Návštěva divokých zvířat v Národním parku Minneriya v srdci ostrova se zaměřuje právě na ně. Z obrovských stád jich zbylo už jen pár stovek, ale právě zde mají ideální místo k rozmnožování.

Obrovské jezero Minneriya, které poskytuje vláhu okolní krajině, je vlastně umělá nádrž postavená v dávných časech králem Mahasenou. Sloni se stahují z okolních lesů za vodou, aby se mohli napít, ochladit rozpálenou kůži a zařádit si v bahýnku.

V přírodní rezervaci Minneriya můžete potkat krokodýla bahenního

V přírodní rezervaci Minneriya můžete potkat krokodýla bahenního.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Park leží na severu mezi městečkem Habarana, křižovatkou dvou dálnic A11 a A6 a bývalým královským městem Polonnaruwa oplývajícím velkým množstvím památek, jako je třeba Gal Viharaya se sochami Buddhy vytesanými do žuly či Thivanka, což je starobylá budova plná fresek s mytologickými výjevy. A do třetice Gopala Pabbatha – komplex jeskyní se skalními rytinami.

Ale zpátky ke zvěři. Kromě slonů máte v Minneriyi šanci spatřit leoparda, jelena sambara či tlupu makaků. Nad jejich hlavami poletují papoušci a pestrobarevní motýli, z nichž mnohé druhy jsou pouze zde. Z pozorovatelny na korbě džípu uvidíte hejna vodních ptáků – kormoránů či pelikánů – a vyskytují se zde i majestátní zoborožci.

Národní park Yala

Safari v Národním parku Yalla

FOTO: Bodhitha, Wikimedia Commons

Máte-li zálusk na prohlídku flóry a fauny džungle, musíte více na jih ostrova. U města Kandy v centrální části ostrova, které je známé osmiúhelníkovým Chrámem Buddhova zubu Dalada Maligawa, kde je uložena relikvie samotného Buddhy, se nachází Udawatta Kele – původní les se záplavou rostlin, ptactva a drobných živočichů. Po stezce se vydáte do romantického světa vysokých stromů, lián a zurčivých vodopádů.

Vám to ještě nestačilo? Takže ještě jedno místo stojí za zoologickou prohlídku. Na jihovýchodě Srí Lanky leží Národní park Yalla. I zde se dá v džípech projet krajinou plnou divokých zvířat. Navíc zde potkáte vodní buvoly, krokodýly, pávy – a když budete mít štěstí – uvidíte vzácného levharta cejlonského. Levhart skvrnitý

FOTO: U.S. Fish and Wildlife Service, Wikimedia Commons

Pokud nejste dobrodruzi, zkuste raději to zoo v Colombu. Najdete ho ve čtvrti Kalubowila, je veliké zhruba 500 na 300 metrů a za 2000 rupií uvidíte prakticky všechna zvířata, jako ve zmíněných lokalitách. Ale jejich divokost a svobodomyslnost – ta už vyprchala mřížemi klecí do rozpáleného ovzduší prastarého ostrova.