Je okolo 20. hodiny místního času a postávám v příletové hale terminálu 4 mezinárodního letiště JFK v New Yorku. Netrpělivě sleduji monitory s aktuálními informacemi o příletech a vidím, že letadlo společnosti KLM z Amsterdamu přiletělo na čas. Plánovaný přílet je ve 20:20 hodin. Než se cestující dostanou z letadla, absolvují nutné imigrační procedury a vyzvednou svá zavazadla, tak se s nimi potkám v příletové hale cca 2 hodiny po přistání. Zatím mám dostatek času, a tak posedávám a postávám nedaleko samotného východu, kudy přicházejí ti, kteří přiletěli dříve.

letadlo KLM na lince z Prahy do Amsterdamu

Boeing 737 společnosti KLM na lince z Prahy do Amsterdamu

FOTO: KLM

Sleduji emotivní setkání rodinných příslušníků a přátel a občas si prohlédnu jejich zavazadla, jestli nejsou náhodou opatřena stejným číslem letu, jako je má skupina. Najednou vidím posádku letecké společnosti, se kterou přilétají i moji klienti. Jsem překvapen, posádka tu je pouhých 20 minut od přistání a tomu se mně nechce věřit.

Interiér letadla KLM ( Boening 777)

Interiér letadla KLM (Boeing 777)

FOTO: Michal Kužel America Tours

Osmělím se a optám se jedné sympaticky vypadající letušky, jestli opravdu přiletěla z Amsterdamu a jaká je fronta lidí na hraniční kontrole. Letuška skutečně přiletěla očekávaným letem a řekla mi, že dnes večer byla spousta letů zrušena kvůli špatnému počasí, což je pravda. Asi před hodinou se nad New Yorkem přehnala silná bouřka.

Letadlo KLM přistává

Letadlo KLM přistává

FOTO: Archiv

Nevzdaluji se tedy od příletů a čekám dál. Najednou vidím postaršího pána, který má svůj kufr zabalený do ochranné fólie. Vedle něj jde dáma ve středních letech a také má kufr zabalený v ochranné fólii. Je to jasné, už jsou tu. Nasměruji uvítací ceduli se jménem naší cestovní kanceláře, aby byla zřetelně vidět. A skutečně, jsou tu! Hlásí se a vítáme se.

Letiště JFK

Letiště JFK v New Yorku

FOTO: Archiv

Je takovou zajímavostí, že z té masy všech cestujících, mají kufry v ochranných fóliích zabaleny jen Češi. Proč tomu tak je, nevím, ale je to tak. Je to alespoň dobrá pomůcka na rozeznání českého cestovatele. Celá skupina se sešla, nikdo se cestou z letadla neztratil. Jen ještě musím podotknout, že jsme se v příletové hale setkali 45 minut po přistání letadla, což je na mezinárodním letišti JFK neobvyklé. Kolikrát cestující čekají ve frontách na imigrační kontrolu až 3 hodiny. Nicméně, jsme všichni a lidé mě postupně zahlcují dojmy z letu a jsou rádi, že mluvím česky. Několik účastníků si ještě odskočí na toaletu a jiní ven před terminál zapálit si vytouženou cigaretu. Většina světových letišť je již nekuřácká, a tak náruživým kuřákům nezbývá nic jiného, než „trpět“.

New York

New York

FOTO: Michal Kužel America Tours

Pomalu se přesouváme na parkoviště, kde mám zaparkovaný náš dopravní prostředek. Je to pěkný a hlavně pohodlný 15místný VAN, kde nás bude 10, což lidem garantuje pohodlí při delších přejezdech. Místo zadních sedadel uskladníme zavazadla a může se nastupovat. Ze začátku jsou lidé lehce ostýchaví a nikdo se nehrne na přední „VIP“ sedadlo. Vybídnu jednoho pána a ujišťuji ho, že se nemusí bát sedět vedle mě. S úsměvem na tváři mou nabídku přijímá a během pár minut zjišťuje, že volba sedadla vpředu nebyla špatná.

New York

Večerní Manhattan

FOTO: Michal Kužel America Tours

Hned ze začátku si povíme ty nejzákladnější informace ohledně našeho zájezdu a také ujistím ostatní účastníky zájezdu, že na předním sedadle se mohou vystřídat všichni. Padne pár doplňujících otázek, jako např. jaký je aktuální čas, v kolik se ráno odjíždí od hotelu a jak se budeme stravovat. Obavy ze stravování na poznávacích zájezdech jsou dost časté, ale postupem času si účastnící uvědomí, že není čeho se bát. A pak, i já mám rád jídlo a rozhodně nehodlám trpět hlady a nějak se odbývat.

Nehodlám trpět hlady...

Hlady nikdo trpět nebude...

FOTO: Michal Kužel America Tours

Zhruba po hodině a půl přijíždíme k hotelu. Hotel je zvenčí krásný a klienty ujišťuji, že i interiér je na vysoké úrovni. Jedná se o hotel nadnárodního řetězce, a to je zárukou kvality a spokojenosti. Rozdám lidem magnetické klíče od pokojů a upřesním zítřejší snídani a čas odjezdu. Pak už klienty nasměruji správným směrem do jejich pokojů.

Náš dnešní pokoj

Náš dnešní pokoj

FOTO: Archiv

Ještě 15 minut postávám před recepcí a čekám, kdyby byl náhodou nějaký problém s jejich pokoji. Nikdo nepřišel, což znamená, že je vše v pořádku. Je zhruba 23 hodin, pošlu do cestovky krátkou zprávu, že jsou všichni na místě a v pořádku a hurá do postele.

Hotel nabízí i možnost koupání

Hotel nabízí i možnost koupání

FOTO: Archiv

Zítra nás čeká celodenní prohlídka Manhattanu!

Autor: Jakub Fučík America Tours