůli mnoha vládním opatřením klesla poptávka na cesty oběma směry o 41,3 procenta. Například v Africe je číslo téměř zanedbatelné, pokles činí jen 0,7 procenta.

Kontrastní byla naopak situace na celém americkém kontinentu, v Evropě a na Středním východě, kde poptávka naopak o něco vzrostla. Šlo ovšem o únor, měsíc, kdy se nákaza v Evropě teprve začala masově rozšiřovat. V březnu už aerolinky hlásily prakticky nulové rezervace a téměř samá storna letů.

Létání by mohlo téměř ustat

Množství společností uzemnilo celou flotilu nebo alespoň její podstatnou část. Podle odhadů by během dubna měla letecká doprava napříč celým světem téměř ustat. Některé aerolinky přesto operují, i když se značným omezením.

„Společnosti dostaly v únoru pořádnou ránu jménem Covid-19. Hranice se uzavřely kvůli možnému šíření viru a vzhledem k dopadům na letectví neměly aerolinky jinou možnost než osekat náklady a přijmout nouzová opatření, aby tyto nevšední události přestály,“ uvedl šéf asociace Iata Alexandre de Juniac.

Doplnil, že pokles o 14,1 procenta není v globálním měřítku tak velký, ale pro dopravce v Asii a Tichomoří šlo o velkou ránu a rozhodně největší krizi, jaké kdy letecký průmysl čelil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků