Hlavním městem je Augusta s počtem obyvatel 18 500. Stát se přičlenil k Unii 15. března 1820. Původ jména není přesně znám. Jedna teorie udává, že jméno bylo odvozeno od slova mainland, tedy pevnina. Další názor se kloní k tomu, že stát byl pojmenován podle francouzské provincie Maine.

Augusta

Augusta

FOTO: Augusta CVB

Maine má přezdívku Stát borovic, které tu jsou hojně rozšířeny. Borovice, pod kterou odpočívá los, je i součástí štítu na státním znaku, který je ústředním motivem v tmavě modrém poli na státní vlajce. O štít se opírá farmář jako symbol zemědělství a rybář vyjadřující sepětí s mořem. Pod žlutou hvězdou je nápis Dirigo, v překladu vedu nebo vládnu.

Bar Harbor

Bar Harbor

FOTO: Augusta CVB

Ze států Nové Anglie je Maine největší. Hustota obyvatel je však poměrně nízká. Nejvíce obydlenou oblastí je jižní pobřeží. Najdete zde historická města, upravené vesničky, letní rezorty s nádhernými plážemi.

Vnitrozemí na severu se vyznačuje divokou přírodou s nekonečnými hustými lesy a tisíci ledových jezer plných ryb.

Whale Watching

Whale Watching

FOTO: Augusta CVB

Dílem ledovcové činnosti jsou i kouzelné zálivy a fjordy připomínající Norsko. Většinu jihovýchodního území pokrývají pobřežní nížiny (Coastal Lowlands) s písečnými plážemi, slanými mokřinami, přílivovými říčkami a malými zátokami s vysokými útesy. Téměř celá tato část leží v úrovni moře. Je to oblast, kde se před tisíci lety nacházely mohutné masy sněhu a ledu. Více než 400 ostrůvků při pobřeží jsou vlastně vrcholky potopených hor a kopců.

Portland

Portland

FOTO: Portland CVB

Úrodný farmářský region je Eastern Upland (Východní vrchovina). Nadmořská výška tu kolísá od 0 – 300 m a nacházejí se zde jezera, bystřiny, potůčky.

Spoustu krásných jezírek a nejvyšší vrcholy státu najdeme ve White Mountain Region na severozápadě Maine. Nejvýchodnějším bodem USA je West Quoddy Head. Od roku 1808 zde stojí maják určující směr lodím, ten současný s červeno-bílými pruhy je z roku 1858.

NP Acadia

NP Acadia

FOTO: Augusta CVB

Státní a národní parky tvoří 2 195 km² území Maine. Národní park Acadia je druhým nejvíce navštěvovaným národním parkem USA.

Největším jezerem Maine je Moosehead Lake. Měří na délku 64 km. Na jeho jižní straně leží město Greenville, na severozápadě město Rockwood. Součástí jezera je přes 80 ostrovů, z nichž největší je Sugar Island. Okolí jezera je vyhledávanou rekreační a sportovní oblastí.

Ekonomika Maine je úzce spjata s mořem. Milióny kilogramů chutných humrů jsou ročně expedovány do světa.

Portland

Portland

FOTO: Portland CVB

Původním hlavním městem byl Portland založený roku 1632, který rychle prosperoval díky loďařskému průmyslu a exportu kvalitního dřeva. Roli hlavního města převzala roku 1827 Augusta, která je tak nejvýchodnějším hlavním městem USA. I zde se dařilo především dřevařskému a lodnímu průmyslu.

Letním sídlem bývalého prezidenta G. W. Bushe je Kennenbunkport.
V Portlandu se v roce 1947 narodil významný americký spisovatel Stephen King. Nyní žije ve městě Bangor.

Autor : Irena Reiterová America Tours