Hlavní obsah
Vstup do KSC Foto: Vlastislav Dvořák

Jak jsem pasivně dobýval vesmír

Můj zájem o nekonečno začal již v páté třídě, když jsem dostal od učitelky ruštiny jako dar knihu pojednávající o vesmíru. K poznatkům z této knihy jsem doplňoval další informace a moje nadšení pro vesmír trvá dodnes.

Vstup do KSC Foto: Vlastislav Dvořák
Jak jsem pasivně dobýval vesmír

V době, kdy již bylo možno nejen snít, ale i praktikovat zájem o cesty do blízkého vesmíru, aspoň u startů raket, jsem naplánoval návštěvy Floridy a Kennedyho vesmírného centra.

Kennedy Space Center

Foto: Archiv

Požádal jsem cestovní kancelář v Brně o pomoc a vznikl dokonalý plán mých návštěv v termínech startů raketoplánů. Saturny s Apollem jsem prošvihnul z důvodů přátelských vztahů na „věčné časy“ a starty raketoplánů – 5x – pro odklady z technických důvodů, nepřízeň počasí atd.

Kennedy Space Center

Foto: Jakub Fučík America Tours

Nic však nevadí. Jen návštěva Kennyedy Space Centre (KSC) je zážitek, na který se nedá zapomenout. Jak jsem psal výše, díky cestovní kanceláři, jsem zaletěl na Floridu, ubytoval jsem se v Miami na týden a v tomto týdnu jsem věnoval den nebo dva přesunu do Titusvillu, který je těsně vedle KSC.

Centrum nabídne každému za cca 25 dolarů celodenní prohlídku všeho, co odlétá ze startovacích ramp od samého počátku dobývání okolí Země, letů na Měsíc, k planetám, do vzdáleného univerza, i výhled do budoucnosti tohoto oboru.

Kennedy Space Center

Foto: Jakub Fučík America Tours

Na pochopení složitosti raketové techniky je v samostatné hale ležící největší raketa světa Saturn 5 s lodí Apollo. Tato sestava umožnila lidem šestkrát návštěvu Měsíce. Neuvěřitelné.

Můžete si zde sáhnout na měsíční horninu, posadit se do vozítka, které vozilo kosmonauty po Měsíci a odkrokovat raketu v délce 108 metrů.

Na startovní rampě byla ale ve svislé poloze a já jsem jen žasnul. To je výš než nejvyšší mrakodrap, který se právě dokončuje v Brně.

V raketových motorech, kterých má první stupeň pět, může být pohodlně garáž pro osobní automobil, a to v každém motoru. Jak to mohlo odletět je i pro informovaného laika záhada, ale je to tak. Rachot při startu prý byl největším hlukem, jaký kdy lidstvo vyprodukovalo.

Kennedy Space Center

Foto: Jakub Fučík America Tours

Montážní hala raket a raketoplánů je největší obestavěný prostor na Zemi a vešla se do něj stojící raketa Saturn 5 s Apollem a ještě na pojezdovém zařízení. Shrnovací vrata na výšku se musela otevřít po dokončení montáže do výšky 120 metrů.

Kennedy Space Center

Foto: Jan Kužel America Tours

Součástí KSC je i dvakrát 3D kino IMAX s úžasnými filmy s vesmírnou tematikou. Nevíte kam dřív zajít. Prohlídka raketoplánu, jednomístné lodi Mercury, dvojmístné Gemini, laboratoř Skylab i samotného Saturnu 5 s Apollem, všude si můžete vyzkoušet jak kosmonautům bylo.

Kennedy Space Center

Foto: Jan Kužel America Tours

Také jsem se zamyslel u památníku všech, kteří zaplatili za zvídavost lidstva svým životem. Oni mají stejné zásluhy na úspěších jak ti ostatní, kteří cíle dosáhli.

Kennedy Space Center

Foto: Vlastislav Dvořák

Velmi dobře organizovaná prohlídka v areálu expozic raket je doplněna autobusovým průjezdem po celém KSC se zastávkami u ramp a vyhlídkové věže. Samotné starty bylo ale možné pozorovat ve větší vzdálenosti kvůli hluku a bezpečnosti. Tento projev kosmické techniky však nevadí nejen floře na ostrovech KSC ale i fauně. Volavky, želvy, ryby a krokodýly spokojeně žijí vedle všech technických zázraků.

Kennedy Space Center

Foto: Vlastislav Dvořák

V rámci návštěvy Floridy v USA vřele doporučuji i výlet do Kennedy Space Center.

Autor: Vlastislav Dvořák

Anketa
Chtěli byste letět do vesmíru ?
ano
85 %
ne
15 %
Celkem hlasovalo 488 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků