Na území velkém 726 km² žije téměř 990 000 obyvatel. Je to jedno z nejrychleji rostoucích kanadských měst.

Calgary je pojmenované podle jedné ze zátok s názvem Calgary Bay na skotském ostrově Mull. Ve starogalštině znamená v překladu „travnatá pláž“.

Ekonomika města a přilehlé oblasti je založena především na ropném průmyslu. Z dalších odvětví je pak určitě významný turistický ruch, neboť město ročně navštíví přes pět miliónů návštěvníků.

Calgary - City Hall

Calgary - City Hall

FOTO: Tourism Calgary

Hlavní příjezdovou cestou z východu či západu je transkanadská dálnice. Ze severní strany, třeba při cestě od Edmontonu či města Red Deer, přijedete po silnici č. 7. Orientace ve městě není zrovna jednoduchá, protože ulice jsou značené kombinací světových stran.

Když uvidíte např. cestu pojmenovanou 14 St SW, jedná se o 14. ulici jihozápad – tedy na jih od řeky Bow, která město dělí na sever a jih, a zároveň bude na západ od Centre St., od které pokračují ulice buď na východ, nebo na západ.  Hlavní silnicí v Calgary je Memorial Drive.

Calgary noční pohled

Calgary noční pohled

FOTO: Tourism Calgary

A na co se můžete při návštěvě Calgary těšit?

Pohled na město z ptačího pohledu umožňuje vyhlídková věž Calgary Tower. Je vysoká 191 m a za dobrého počasí uvidíte i zasněžené vrcholky Skalistých hor.

Ve výšce 155 metrů je umístěna restaurace, jejíž zajímavostí je to, že se jedná o otočnou restauraci. U jídla se hosté mohou kochat měnícími se pohledy na město a okolí. V době oběda se celá restaurace otočí o 360 stupňů za 45 minut, zatímco při večeři to trvá jednu hodinu.

Calgary Olympic Plaza

Calgary Olympic Plaza

FOTO: Tourism Calgary

Jen pár kroků od Calgary Tower je Olympic Plaza. Právě zde probíhalo slavnostní rozdílení medailí v roce 1988, kdy město Calgary hostilo zimní olympijské hry. Z celkového počtu 1 423 sportovců z 57 různých států bylo 60 československých reprezentantů.

Hokejistům se sice nevedlo, ale lyžaři předvedli fantastický výkon. Při závodu ve skoku na lyžích na středním můstku se na druhém místě umístil Pavel Ploc, na třetím Jiří Malec, na pátém Jiří Parma.

Štafetové družstvo ve složení Radim Nyč, Václav Korunka, Pavel Benc a Ladislav Švanda se umístilo na třetím místě v lyžařské běžecké štafetě na 4 x 10 kilometrů

Na kraji města můžete též navštívit Olympijský park se skokanským můstkem. V areálu si lze také prohlédnout vstupní haly se šatnami a sportovně založení si mohou zajezdit na sáňkařské dráze.

Calgary

Calgary

FOTO: Jaroslav Stehlík

Za podívání stojí i hokejový stadion Saddledome místních Calgary Flames v areálu Calgary Stampede.

Chcete-li relaxovat a u toho se i něco dovědět, zajděte do 4. patra komplexu banky Toronto Dominion na křižovatce ulic 8 Av a 3 St SW. Nachází se tam botanická zahrada Devonion Gardens. Spatříte tu vodopády, mosty přes jezírka, a především až 20 000 rostlin místních i tropických druhů.

Ve městě je také zajímavá zoologická zahrada.

Calgary ZOO

Calgary ZOO

FOTO: Tourism Calgary

Calgary Stampede Rodeo je úžasná, jedinečná a světově známá 10ti denní přehlídka rodea a všeho, co s ním souvisí. V letošním roce se konala ve dnech 6. – 15. 7. 2012, ale již dlouho předtím je ve městě celá řada akcí, které jsou pořádány v souvislosti s touto akcí.

Park Calgary Stampede je sice srdcem her, ale i samotné Calgary je prosycené duchem rodea. Na mnohých místech hrají country kapely, ke snídani se rozdávají palačinky a při troše štěstí můžete získat zdarma i kovbojský klobouk.

Autor: Irena Reiterová America Tours