Hlavní obsah
 

Japonský zábavní park měl být kopií středověkého Německa. Teď se jím prohání vítr

Japonský zábavní park Glück Kingdom byl ambiciózním projektem. Inspirovaly ho příběhy bratří Grimmů, což se odrazilo i na jeho vzhledu. Vznikla zde napodobenina barokního zámku se zdobenými sály a dlouhými chodbami. Jako spousta jiných obdobných parků, i z tohoto se ovšem postupem času stalo místo, kterým se prohání maximálně tak vítr. Anebo průzkumníci s foťáky.

 
Japonský zábavní park měl být kopií středověkého Německa. Teď se jím prohání vítr

Zábavní park, který se otevřel v roce 1989 na ostrově Hokkaidó, měl v tehdejší době poskytnout Japoncům náhled do historického Německa, především do středověku. Kvůli autenticitě bylo na místo importováno i množství soch či samotného stavebního materiálu, třeba 400 let starý žulový chodník z Berlína či Drážďan. Byli najati architekti a odborníci, aby vytvořili, co možná nejvěrnější kopii malého Německa.

Jenže zájem Japonců o evropskou kulturu očividně nebyl tak vysoký, jak se předpokládalo, a tak zábavní park před více než dekádou zavřel a od té doby chátrá. Stal se ovšem oblíbeným cílem nových návštěvníků, urbexerů neboli průzkumníků a fotografů opuštěných budov. Mezi stavbami lze najít i kopie skutečných míst a památek, třeba kopie zámku Bückeburg nebo hradební věže z Rothenburgu.

„Zábavní park je inspirován i známými pohádkami od bratří Grimmů, třeba Červenou Karkulkou nebo Jeníčkem a Mařenkou. Je neuvěřitelné, kolik úsilí na jeho zbudování vynaložili a jak to nakonec dopadlo,“ uvedl jeden z průzkumníků jménem Bob. Dodává, že třeba zámek nyní působí trochu jako sídlo Šípkové Růženky, protože zarůstá hustým křovím, které se pne po jeho zdech.

Dá se zkoumat i dny

Na druhou stranu je ale působivé, jak se mnoho míst v parku zachovalo — skoro, jako kdyby zaměstnanci i návštěvníci odešli teprve nedávno. „Našel jsem spoustu neotevřených dopisů, hrnečků s kávou a další věci, které působí, že život odsud zmizel před chvílí,“ tvrdí Bob. „Hezký byl taky zámek, nachází se v něm 67 různých pokojů, vše v barokním stylu s italským nábytkem,“ dodává.

Vzhledem k rozloze celého parku se v něm dá podle urbexera Boba ztratit i na celé dny, aniž by se zkoumání stalo nudou. „Glück Kingdom má skvělou atmosféru. Rozhodně se jedná o jedno z pěti nejlepších opuštěných míst, která jsem, kdy navštívil,“ uzavírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků