Z původních nomádů se stali překupníci velice žádaného zboží z jižní Arábie, jako je kadidlo, myrha a koření, případně poskytovali ochranné služby karavanám. Město Petra se stalo hlavním městem, které Nabatejcům poskytlo bezpečné zázemí pro další rozvoj. Zákony pouště – nestavět pevné příbytky a nesít obilí – se změnily s přerodem beduínů ve starověké byznysmeny.

Přístupová soutěska (sík) bývala kdysi korytem potoka, Nabatejci ji využili jako kamenný akvadukt.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Cesty na západ a styky se Středomořím přinesly do jejich života nové prvky. Přívod vody do města Petra vyřešili vytesanými kanály, které jsou dodnes vidět kolem příchodové cesty, a jsou vlastně akvaduktem, který byl tak populární v Římě. Petra se z města mrtvých stala jedním z překladišť zboží. Jediná cesta k němu vede úzkou soutěskou, kde stěny se místy vypínají nad stovky metrů, takže udržet město zabezpečené nedělalo větší potíže.

První pohled, který se vám naskytne, projdete-li soutěskou až na konec.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Když se tedy vydáte po dávných stopách karavan a projdete soutěskou, těsně před koncem se vám začne odkrývat pohled na jeden ze tří hlavních skvostů – Al-Chaznech (Pokladnice). Průčelí dvoupatrové hrobky vysoké přes 40 metrů a široké 30 metrů, která měla sloužit jako místo posledního spočinutí krále Arety III., nese znaky řecké architektury. Jako ostatní hrobky je vytesána do červeného pískovce a její monumentálnost vám vyrazí dech a uvede vás na zvlněnou plošinu údolí.

Hrobka Ad-Deir zvaná Klášter stojí vysoko nad údolím.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Po cestě údolím kolem dalších hrobek se vlevo předvede v plné parádě kamenný amfiteátr. Bohužel se na něm podepsal zub času a ničivé zemětřesení, po kterém hvězda kamenného města na stovky let pohasla. Třetí objekt, kvůli kterému se musíte vyšplhat po kamenných schodech vysoko do hor, je Ad-Deir (Klášter). Je podobný Pokladnici, ale svými rozměry ji ještě překonává. Z tohoto místa máte krásný výhled na údolí a na další zhruba třicítku památek, které jsou pojmenovány chrám Okřídlených lvů, Petrský kostel, obětiště… Muzeum Al-Habis vám poskytne pohled na střípky archeologických nálezů ve městě.

Hrobky v Mada’in Saleh obsahují (narozdíl od těch v Petře) nabatejské nápisy

Hrobky v Mada’in Saleh obsahují (na rozdíl od těch v Petře) nabatejské nápisy.

FOTO: Sajetpa at ml.wikipedia, Wikimedia Commons

Petra je světoznámé město a hlasováním se zařadilo mezi 7 nových divů světa. Nicméně málokdo ví, že má svého bratříčka. Mada’in Saleh, latinsky Hegra, leží na území Saúdské Arábie. Bývalo to druhé největší město Nabatejského království a překladiště zboží. I zde naleznete ve skalách vytesané hrobky, z nichž je nejzajímavější Qasr Al Farid – hrobka vytesaná v kulovitém megalitu. Nicméně hrobek je více než stovka. Po římské anexi v roce 106 n. l. se Nabatejci pomalu vytrácejí z povědomí, ale to, co po sobě zanechali, i dnes vyráží dech.