…pro buddhisty Buddha, než vstoupil na nebe, pro hinduisty Šiva, když dotvořil svět. Podle muslimů patří Adamovi a zanechal ji zde po vyhnání z ráje, když ho Bůh přenesl na tento „rajský“ ostrov. No a křesťané přisuzují otisk svatému Tomášovi, který importoval na Cejlon křesťanství. Tak si vyberte. Ale ať stopa o velikosti 1,5krát 0,7 m patří komukoli, ten, kdo vyšplhá do takové výšky, udělá minimálně něco pro svoje zdraví.

Pohled na Adamovu horu ze startovní vesnice

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Na vrchol vede několik cest. Často používaná je stezka od východu z vesnice Nallathanniya. Je sice nejdelší, ale převýšení je jen něco kolem 1000 metrů. Deraniyagala Udamaliboda ze severozápadu vede džunglí a je středně obtížná. Nedoporučuje se mimo sezónu, kdy se místní potoky mohou rozvodnit a zamezit lidem v průchodu na horu. Nejstrmější je Kuruwita Erathna, nicméně je také nejkouzelnější. Pod baldachýnem vysokých stromů a podél horské říčky s vodopádem se šplhá nejlépe romantikům. Pokud se v sezóně vydáte stezkou Rathnapura Palabathgala, musíte počítat s tím, že skončíte v zácpě. Tato nejkratší cesta na vrchol je totiž ze všech nejpoužívanější a uskutečníte-li výstup v době úplňku, připravte se na davy poutníků po celou cestu. Je totiž poya – a ta se na Srí Lance velkolepě slaví. Při všech stezkách jsou místa k odpočinku a k občerstvení.

Na horu vede údajně nejdelší schodiště na světě

Na horu vede údajně nejdelší schodiště na světě

FOTO: Astronomyinertia, Wikimedia Commons

Základ cesty na Adamovu horu je vyrazit časně v noci, abyste zažili východ slunce. Proto jsou stezky osvíceny světly, což má za důsledek, že noční pohled na svah je ozdobený náhrdelníkem světelných perel. Ten pohled ovšem nezažily dvě z mnoha osobností, které na tuto horu kdysi vystoupily – a to Alexandr Veliký a Marco Polo. Na vrcholu stojí buddhistické stavby a zvon, na který každý musí zazvonit tolikrát, kolikrát na horu vystoupil. A pak je tu ta posvátná stopa, u které se potkávají křesťané s muslimy, aniž by spolu bojovali na krev za světový mír. Zde nebydlí džihád ani inkvizice, ale všeobjímající klid duše, který je pro Srí Lanku tak typický.

Pod horou se rozkládají rozlehlé čajové plantáže

Pod horou se rozkládají rozlehlé čajové plantáže

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Vrchol skýtá kromě hlavní „atrakce“ i nádherný výhled na okolní hory či na svahy čajových plantáží. Ostatně místní bílý čaj Adam’s Peak chutnající po medu a borovici, jehož sklizeň je limitována na 1500 kg ročně, je údajně schopen pomoci léčit rakovinu.