Ukázkovým příkladem boomu wellness turistiky jsou Krkonoše. V posledních několika letech se nejvyšší české hory staly nejen vyhledávaným lyžařským střediskem, které je svou úrovní srovnatelné s menšími alpskými středisky, ale stále častěji se stávají i mimo lyžařskou sezónu cílem těch, kteří si chtějí užít dovolenou spojenou s příjemnou relaxací a prevencí nejrůznějších chorob.

Wellness – relax těla i duše

Ve Špindlerově Mlýně a Harrachově je několik hotelů, které nabízejí wellness programy vyprofilované přímo na míru. Může jít buď o hlavní náplň dovolené, oblíbené jsou ale i jednotlivé procedury, které mohou být náplní dne při špatném počasí, popřípadě doplňkem aktivní dovolené.

Wellness pobyty si získávají stále větší oblibu. Už i mezi Čechy.

FOTO: OREA HOTELS

Finský národní sport – saunování

Princip saunování je založený na přehřátí organismu – vždyť teplota v klasické sauně se pohybuje od 60 do 110 stupňů Celsia (v infrasauně je teplota nižší - zhruba 50 stupňů). Saunování je od nepaměti spojeno s kulturou Finska, kde funguje jako očistná koupel. U nás se prý první sauna objevila až v roce 1936, ale dnes „horká komora“ patří k základnímu vybavení každého lepšího hotelu.

Pobyt v horku a následné otužení ve studené vodě nejenže dělá dobře kloubům a upravuje krevní tlak, ale sauna výborně funguje i jako bojovník proti stresu. Abyste si pobyt v sauně opravdu užili, doporučuje se vyrazit večer

„Můžete tu podniknout třeba téměř dvacetikilometrovou túru Labským dolem, kolem Labského vodopádu až k pramenu naší nejdelší řeky. Zpátky do Špindlerova Mlýna se vrátíte lanovkou z Medvědína,“ radí masérka z wellness centra jednoho z hotelů a se smíchem dodává: „To, že vás po dvaceti našlapaných kilometrech bude večer bolet celý člověk je tak jisté, jako že je Sněžka nejvyšší vrchol Česka!“

V hotelech s wellness centry si můžete užít i romantiku ve dvou.

FOTO: OREA HOTELS

A abyste mohli i v dalších dnech bez problémů zdolávat kilometry turistických stezek v Krkonošském národním parku, nebo vyrazit na letní bobovou dráhu, není nic jednoduššího než večer využít služeb wellness centra a nechat se několik desítek minut hýčkat masáží, perličkovou koupelí, nebo pobytem v sauně. „S průměrným tříhvězdičkovým hotelem díru do světa neuděláte,“ to si místní hoteliéři dobře uvědomují a investují do rozvoje wellness center nemalé finanční prostředky.

Zároveň upozorňují, že ke kvalitnímu zážitku z wellness procedur nestačí jen to, aby hotel disponoval saunou, bazénem a vířivkou. „Základem kvalitního hotelu je vyškolený personál, který svému povolání stoprocentně rozumí,“ vysvětluje manažer. Jen potom mohou být procedury pro klienta přínosem.

Vířivky patří už ke standardnímu vybavení wellness center

FOTO: OREA HOTELS

Když ordinuje lékař…

Wellness a relaxační pobyty by měly sloužit hlavně jako prevence před vznikem civilizačních chorob a neduhů spojených s nadmírou stresu,“ shodují se odborníci. Ne vždy si ale lidé na sebe a své zdraví najdou dostatek času a zdravotní komplikace jsou potom často jen otázkou času.

Pak musí „zaúřadovat“ lékař a podle prohlídky a vyšetření připravit pacientovi na míru léčebný program. I ty dnes ale často probíhají v moderních hotelech s tím nejlepším zázemím a obvykle je jen na „pacientovi“, které z pro něj vhodných lázní zvolí. „Relaxační a rekondiční pobyty dnes tvoří asi 20 % lázeňských pobytů,“ dodává k tomu manažer hotelu, který se na tyto služby specializuje. Ceny se pohybují okolo 2500 korun za třídenní pobyt s masážemi.

Léčba šokem, léčba mrazem

Pravým opakem klasické sauny ale s podobnými účinky je kryosauna, kde je organismus „mobilizovaný“ krátkodobým působením extrémního chladu. Teplota v kryosauně může klesnout na zhruba 2 - 3 minuty až k -150 stupňům. Následně dojde k lepšímu prokrvení a zásobení tkání kyslíkem. Kryoterapie dělá dobře těm, kteří bojují s celulitidou, lupénkou, migrénou, nebo si jen chtějí zlepšit náladu – do krve se totiž vyplaví poměrně velké množství hormonu štěstí.A i když není ještě tolik rozšířená jako klasická sauna, počet wellness center, které pobyt v ní nabízejí postupně roste.

V Čechách se na špici oblíbenosti tradičně drží takzvaný lázeňský trojúhelník na západě Čech. Karlovy Vary a Františkovy a Mariánské Lázně – to jsou synonyma pro české lázeňství. Nejmladší z lázeňského trojúhelníku jsou Mariánské Lázně.

Kryosauna je v Česku ještě stále novinkou.

FOTO: OREA HOTELS

Dnes patří ke špičce v léčení nemocí zažívacího traktu, močových cest, ale i pohybového ústrojí. Zrekonstruované, nebo kompletně nově postavené lázeňské komplexy nedávají vzpomenout na „temné období“ po druhé světové válce, kdy město více méně chátralo.

Prapor lázeňství na Moravě pak drží Luhačovice. Největší moravské lázně proslavil pramen Vincentka, který vyvěrá na kolonádě přímo v centru města. Sjíždějí se sem za lázeňskými procedurami hlavně ti, co chtějí zatočit s cukrovkou nebo obezitou, ale vítaní jsou i lidé, kteří si jen chtějí užít fajn víkend bez stresu a plný hýčkání.

Čtěte dále:

Přečtěte si také další zajímavé články o cestování po Česku. Přehled všech článků naleznete v rubrice.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Cestování po Česku

Inzertní sdělení: Tipy na zajímavé wellness pobyty v Česku

OREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky wellness pobytů a hotelů:

OREA Hotel Arnika

Odpočiňte si na příjemném pobytu v Krkonoších díky blahodárným relaxačním procedurám. Nabízíme třídenní (2 noci) regenerační pobyt s báječnými procedurami pro pohodu a celkovou relaxaci.

OREA Vital Hotel Sklář

Přijeďte si odpočinout po náročném týdnu do Krkonoš. Ve zrekonstruovaném čtyřhvězdičkovém hotelu v Harrachově na vás kromě jiného čekají luxusní procedury pro pohodu vaši duše i těla.

OREA Wellness Hotel Horizont

I krátkodobý wellness pobyt v srdci Šumavy Vám pomůže načerpat nové síly a energii! Kombinace léčebných procedur pomůže Vašim problémům s bolestmi zad.

OREA Hotel Palace Zvon

Poznejte krásy Mariánských Lázní a užijte si hýčkání v příjemném secesním hotelu. Nově nabízí služby moderního a kvalitního wellness centra, kde si můžete užít pestré léčebné procedury.

 Autor: Lucie Štěrbová & OREA HOTELS