Ještě před několika desítkami let jezdilo na Bali víc dobrodruhů než turistů. Objevovali svět, jehož obyvatelé žili stovky let stále stejně. Bez elektřiny, zbytečného oblečení, ale v souladu s přírodou. Místo bohů se kolem vyskytovali zlí i hodní démoni. Je cítit, že hinduismus je na Bali importovaný z Jávy a tudíž poněkud svérázný. Přesto je zde na svahu sopky Gunung Anung chrám starý jak čas sám. Je to chrámový komplex Pura Besakih.

Schodiště před chrámem Besakih

Schodiště před chrámem Besakih

FOTO: Schnobby, Wikimedia Commons

První chrám prý založil ríší Markandeya, o kterém se píše v eposu Mahábharáta. Trochu mi připadá, že má něco z aztéckých pyramidových chrámů – třeba vstupní schodiště s opeřenými hady… Tento chrám uspokojí náš šestý smysl – vyzařuje něco, co se skrývá mezi nebem a zemí. A ještě jedno náboženské místo je významné pro Bali. Poutní chrám Tanah Lot vystavěný na skalisku nad mořem je nejnavštěvovanějším ze sedmi mořských chrámů na jihozápadním pobřeží Bali. Tyto chrámy pocházejí až z 16. století.

Další články z rubriky Asie, které stojí za přečtení
Půvabně romantický pohled na Tanah Lot

Půvabně romantický pohled na Tanah Lot

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Pátý a čtvrtý smysl – sluch a zrak – vám rozvibruje Rajčí tanec Cendrawasih. Dunivě zvonivá a pisklavá hudba a balijské tanečnice v ohnivě barevných šatech vytvářejí ptačí příběh. Tanečnice za neustálého koulení očima – trochu mi připomněly místní démony – a cukání šíjí předvádějí pohyby zamilovaných rajek. Dlaně a zápěstí se kroutí v tak rychlém sledu, že snad ani není možné, aby to nezanechalo následky na příslušných šlachách. Krční obratle nevyjímaje. Ale pokud máte štěstí, že se tanec odehrává v chrámových kulisách, je zážitek ještě umocněný.

Cendrawasih aneb Rajčí tanec uvidíte v originále pouze na Bali

Cendrawasih aneb Rajčí tanec uvidíte v originále pouze na Bali

FOTO: Yves Picq, Wikimedia Commons

Nasi Goreng je útok na váš třetí smysl – chuť. Ačkoli je to lidové jídlo (a v místních jídelnách warung makan jej v jednoduché variantě pořídíte za dvacku), dá se říci, že nic jedlejšího na Bali nenajdete. Jde o smaženou kořeněnou rýži s kuřecím masem (levná varianta) nebo krevetami korunované telur mata sapi  – volským okem – a obložené zeleninkou. A posypané smaženou cibulkou. Kdybyste ohledně tohoto pokrmu narazili na zajímavé slovo siput, vězte, že to není výraz indonéský, ale zkomolené anglické seafood.

Nasi Goreng v restauraci vypadá takto

Nasi Goreng v restauraci vypadá takto

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Druhý smysl je hmat. Ten pocítíte, necháte-li se na Bali namasírovat. Místní způsob masáže vychází ze starobylých tradic předávaných po generace. Jde o hloubkovou masáž s prvky akupresury. Na rozdíl od jiných masáží je bezbolestná a příjemná jak na dotyk, tak kvůli vůni olejů, kterými se tělo potírá. Ty probudí i poslední smysl – čich. Jasmín, santalové dřevo, kokos vám vstoupí kůží a nosem do těla, kde rozproudí ty správné energie. A pokud vám nabídnou plumerii, neváhejte. Sladkou vůni tohoto květu používá pro své parfémy značka Gianni Versace.

Makakové v Sacred Monkey Forest Sanctuary

Makakové v Sacred Monkey Forest Sanctuary

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Nakonec bych přece jen přidal jeden smysl, který, ač není mezi těmi základními, dává nám chuť do života. Je to smysl pro humor. I na ten jsou na Bali připraveni. Kupodivu ho předvádějí opice. Konkrétně makakové. Konkrétněji v opičím lese u městečka Ubud v centrální části ostrova. Jedná se o lesní areál s chrámy a vodními strouhami propletený cestičkami, po kterých poskakují opice, které se snaží na vás vyžebrat nějaký ten pamlsek. Nedej bože, že jim něco dáte – v tu chvíli se seběhnou z okolí a sešplhají po liánách další makakové a chtějí také. Turisté se s nimi rádi fotí, a tak je tímto způsobem lákají k sobě. Většinou nakonec litují… Podle sčítání v roce 2011 zde pobývalo 605 makaků. Lesopark  slouží též jako botanická zahrada.

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Indonésii s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 370 originálních exotických zájezdů do 55 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
 

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu.

FOTO: archív CK Arcadia Air

 

Pravá africká divočina tváří v tvář.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Keňa již od 37 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16 680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 

Izrael – země mnoha chutí a barev.

FOTO: Dana Friedlander, goisrael.com

 

Tádž Mahal v celé své kráse.

FOTO: archív CK Arcadia Air

Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie