Nejvíce je tato atmosféra patrná v podhorských vesničkách pod vrcholy Hajar Al Gharbí ve vnitrozemí. Stáda koz oždibují skromně zelené trsy, kamenitá zeleninová políčka terasovitě stoupají do kopců – to je Misfat Al Abryeen. Osada, od které se dá vystoupat na Sluneční horu (Jabal ash Sham), nejvyšší místo Ománu. Na úpatí se nachází jeskyně Al Hoota, jejíž interiér je podobný jeskyním u Koněprus.

Vstup do jeskyně Al Hoota

Vstup do jeskyně Al Hoota.

FOTO: Helmut Pfau, Wikimedia Commons

Níž v údolí leží dvě starobylá města, přes která se táhne široká silnice, spojující hlavní město Maskat s Dubají. To první – Nizwa – bývalo před jedním a půl tisíce let hlavní město Ománu. Vzhledem k dědictví předků, kteří vybudovali zavlažovací kanál Falaj Daris, jenž přivádí vodu z hor přímo do města, zde mohlo vyrůst funkční město pro současných 70 tisíc obyvatel. Oáza plná palem a mešit, kterou dokresluje pevnost s mohutnou kruhovou budovou a s přilehlým tržištěm, je rájem pro turisty, a tím pádem i pro místní obchodníky.

Pohled na minaret Velké mešity ve starobylém městě Nizwa.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Druhé město se jmenuje Bahla. Monstrózní stejnojmenná hliněná pevnost byla postavena během 13. století a má hradbu dlouhou 10 kilometrů. Bohužel byla několikrát zbořena – války a deště se neblaze podepsaly na jejím stavu – vláda se ovšem snaží dát tuto stavbu patřící na seznam světového dědictví UNESCO dát do původního stavu.

Hliněná pevnost Bahla

Hliněná pevnost Bahla.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

A teď něco pro sportovce. O trekkingu na horu Jabal ash Sham jsem se již zmínil, další sport, za kterým se jezdí do Ománu, je kiteboarding, kterému svědčí větrné pláže ostrova Masirah na jihu země. Sem se sjíždějí nadšenci z celého světa, aby se mohli nechat táhnout „céčkem“ přes vlny Arabského moře. Další sport spojený s mořem je potápění. Zdejší podvodní říše skrývá korály a ryby mnoha barev a tvarů, nepřeberné množství skořápek mlžů, a když budete hodní, potkáte i želvy nebo delfíny.

Jízda autem po dunách bývá zajímavé zpestření návštěvy pouště

Jízda autem po dunách bývá zajímavé zpestření návštěvy pouště.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Trochu klidnějším sportem je golf. Jen v Maskatu jsou čtyři obrovská golfová hřiště, z toho jedno – a to Almouj – je přímo u moře a vloni se na něm hrál první ročník turnaje mezinárodní Challenge Tour. Luxusní Muscat Hills navštěvují rády i hvězdy světového golfu. Ten nejexotičtější sport jsem si nechal na konec, a to projížďku autem po dunách. Můžete vychutnat pocity jezdců Rallye Paříž–Dakar na vlastní kůži. Jen je záhodno nepřeceňovat své schopnosti. Ale to platí o všech činnostech…