Inside Passage neboli Vnitřní plavba je opravdovou delikatesou zkušených cestovatelů, kteří si tuto celodenní plavbu lodí ze severního Prince Rupert do Porth Hardy na ostrově Vancouver nenechají ujít.

Jsou i takoví nadšenci, kteří do západní Kanady míří především kvůli této plavbě a úchvatným scenériím, kterými se budete moci kochat v průběhu celé plavby. Je ovšem také důrazně zmínit, že v případě nepřízně počasí a mlhy se tato překrásná celodenní plavba promění v neskutečně nudnou záležitost.

Interiér lodi

Interiér lodi

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Hotel opouštíme už v 05.30 ráno, abychom byli v přístavu včas. Ranní vstávání je velice nepříjemné, ale na lodi je spousta pohodlných křesel, kde spánkový deficit doženeme. Po nezbytných administrativních úkonech a po hodině čekání ve frontě najíždíme po rampě přímo do útrob naší lodě, která se jmenuje MV Northern Expedition a byla postavena přímo pro tuto trasu. Postavena byla v Německu a do provozu byla uvedena v roce 2008. Jedná se o velice pěknou a moderní loď.

Pohled z lodi na okolí

Pohled z lodi na okolí

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Krátce po půl osmé odplouváme z přístavu za husté mlhy a docela chladného počasí. Účastníci zájezdu jsou poněkud rozmrzelí, ale aby ne, časné vstávání s kombinací ošklivého počasí náladu spíše zkazí.

První hodinu se rozkoukáváme po lodi a seznamujeme se postupně se všemi palubami. Všude je dostatek pohodlných křesel, kam se někteří ihned uchýlí a relaxují. Na jednotlivých palubách nechybí obchody se suvenýry, stánek s informační službou, restaurace, občerstvení, kavárny, dětský koutek a promítací sál.

Pohled z lodi na okolí

Pohled z lodi na okolí

FOTO: Archiv

Plavba trvá celý den a do Port Hardy na ostrově Vancouver připlujeme až okolo 22. hodiny, a tak máme dostatek času k relaxaci, odpočinku a prozkoumávání lodi. Asi po hodině plavby se tu cítíme jako doma, není zase tak ohromná, abychom se tu ztráceli, ba naopak. Vše je maximálně přehledné a jednoduše značené.

Pohled z lodi na okolí

Pohled z lodi na okolí

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Dle předpovědi počasí má být dopoledne ošklivo, což se naplňuje. Venku poprchává a je mlha. Ale okolo 11. hodiny by se mělo vyjasnit a až do cíle by nás mělo doprovázet slunečné počasí. Je tomu skutečně tak. Před námi se začíná protrhávat obloha a pomalu vykukuje sluníčko.

Plavba Inside Passage

Plavba Inside Passage

FOTO: Archiv

Rázem se nám otevře okolní krajina a snad všichni odchází z útrob lodě na horní palubu, odkud je krásný výhled. Celá  plavba má 6 zajímavých bodů, které si nesmíme nechat ujít. Jsou naprosto přesně popsány v plavebním průvodci a na mapkách, které jsou k dostání v infocentru. Prvním velice zajímavým místem je průplav kanálem Grenville Channel, který je dlouhý 70 km, nejužší místo má 426 metrů a hloubka zde je 493 metrů.

Pohled z lodi na okolí

Pohled z lodi na okolí

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Dalším zajímavým místem je malá opuštěná rybářská vesnička Butedale a její dominanta v podobě trosek bývalé rybí konzervárny. V Boat Bluff můžeme zase obdivovat krásný maják a za zmínku také stojí původní indiánská vesnička Bella Bella, která je doslova odříznutá od civilizace. Dnes tu žije okolo 1 400 obyvatel. Jediný možný způsob, jak tuto vesnici opustit, je lodí.

Kdyby snad někdo měl pochybnosti o tom, že třeba nějaké zajímavé místo při plavbě mine, kapitán vždy jasně a srozumitelně hlásí nejen nadcházející zajímavosti, ale i když jsou na dohled kosatky, keporkaci či ostatní obyvatelé zdejších vod a okolní krajiny.

Pohled z lodi na okolí

Pohled z lodi na okolí

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Díky krásnému počasí se v odpoledních hodinách na zadní palubě koná BBQ, kde si můžete zakoupit grilovanou klobásu, párek či nějaký steak, který si následně vychutnáte třeba s chlazeným pivem. Díky pěknému počasí nám den na lodi opravdu utekl a pomalu se blíží západ slunce. Do cíle plavby máme ještě dvě hodiny.

Západ slunce

Západ slunce

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Náš hotel je nedaleko přístavu, a tak po vylodění nás čeká jen 10minutová cesta autem na hotel, kam bychom měli přijet okolo půl jedenácté.

Autor: Jakub Fučík America Tours