Pokud chcete poznat chrámy Angkor Wat, buď musíte být hodně zapálený „túrista“, nebo můžete využít podpůrné cestovní pomůcky. Prozkoumat komplex o rozloze Prahy není žádný „výlet na Kárlštejn“. Tady vás tlačí čas a brzdí tropické klima. Využijete-li nabídku v sousedním městě Siem Reap, máte desatero možností, jak svým nohám ulevit a nestrávit mezi chrámy celou dovolenou.

Mezi chrámy panuje čilý dopravní ruch

Mezi chrámy panuje čilý dopravní ruch

FOTO: Laura Fountain

Nejlevnější a nejpopulárnější variantou je půjčení kola. Kapse to neuškodí a organismu prospěje. Nečekejte žádné Shimano, většina půjčovaných kol má své nejlepší roky za sebou, ale nikdo si nedovolí nabídnout nepojízdnou herku – konkurence je příliš veliká. Výhodou kola je, že si zvolíte trasu, jakou chcete, a nemusíte se řídit cestami. Obzvláště v místech, kde převládá džungle. Nevýhodou je to, že jste vystaveni nepřízni i příliš velké přízni počasí.

Další články z rubriky Asie, které stojí za přečtení
Některé z odlehlých chrámů jsou dostupné jen stěží

Některé z odlehlých chrámů jsou dostupné jen stěží

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Druhý nejvyužívanější způsob je pronájem tuk tuku. Buď s průvodcem, nebo bez. Tahle zastřešená bryčka zapřažená za bzučící moped je pohodlná, ale časem se ozvou záda a potřebujete se protáhnout. Průvodci bývají většinou informačně zběhlí, a pokud jste ohledně chrámů nepopsaný list, dokonale vás „popíšou“. Nebo je možnost najmout si auto s řidičem. Připlatíte si, ale máte záruku, že jste chráněni před extrémním výkyvům počasí. Nevýhodou obou je, že jste vázáni na sjízdné cesty.

Pohled z balónu má své nezaměnitelné kouzlo

Pohled z balónu má své nezaměnitelné kouzlo

FOTO: Russavia, Wikimedia Commons

Je-li vaším přáním vidět chrámy ze vzduchu, žádný problém. Za občasného hučení plamene můžete vystoupat nad pozemské turisty v horkovzdušném balónu. Zabere vám to necelou čtvrthodinku, ale uvidíte vše s nadhedem. Romantická panoramata vás čekají i z paluby vrtulníku. Je to sice hukot, ale za čtvrthodinku proletíte to, co ostatní obcházejí celý den. Výhoda cesty vzduchem je v tom, že pořízené fotografie zachytí kompletně celé stavby.

Koně překonají leckteré překážky, voda jim problémy nedělá

Koně překonají leckteré překážky, voda jim problémy nedělá.

FOTO: Happy Ranch Horse Farm

Ale to není vše. Nevěříte-li strojům, využijte zvířátka! Jízda na slonu je sice klimbavá, ale stylová. Obvykle se jezdí trasa Angkor Thom–chrám Bayon, což trvá zhruba půlhodinku, ale déle by málokterý našinec vydržel… To ze hřbetu koně vypadá svět lépe. Kdo ovládá techniku jízdy, čeká na něj až tříhodinová vyjížďka na koni nebo na poníkovi. Stejně jako kolo, ani kůň nepotřebuje cesty, a na rozdíl od bicyklu zvládne projet mělké vodní plochy. Cesty ovšem potřebuje vozík tažený koňmi – předposlední varianta pohybu po areálu. Vejdou se do něj čtyři osoby a má hodinový tarif, takže dokud vám šustí v kapse dolárky, můžete si užívat.

Mniši chodí většinou pěšky, při meditacích si jejich tělo odpočine

Mniši chodí většinou pěšky, při meditacích si jejich tělo odpočine

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Do desatera (když přičtu pěší trasu pro důchodce) zbývá už jen motorka. Ale má to háček. Cizincům je jízda na motocyklu zakázána, což ovšem neznamená, že sem tam se nějaký ten turista na motorce mezi chrámy neobjeví. Pak ovšem nesmí narazit na místní turistickou policii, jejíž modrobílé minidodávky nebo motorky brázdí cesty v komplexu. Takže tuto možnost raději vynechejte…

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Kambodžu s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 370 originálních exotických zájezdů do 55 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
 

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu.

FOTO: archív CK Arcadia Air

 

Pravá africká divočina tváří v tvář.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Keňa již od 37 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16 680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 

Izrael – země mnoha chutí a barev.

FOTO: Dana Friedlander, goisrael.com

 

Tádž Mahal v celé své kráse.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie