Koh Chang je z pohledu turistiky docela opomíjen a není moc propagován. Téměř každý zná thajský Phuket, Koh Samui, Krabi, Koh Phangan, Koh Samet, ale když se řekne Koh Chang, většina lidí neví, kde to je a jak se tam dostat. A přitom je to druhý největší ostrov Thajska a má mnohé výhody oproti ostatním.

Jeho první – a to nespornou - výhodou je, že leží poměrně blízko hlavního města Bangkoku. Vzdálenost 320 km znamená, že cesta autobusem trvá jen kolem 5 hodin. Druhá výhoda je snad ještě zajímavější.

Koh Chang patří spolu s dalšími 52 ostrovy a ostrůvky do chráněného Národního mořského parku, a tak skrývá neuvěřitelné poklady, které na jiných ostrovech nenajdete, ať už se jedná o překrásné rostliny, nedotčenou džungli s vodopády a především bohatý podmořský život s korálovými útesy a mořskou faunou.

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Ostrov je někdy nazýván zapomenutou perlou, což v podstatě znamená, že ještě není tak úplně válcován turismem. Najdete zde ubytovaní podle svého gusta, spoustu restaurací a malých hospůdek, funkční infrastrukturu a hlavně nepřeplněné pláže s bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou, z nichž největší a nejznámější je 2,5 km dlouhá pláž White Sand Beach.

Můžete se prostě jen tak povalovat na pláži, zapůjčit si kajak a vyrazit na okolní ostrůvky, potápět se, šnorchlovat, rybařit ve dne či v noci, na malé motorce projet celý ostrov, vyrazit pěšmo na nejvyšší horu ostrova Salaphet nebo se projet na slonech. Vybírat je opravdu z čeho.

A pokud vám samotný ostrov Koh Chang nebude stačit, můžete se vypravit na výlet s přenocováním na okolní ostrůvky Koh Kood, Koh Mak, Koh Wai, Koh Rayang a každý den přenocovat na jiném. Pak to teprve bude ta pravá cestovatelská paráda.

Písečné pláže na Koh Changu

Písečné pláže na Koh Changu

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Další výhodou ostrova pro ty z vás, kteří rádi cestujete a poznáváte, je jeho poloha blízko hranic s Kambodžou (100 km). To Koh Chang přímo předurčuje jako výchozí místo pro návštěvu tohoto  království, jehož král mluví plynně česky, a kde můžete navštívit jeden ze sedmi divů světa, chrámový komplex u města Siem Reap – Angkor Wat, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Z ostrova Koh Chang se dostanete do Siem Reap autobusem za 9–10 hodin a cena jízdenky se pohybuje kolem našich 300 Kč.

Dobroty ostrova Koh Chang

Dobroty ostrova Koh Chang

FOTO: František Kabelka

Chcete-li poznat ještě další zemi na Dálném východě, z Kambodže je to už jen co by kamenem dohodil na jih Laosu, do oblasti 4000 ostrovů na veletoku Mekong a do města kávy Pakse.

A pokud vám zbyde nějaký den navíc, pak si nenechte ujít město mnichů Luang Prabang. Je to jedno z nejzajímavějších měst v jihovýchodní Asii!