Zajímavější je, že český překlad je ještě delší: Město andělů Velké město Příbytek nesmrtelného Smaragdového Buddhy Nedobytné město Ayutthijá boha Indry Velké hlavní město světa obšťastněné devíti vzácnými drahokamy a plné radosti Obdařené ohromným Královským palácem, připomínajícím nebeský příbytek, kde vládne převtělený bůh, na příkaz Indry zázračně vystavěné Višnakarmou. Tak jsme se seznámili a jdeme na návštěvu.

Chrám Wat Arun je nepřehlédnutelný a nezaměnitelný

Chrám Wat Arun je nepřehlédnutelný a nezaměnitelný.

FOTO: Jpatokal, Wikimedia Commons

Někdo do hlavního města Thajska jezdí za exotikou, někdo za erotikou, ale nikdo za odpočinkem. Na ten není v Bangkoku čas. I když se mu kvůli síti kanálů říká Benátky Orientu, rozlohou je převyšuje skoro čtyřikrát. A kdo si prošel (a proplul) celé Benátky až na Lido a zpět,  tady má před sebou hotový maratón. Ale stejně jako v Benátkách nenavštívíte každý palác ani v Bangkoku nemáte šanci prohlédnout si všechny chrámy a projet všechny kanály. Nicméně dvě „turistické klasiky“ rozhodně nesmíte vynechat. A to Wat Arun, který ční nad řekou Chao Phraya jako intergalaktická loď se čtyřmi pomocnými raketkami vyšperkovaná květy a sochami a propletená schodišti, po kterých můžete chrám prolézat, jak je vám libo.

Wat Phra kaew. Smaragdového Buddhu (uprostřed) hlídá před jeho příbytkem obr Yaksha Thotsakan (vlevo). Obrázek vpravo nám představuje vstup do Phra Mondop – knihovny buddhistických kanonických textů Tripitaka.

Wat Phra kaew. Smaragdového Buddhu (uprostřed) hlídá před jeho příbytkem obr Yaksha Thotsakan (vlevo). Obrázek vpravo nám představuje vstup do Phra Mondop – knihovny buddhistických kanonických textů Tripitaka.

FOTO: Arian Zwegers, Gremel Madolora a Deror Avi, Wikimedia Commons

Druhý chrám je vlastně komplex svatyní v rozlehlém parku. Jmenuje se Grand Palace a najdete ho hned na druhé straně řeky. Ale připravte se na to, že pokud vám Wat Arun naznačil, že jste titěrní, Grand Palace (a obzvláště Wat Phra kaew – Chrám smaragdového Buddhy) vám vysvětlí, že jste chudí. Zlaté věže a sochy v kombinaci s modropestrými sloupy a věžičkami září ve slunci jako poklad. Ale ten pravý poklad je uvnitř. Socha smaragdového Buddhy má výšku pouhých 66 cm, nicméně platí za nejsvětější zpodobnění Buddhy. Byl vyřezán z jediného kusu nefritu a dotknout se ho smí jen král.

Jeden z vedlejších khlongů

Jeden z vedlejších khlongů.

FOTO: Heinrich Damm, Wikimedia Commons

K oběma těmto chrámům se dostanete lodí. A nejen k nim. Lodí se prakticky dostanete kamkoli – a ještě navíc levně a rychle. Silnice v Bangkoku jsou přecpané k prasknutí, takže mnoho lidí kromě metra a nadzemky využívá lodní tramvaje, které jezdí v pravidelných intervalech a za pár bahtů. Pokud chcete navštívit plovoucí trh, musíte se vydat „starým městem“ do vedlejších khlongů (jak se kanálům říká).

Na vodním tržišti se připravují pokrmy na loďkách. Co byste řekli na grilované krevetky...?

Na vodním tržišti se připravují pokrmy na loďkách. Co byste řekli na grilované krevetky...?

FOTO: Paolobon, Wikimedia Commons

Pak teprve uvidíte Bangkok tepající a kvetoucí. Dřevěné domky podél khlongů stojí na kůlech a z verand v houštinách květů mávají děti. I z vody občas vyraší obří voděnka s velkými srdčitými listy. Jako nejzajímavější a nejpříjemnější plovoucí trh označují místní Khlong Lat Mayom, který leží na západ od řeky. A místní pokrmy – specialitky připravené přímo na loďce – vám rozhodně zachutnají.