Hlavní obsah

Kam na lyže o víkendu i jarních prázdninách

Po oblevě v minulém týdnu sice většinou na horách klesla vrstva sněhu, ohlášené ochlazení a sněžení by však v těchto dnech měly podmínky pro lyžování opět zlepšit. Provozovatelé areálů, které jsou v provozu, hlásí na mnoha místech již nyní velmi dobré podmínky. Se začátkem jarních prázdnin doufají i ve zvýšení návštěvnosti.

Kam na lyže o víkendu i jarních prázdninách

Na sjezdovkách Jizerských hor a západní části Krkonoš leží nyní průměrně 40 centimetrů technického sněhu a lyžuje se bez front. O víkendu však začne první turnus jarních prázdnin a hory se zřejmě rychle zaplní.

Na tanvaldském Špičáku neupravuje společnost SKI Bižuterie Modrou sjezdovku, Červená a Černá však lyžařům bez problémů slouží. Pokrývá je asi 30 centimetrů starého a tři centimetry nového sněhu. V Bedřichově a na Severáku jezdí všechny vleky.

Na Ještědu vyrobil Snowhill asi 40 centimetrů technického sněhu. V provozu je lanová dráha Skalka a Černý vrch a vlek Pod lany a Bucharka. Lyžuje se na Slalomáku, Pod Lany, Skalce, Liberecké a Bucharce. Zhruba stejně vysokou vrstvu zmrzlého sněhu mají i svahy vedle čtyřsedačkových lanovek v krkonošských Vítkovicích a v Benecku.

Jizerská o.p.s. upraví na víkend přibližně 100 kilometrů ze 155 kilometrů dlouhé Jizerské magistrály.

Podmínky na Šumavě se zlepšily

V největším šumavském zimním areálu na Špičáku a na dalších větších sjezdovkách v Železné Rudě a na Špičáku je kolem 40 centimetrů sněhu, převážně technického. Také na Samotách se uměle zasněžuje, na svahu je 35 centimetrů sněhu, z toho kolem pěti centimetrů přírodního. V provozu jsou oba vleky. Jezdí se také na Belvederu, kde je 40 cm sněhu. V nedalekém areálu v Kašperských Horách je ho asi 30 centimetrů a jsou tam také velmi dobré podmínky pro lyžování.

Na sjezdovkách na Zadově leží od deseti do 30 centimetrů sněhu, v provozu jsou i Nové Hutě, kde je ale méně sněhu. V sobotu Zadov hostí dětský lyžařský den, v neděli se v okolí poběží 59. ročník Stašské patnáctky. V lipenském areálu jsou podobné podmínky jako na Zadově, otevřeno je všech šest sjezdovek, výukové centrum pro děti i snowpark. Středisko ve čtvrtek zahájilo provoz nové restaurace pro 160 lidí u nástupní stanice lanovky.

Běžkaři mají vedle okolí Železné Rudy dobré podmínky také na Modravě, kde leží 40 centimetrů starého sněhu a pět centimetrů nového. Upravené jsou tratě směrem na Černou horu a prameny Vltavy, díle na Březník, Javoří Pilu a Vchynicko-Tetovský kanál.

Vleky se rozjedou i v Orlických horách

Bude se lyžovat na svazích v Orlických horách i pod Králickým Sněžníkem. Provozovatelé vleků v Dolní Moravě plánují otevřít všechny tři sjezdovky. Dobré podmínky hlásí i areál v Čenkovicích v Orlických horách, kde je mezi 20 až 40 centimetry sněhu.

Na lepší počasí stále čekají provozovatelé sjezdovek v Hlinsku na Chrudimsku, areálu Peklák u České Třebové a Přívrat na Orlickoústecku. Vleky v těchto střediscích prozatím stojí.

Ve vyšších polohách Jeseníků i Beskyd je sněhu dost

Výborné sněhové podmínky čekají lyžaře před nastávajícím víkendem v jesenických horách. V nejvyšších partiích leží až metr sněhu, na své si přijdou i běžkaři. Vyšší návštěvnost čekají i provozovatelé. V kraji školákům začínají prázdniny.

Dostatek sněhu je na ovčárně, s lyžemi mohou návštěvníci hor vyrazit i do Branné. Naopak některá níže položená střediska si kvůli nedostatku sněhu zoufají. Provoz je i nadále zastaven v jednom z nejmodernějších areálů ve Zlatých Horách na Jesenicku. Vleky stále stojí také v nejníže položeném středisku v kraji v Hlubočkách na Olomoucku.

V Beskydech budou o víkendu v provozu všechna větší lyžařská střediska. Na sjezdovkách leží 20 až 85 centimetrů technického sněhu, místy napadlo během dvou dní až 20 centimetrů čerstvého sněhu.

V horském středisku Javorový vrch napadlo asi deset centimetrů sněhu, takže na sjezdovce dlouhé 300 metrů leží 40 centimetrů sněhové pokrývky. Dobré podmínky čekají na lyžaře také v Pustevnách. Několik dní sněží také ve Skiareálu Mosty u Jablunkova, který bude ale pro veřejnost v sobotu do 12:00 uzavřen, protože se zde budou konat dětské závody.

Pro běžkaře jsou upravené trasy na hřebenech.

Na Vysočině fungují pouze dvě střediska

Na Vysočině budou moci lidé o víkendu lyžovat zřejmě jen ve dvou střediscích na Žďársku a jednom na Jihlavsku. V provozu by měly být vleky na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě, na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí a na kopci Rudný v Jihlavě.

Výborné podmínky pro lyžování naopak slibují pro nadcházející víkend vlekaři ve Zlínském kraji. Běžný provoz mohou očekávat i návštěvníci Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, kde ve středu skončila dětská olympiáda. Lyžovat se dá i v areálu na soláňském sedle, sníh konečně napadl i v Hostýnských vrších.

Další regiony zatím trápí nedostatek sněhu i návštěvníků

V Ústeckém kraji mohou nyní milovníci lyžařského sportu využít jen jednu sjezdovku, a to v Telnici na Ústecku. Nedá se vyjet ani do běžeckých stop, kde při minulém oteplení roztála většina sněhu.

Ve Středočeském kraji bude o víkendu stejně jako minulý týden v provozu pouze sjezdovka v lyžařském areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Benešovsku. Ostatní středočeské sjezdovky kvůli nedostatku sněhu přerušily provoz.

Aktuální situace na našich horách

Beskydy
Pustevny
50
Soláň
35
Jeseníky
Červenohorské sedlo
25
Praděd
80
Jizerské hory
Bedřichov
25
Ještěd
35
Špičák u Tanvaldu35
Krkonoše
Černá hora
70
Pec pod Sněžkou
30
Harrachov
40
Rokytnice nad Jizerou
30
Krušné hory
Klínovec
45
Orlické hory
Říčky
35
Šumava
Lipno
35
Špičák na Šumavě
45
Zadov
20
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků