Hlavní obsah

Jak ušetřit na dovolené? Ubytujte se v cizím domě

Novinky, Lucie Poštolková

Chcete ušetřit na dovolené a nevíte jak? Důležitá je příprava a pár chytrých rad. Podívejte se na deset tipů, které vám mohou na dovolené ušetřit i několik tisíc korun.

Foto: Profimedia.cz

Slevové kupóny, strategie při koupi letenek nebo věrnostní programy vám pomohou snížit výdaje za dovolenou.

Článek

1. Vyměňte hotel za "domov"

Ubytování bývá jednou z největších částek na seznamu finančních položek při cestování. Pokud snížíte své nároky na servis hotelu, můžete si přes internet najít levnější ubytování u místních lidí (www.airbn.com). Ti nabízejí často i prázdný byt nebo pronajímají jen jednu místnost (www.homeexchange.com a www.homelink.org). Zdarma pak funguje Couchsurging, což je síť uživatelů, kteří si navzájem nabízejí ubytování či průvodcovské služby zdarma.

2. Strategie při nákupu letenek

Je několik způsobů, jak ušetřit při koupi letenek. Potřebujete k tomu sice více času, ale čím dříve letenky kupujete, tím jsou levnější. Kolikrát se vyplatí kupovat letenku třeba i rok dopředu. Další výhodou sledování stránek leteckých společností je, že lehce najdete speciální slevy.

Nepsaným pravidlem bývá, že se nejlevněji létá uprostřed týdne, napsal server Cnngo.com. Když cestuje větší skupina lidí, vyplatí se letenky kupovat zvlášť. Pokud byste kupovali větší počet letenek, systém by se vás mohl snažit držet u sebe, což nemusí být vždy nejlevnější varianta. Přehledné vyhledávání letenek z celého světa najdete na Sletenky.cz.

3. Jeďte do vedlejších turistických destinací

Možná je to pro některé cestovatele dost omezující, ale jen málo lidí se pokouší hledat alternativní destinaci, která bývá často levnější. Populární turistické lokality nevyhnutelně zvyšují ceny. Proč tedy jet do dražších Alp ve Švýcarsku, když se můžete vydat do levnějších hor v Rumunsku? Ceny se tu stále pohybují v dostupnějších cenových kategoriích. Počítejte ale s tím, že ceny kolikrát kopírují kvalitu a dostupnost služeb.

4. Omezte malé výdaje

S cestováním je spojena řada menších výdajů, které lehce překouknete: pojištění, poplatky za telefonní roaming a za použití platební karty v zahraničí. Pokud si tyto menší položky pohlídáte, můžete ušetřit více, než jste čekali.

Pokud máte příliš drahý roaming a potřebujete volat častěji, vyplatí se vám pořídit si místní sim kartu nebo využít aplikace, které jsou přes internetové spojení zdarma. Bezdrátové připojení má v nabídce stále více hotelů a kaváren. Pokud cestujete během roku častěji, podívejte se po celoročním pojištění. Studentské pojištění na celý rok lze sjednat i za 400 korun.

5. Srovnávejte ceny, hledejte slevy

Při troše trpělivosti můžete přes internet snadno hledat nejlevnější produkty. Od letenek až po zájezdy, hotely či půjčovny aut. Pro takové srovnání vám mohou pomoct servery Sletenky.cz či Sdovolena.cz. Pokud chcete jet na konkrétní místo, hledejte zájezdy s předstihem v tzv. first minute. Jestli netrváte na konkrétním místě, kde chcete trávit dovolenou, vyzkoušejte zájezdy na poslední chvíli, tzv. last minute.

6. Spojte se s místními, neberte drahé agentury

Pokud využijete místních obyvatel v cílové destinaci, můžete se vyhnout různým nástrahám turistických agentur. Navíc se dostanete blíže k objevování dané kultury, zvykům a tradicím. Prohlídku měst s místními si můžete vybrat na stránkách Localguiding.com či www.couchsurfing.org. Nebo si můžete vybrat průvodce u největšího sdružení nezávislých průvodců v Evropě Sandemans New Europe Tours, kde převažují placené prohlídky nad prohlídkami zdarma.

7. Spolujízda

Spolujízda snižuje náklady, ale stejně tak je i šetrná k životnímu prostředí. Když cestujete za hranice do blízkých států, bývá spolujízda nejlevnější. Stačí si na internetových stránkách najít nabídku osoby, která plánuje cestu automobilem a má v autě volná místa. Nebo si sami můžete zadat inzerát a čekat, jestli se vám někdo na daný směr a termín ozve.

Nejvíce se tento způsob přepravy šíří v Německu, kde spojení najdete na stránkách www.mitfahrgelegenheit.de. Většinu evropských států a měst najdete na www.roadsharing.com, kde se občas vyskytují nabídky i z jiných kontinentů. Dále pak fungují české stránky www.spolujizda.cz

Například spolujízda z Berlína do Mnichova vyjde na 20 až 30 eur (520 až 780 korun), přitom vlak stojí 121 eur (3146 korun).

8. Vyhněte se hlavní sezóně

Stejně jako zimní permanentky na lyžařský vlek, tak i turistické oblasti zdražují během hlavní sezóny. Prodraží se vám nejen ubytování, ale i služby. Přitom mnohé středomořské oblasti jsou krásné i na jaře nebo začátkem léta, kdy příroda ještě není tolik vyprahlá od slunečních paprsků.

9. Slevové kupóny

Slevové kupóny jsou dnes snad už na všechno zboží. Není tedy divu, že řada serverů nabízí také slevy na zájezdy, parkování, ubytování, letenky a podobně. České portály se zaměřují hlavně na tuzemsko a Slovensko. Pokud vás zajímají vzdálenější destinace, podívejte se na PromotionalCodes.com nebo Dealzippy.co.uk.

10. Levnější ceny za věrnost

Věrnostní programy nejsou cizí řadě hotelů, leteckým společnostem, ale i rezervačním systémům a cestovním kancelářím. Pokud tak budete programově vybírat produkty od jedné společnosti, můžete využít jejich akcí pro věrné klienty.

Reklama

Související témata:

Související články

Deset nejlepších destinací pro rok 2012

Chcete se na budoucí dovolené vyhnout turisticky známým cílům? Neradi byste propásli jedinečné oblasti? Server Lonely Planet přinesl deset nejlepších...

Moudré tipy na cestování s malými dětmi

Dovolená, ale i víkendové výlety či přesuny za vzdálenou rodinou mohou být pro rodiče s dětmi ubíjející. Základem je svačina, dobroty, do auta písničky, nebo...

Deset nejlepších měst, kde to opravdu žije

Noční život nejsou jen diskotéky, restaurace a alkoholické nápoje u baru kdesi v podzemí, ale také výtvarné happeningy, kluby na pláži či na střechách budov....

Výběr článků

Načítám