Dnes pod zasněžené vrcholy Kavkazu v severní Gruzii vede slušná silnice a Letiště královny Tamary dokáže odbavit malá letadla z Tbilisi. Takže i Turek má dnes dveře otevřené. Netradiční budova letiště je jednou z několika ultramoderních staveb Jürgena Mayera, které zde – ve městě Mestia – vytvořil.

Ultramoderní odbavovací hala letiště

Ultramoderní odbavovací hala letiště se stádem pasoucích se krav před letištěm.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Středověké kamenné věže spojené s domem jsou dominantou nejen Mestie, ale i blízkého Ushguli a vlastně každé větší vesnice. Díky nim se zde zachovalo mnoho vzácných středověkých artefaktů, z nichž mnohé jsou vystaveny v místním muzeu etnografie a historie. Kromě knih, ikon a křížů je zajímavý pohled na město na fotografiích přes sto let starých.

Město v údolí pod horskými velikány
Přes tisíc let tu stojí na stráži

Přes tisíc let tu stojí na stráži.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Jinak je zde ráj především pro horské turisty a horolezce. Místní hory ochránily nejen historii národa, ale i přírodu. Koho neodradí náročnost terénu, může se kochat pohledem na místa syrově krásné přírody, jejíž tvář se po tisíciletí nemění. Snad jen ledovce – těm se tvář poslední dobou trochu protahuje.

Nechcete do hor pěšky? Kupte si koně
Z této díry vytéká řeka...

Z této ledovcové díry vytéká řeka...

FOTO: Jiří Maděra

Třeba ten, z něhož vytéká říčka Chalaadi. Je to taková tyrkysově modrá díra v ledovcovém jazyku. Cesta k ní je dlouhá asi šest kilometrů, je vyšperkovaná visutým mostem a z části vede po kamenitém svahu. Nicméně v létě se dá do části ledovce na několik metrů vlézt. A to za to stojí.

Obujte sandály a vzhůru na Everest
Kameny a zase kameny - kdyby z nich aspoň někdo postavil pořádný most

Kameny a zase kameny – kdyby z nich aspoň někdo postavil pořádný most.

FOTO: Jiří Maděra

Podobně náročný je výšlap k jezírkům Koruldi. Vysoko nad městem je patrný železný kříž tyčící se na jednom z ostrohů. Pokud se dostanete sem, máte způli vyhráno. Sice máte za sebou teprve třetinu cesty, ale převýšení už není tak dramatické.

Ala-kul: Kouzelné duhové jezero se sněhovými čepicemi
Jedno z jezírek Koruldi a za ním Rusko

Jedno z úchvatných jezírek Koruldi a za ním Rusko.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Zato zelené pastviny s polodivokými koňmi a kravami a rozkvetlé louky vás budou provázet celou cestu do hor. Samotná jezírka se nemohou měřit s krásou horských jezer v Kyrgyzstánu – proti nim jsou to jen louže – ale výhledy, které vás čekají, jsou nezapomenutelné.

Na horských loukách potkáte kromě ocúnů rododendrony a orchideje

Na horských loukách potkáte kromě rozkvetlých ocúnů také rododendrony a orchideje.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Samozřejmě že pro náročnější trekaře tu jsou k dispozici několikadenní výšlapy z Mestie do Ushguli nebo Maami, případně na vzdálenější ledovce. Je potřeba si uvědomit, že celý prostor hor je pohraničním pásmem, takže potkat na cestách pohraničníky není nemožné – spíš tutovka. Ale k turistům jsou ohleduplní…

Inzertní sdělení: Je pro Vás cena dovolené opravdu důležitější než kvalita Vaší dovolené? Víme, že není! A proto Vám nabízíme kvalitní dovolenou podle Vašich přání a finančních možností. CK Arcadia Air – tady si cenu i kvalitu diktujete Vy. 
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Krásná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, Angkor Wat, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na tropickém ostrově Koh Chang v Thajsku.
 

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

 

Pravá africká divočina tváří v tvář.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Keňa - safari již od 37 460 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
 Srí Lanka již od 32 590 Kč

Poznejte překrásnou Srí Lanku, jejíž perfektní mozaiku tvoří nekonečné kouzelné pláže lemující celoročně teplé vody oceánu, chladivé a mystické hory s čajovými plantážemi, bohaté kulturní dědictví dávných kultur, přívětiví lidé i národní parky se safari.
 

Největší atrakce na Srí Lance – sloní sirotčinec Pinnawala.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

 

Tádž Mahal v celé své kráse.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.
Omán již od 32 710 Kč

Poznávací zájezdy do pohádkové země tisíce a jedné noci. Poznáte pestrost života v Maskatu, užijete si písečné pláže, zažijete atmosféru jedinečné aukce živého dobytka v Nizwě a užijete si noc v poušti Wahiba. Během tohoto okruhu navštívíte také nejzajímavější památky a vykoupete se v oázách Ománu.
 

Moderní a tradiční arabský svět.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

 

Mexiko je zemí, ze které dýchá jedinečná atmosféra.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Mexiko již od 41 380 Kč

Pojeďte s námi objevit neodhalená tajemství dávných civilizací, a to nejen Mayů, ale také Aztéků a Olmeků, kteří zde vytvořili tajemné a mohutné stavby. Neskutečné kulturní bohatství, ale také nádherná pobřeží Karibského moře, výtečná mexická kuchyně a temperamentní Mexičané ...to vše na Vás čeká v této kouzelné zemi!
Peru, Bolívie již od 66 140 Kč

Zavítejte s námi do tajuplné země starých Inků. Při své cestě navštívíte mystické město Machu Picchu, bývalé centrum incké říše Cuzco a zavítáte k nejvýše položenému splavnému jezeru světa, jezeru Titicaca. Své dobrodružství zakončíte v hory obehnaném La Pazu, ležícím ve výšce 3632 m.
Jihoafrická republika - safari již od 37 140 Kč

Navštivte jeden z nejkrásnějších divokých parků v Africe, který vás jistě okouzlí svou věčně zelenou a neproniknutelnou přírodou s více než 147 druhy divoké zvěře. Ubytováni budete v jedinečných chatkách v korunách stromů, které tak umocní váš zážitek ze safari. Splňte si svůj dětský sen!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Zpět na hlavní stránku rubriky Asie