Hlavní obsah
Další setkání se slony, jejichž velikost nepřestává budit respekt. Foto: Jan Handrejch, Právo

Cesta skrz JAR: Jízda zamčeným autem a varování před večerními výlety

Poslední část výpravy po Africe vede klikatými cestami přes Botswanu až k nejjižnějšímu bodu afrického kontinentu. Dobrodružný bude mimo jiné i útěk před objektivy fotoaparátů japonských turistů.

Další setkání se slony, jejichž velikost nepřestává budit respekt. Foto: Jan Handrejch, Právo
Cesta skrz JAR: Jízda zamčeným autem a varování před večerními výlety

Ze severu zpět na jih, po překročení řeky Zambezi v Kazungule, vstupujeme do Botswany. Zbývá nám poslední z velkých turistických cílů. Na tektonickém zlomu v centrální části pánve Kalahari se rozkládá největší vnitrozemská delta světa, delta řeky Okavango.

Lodí po Okavangu

V unikátním ekosystému žije několik set druhů ptáků, desítky druhů ryb a až 250 000 velkých savců. Jak je v Africe zvykem, i zde, v NP Moremi, je nepřeberné množství cestovních kanceláří a průvodců, kteří příchozím turistům nabízejí vše možné i nemožné. Přes jednodenní výlety na motorových člunech, vyhlídkové lety nad deltou, až po vícedenní výlety na tradičních mokoro lodích s kempováním v divoké přírodě.

Ručně vydlabávané kánoe již dlouhou dobu nejsou z jednoho kusu dřeva, jak tomu bylo dřív. Pro nedostatek stromů i zde přišel na řadu laminát.

Domorodci plují v deltě řeky Okavango.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zkušený místní poler ovládá loď dlouhým bidlem a statečně hledá cestu vysokým rákosem. Dvojici turistů, které veze, nadšeně popisuje každý živočišný druh, který potkají. Proti rychlé jízdě rozpařeným autem a neustálým přejížděním z místa na místo je tento bližší pohled na přírodu vítanou změnou a krásným odpočinkem.

Dvoudenní výlet s jedním přespáním se nám zdá jako ideální varianta, kterou si také náležitě vychutnáme. Blízký pohled na slony či hrochy je impozantní a úplně jiný, než ho známe z auta.

Další silnice, na které se jen vzácně mihne vozidlo.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Švýcarsko na jihu Afriky

Závěrečné části výletu se trochu bojíme. I když nás čeká již „jen“ přesun na letiště k odletu, naše malé auto čeká ještě více než 1500 km jižní Afrikou. Jihoafrická republika nemá dobrou pověst. Přes 40 let apartheidu, který fakticky skončil až nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu v roce 1994, zanechalo svou stopu.

Místní obyvatelé doporučují nechodit ven po setmění a zamykat auto i během jízdy městem. Po prvním dnu v Jihoafrické republice přichází další milé překvapení. Je tu nádherně. Vysoké zelené kopce plné vodopádů, neuvěřitelně klikatých silnic procházejících přes horská sedla, svěží letní vítr a milí obyvatelé nás ubezpečují, že i poslední týden si náležitě užijeme.

Vzdálený pohled na Cape Agulhas (Střelkový mys).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ukrajujeme kilometry směrem k nejjižnějšímu bodu Afriky. Mys Agulhas je místem, kde se teplý Indický oceán mísí se studeným Atlantským. Krásné kamenité a větrné místo nás uchvátilo. Málo turistů, tradiční rybářská restaurace nabízející čerstvé mořské plody i nepředstavitelné scenérie nekonečného divokého oceánu.

O několik dní později navštívíme i bájný mys Dobré naděje, který je velmi často, avšak mylně označován právě za nejjižnější místo, a konstatujeme, že práce reklamních a cestovních agentur nese své ovoce.

Na mysu Dobré naděje je bájný snad jen jeho název. Japonští turisté sem přijíždějí jedním nacpaným autobusem za druhým, spouště fotoaparátů cvakají, lidé žasnou údivem a my mizíme rychle pryč.

Střelkový mys, jak se nejjižnějšímu bodu Afriky česky říká, je vzdušnou čarou pouze 170 km od Kapského Města a jakoby už o něj turisté nejevili zájem. I v tom je jeho neuvěřitelná krása. K břehům Antarktidy je to už co by kamenem dohodil. A zbytek doplaval.

Pestrobarevné domky na známé pláži Muizenberg nedaleko Kapského města.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Mladé země jižní Afriky si k cestě za demokracií, tak jako Česko, prošly maratónem útrap. Současné vlády vědí, že bezpečí a spokojenost turistů je klíčem k dalšímu rozvoji. Ve všech zemích je úředním jazykem angličtina a domluvit se i v těch nejzapadlejších vesničkách není problém, stejně tak jako platba kreditní kartou či směna západních měn. Až budete plánovat svou příští dovolenou, vzpomeňte si na Afriku.

První část putování Afrikou čtěte zde.
Druhou část putování Afrikou čtěte zde

Rady na cestu

DŮLEŽITÉ JE PLÁNOVÁNÍ

Naplánování celé cesty je hlavním předpokladem klidné a příjemné dovolené. Možností je nepočítaně. Rozhoduje zpravidla to, kolik peněz jste ochotni investovat. Můžete se poddat nabídce cestovních kanceláří a nechat si Afriku ukázat, anebo si můžete půjčit auto a Afriku si prozkoumat sami. V tištěných průvodcích i na internetu je spousta informací, a čím více si toho přečtete, tím méně nepříjemných překvapení zažijete, tím méně času promarníte a tím lépe si dovolenou užijete.

AUTO

Auto se dá půjčit v jednom městě a vrátit v jiném, s půjčeným autem se dá navštívit více sousedních zemí a vrátit se zpět do výchozího místa a konečně, auto si lze vybrat a zamluvit předem, z pohodlí domova. Z Prahy do Kapského Města létá několik společností. Cena letenky se pohybuje od 17 000 Kč za zpáteční let, a tak hledáme půjčovnu s možností vyzvednutí (a vrácení) auta na letišti v Kapském Městě s povolením vyjet za hranice Jihoafrické republiky. Z výběru vychází po dlouhém hledání nejlépe společnost Thrifty. Jako jediná nám totiž umožní i cestu do Zambie.

CO S SEBOU

Věci jsme balili, jako kdybychom plánovali autovandr po Evropě, letní spacák, karimatka, stan, čelovka. S vědomím, že ani místní se nechtějí po jídle otrávit, jsme se neobtěžovali konzervami nebo instantními sáčky. Zabalili jsme jen lehký cestovní vařič VAR. Způsobil nám mírné komplikace, protože jsme na místě nesehnali odpovídající kartuše. Museli jsme tedy zakoupit konkurenční typ Campingaz včetně vařiče. Naštěstí to nebylo složité, prodávají je všude.

KARTY A LÉKÁRNIČKA

Místo větší hotovosti jsme volili bezpečnější způsob a přibalili kreditní karty. Bankomaty jsou i v místech, kam ještě nevede asfalt. Snad jediné, čemu je při balení třeba věnovat trošku větší pozornost, je lékárnička. Před cestou je dobré probrat plány s praktickým lékařem a navštívit také očkovací centrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků