Hlavní obsah

Hrozba dovolené na pláži plné odpadků se nevyhýbá ani Chorvatsku

Při výběru lokality dovolené v Chorvatsku se rekreanti rozhodují, zda jet na oblázkovou či písčitou pláž a jestli navštívit spíše rušné město nebo klidnou vesnici. Dalším kamenem úrazu je hodnocení čistoty pláží. Ta závisí na lokalitě, termínu dovolené a tak trochu i na štěstí. Obec Seget Donji je ve směru čistoty pláží některými návštěvníky kritizovaná.

Hrozba dovolené na pláži plné odpadků se nevyhýbá ani Chorvatsku

Na obec Seget Donji nedá řada turistů dopustit. Každoročně sem jezdí velké množství Čechů i Slováků. Jejich spokojenost se zdejší dovolenou se ale diametrálně liší. Někteří si pochvalují oblázkové pláže, pozvolný vstup do moře i příjemné obyvatele, jiní by na dovolenou zde nejraději zapomněli.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Seget Donji se rozprostírá jen několik kilometrů od starobylého přístavního města Trogir. Ten leží necelých 27 kilometrů od Splitu. Seget Donji nabízí pláže se strmým i pozvolným vstupem do moře, výhradně oblázkové a kamenité. Obvykle jsou lemované borovým lesem.

Málo odpadkových košů

Podobně, jako jsou turisté zklamaní ze studené a kanalizací znečištěné vody u Omiše, si v obci Seget Donji stěžují diskutéři na cestovatelských portálech na nepořádek způsobený nedostatkem odpadkových košů. Rekreanti tak nechávají vše, co by normálně vyhodili, přímo na pláži, což k uvolňujícímu zážitku z dovolené příliš nepřispívá.

Pokud budete mít smůlu, může se stát, že při odpoledním koupání budete na pláži kličkovat mezi plechovkami, nedopalky od cigaret a dalšími pozůstatky přítomnosti ostatních rekreantů. U břehu lze pak někdy na odpadky narazit i ve vodě. Riskantní jsou podle diskutérů, kteří oblast navštívili, především větší a frekventované pláže v Seget Donji.

Pohled na vesničku Seget Vranjica při soumraku.

Foto: Profimedia.cz

Klidnější a čistší koupání lze najít dál od Medeny. Na trochu vzdálenějších plážích je podstatně méně rušivých elementů, což upřednostňují mimo jiné rodiny s dětmi. Jednou z možností je koupání v blízké vesničce Seget Vranjica. Tam se odpadkům vyhnete, ale místo pozvolného osmělování na mělčině je třeba počítat s často strmým vstupem rovnou do hlubší vody. Infrastruktura je v obci Seget Donji vhodná jak pro cesty pěšky, tak i k popojíždění autobusem nebo autem.

Anketa
Jste obecně spokojeni s čistotou chorvatských plaží?
ano
35.6 %
ne
9.9 %
do Chorvatska nejezdím
54.5 %
Celkem hlasovalo 7635 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků