Park byl v roce 1883 založen na ochranu horkých pramenů, které se tu vyskytují. Když si uvědomíme, že v tu dobu neexistovaly na „divokém západě“ žádné koupelny, natož s teplou vodou, byl takový objev naprosto úžasný. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zaregistrován  v roce 1984.

Centrem parku je stejnojmenné město Banff, kde žije 7 500 obyvatel. Vzhledem k nadmořské výšce 1 383 m patří mezi nejvýše položená kanadská města.

N.P.Banff

N.P.Banff

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Nejvyšší horou parku je Mt. Forbes s výškou 3 612 metrů.

Banff je pojmenován podle hrabství Banffshire ve Skotsku, odkud pocházeli dva hlavní ředitelé železniční společnosti Canadian Pacific Railway pro oblast Skalistých hor.

Největším umělým jezerem v Banffu je Lake Minnewanka. Zde můžeme doporučit absolvování příjemné plavby s úchvatnými výhledy na horské velikány okolo.  Kousek odtud leží další velmi pěkné jezero Two Jack Lake.

Minnewanka Lake

Minnewanka Lake

FOTO: Archiv

Parkem prochází 1 600 km horských stezek různé obtížnosti. K ubytování slouží až 2 500 kempovacích míst, velký počet hotelů a motelů ve městě Banff, ale i v lyžařském centru Canmore a Lake Louise.

Park je otevřen celoročně, vede jím dokonce hlavní dálnice spojující východ Kanady se západem. V návštěvnických centrech i hotelech získáte zdarma informační materiály o parku.  Vstup je zpoplatněn, je možné platit buď za celé auto či jednotlivě. Vstupenka platí na předem daný počet dní do všech národních parků kanadských Skalistých hor.

Peyto Lake

Peyto Lake

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Podnebí parku je vysokohorské. Lednový průměr teplot je -15 ᵒC, ale teploty mohou klesnout až k -30 ᵒC.  Udává se, že každých zhruba 150 m výšky ubere 1 ᵒC na teplotě. Množství sněhu bývá také značné, a to zejména na západních svazích. V parku je více jak 1 000 ledovců. I zde dochází však k jejich odtávání. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrem okolo 22 ᵒC ve městě Banff.

Národní park leží ve třech vegetačních pásmech. Alpinské (rozsáhlé horské louky, ledovce), subalpinské (53 % celkové plochy, vesměs hustý les), horské (nejnižší části parku, viditelné stopy lidské aktivity, ale zároveň oblasti, které jsou nejvíce vyhledávané zvěří). Lesy jsou nejčastěji smrkové, ale k vidění jsou i porosty jedlí, borovic a osik.  V parku roste až 1 300 druhů rostlin. Velkým problémem je kůrovec, kterým jsou napadeny obrovské plochy.

N.P.Banff

N.P.Banff

FOTO: Archiv

Park je domovem pro 56 druhů savců. K nejznámějším patří určitě černý medvěd i grizzly, dále los, vlk, jelen, horská koza, ovce tlustorohá, rys kanadský, bobr, svišť, veverka a další. Z důvodu drsných zimních podmínek se téměř nevyskytují hadi a z obojživelníků pouze jeden druh ropuchy a tři druhy žab. Naopak ptačí říše je zde zastoupena až 280 druhy ptáků včetně orla bělohlavého.

N.P.Banff

N.P.Banff

FOTO: Archiv

A jaké přírodní krásy na návštěvníky čekají?

Nádherný výhled na město a okolí se nám naskytne z vrcholu Sulphur Mountain, kam vede i lanovka, na kterou ale bývají, zejména ve vysoké sezoně, velké fronty. Kdo se jim chce vyhnout, může vystoupat i pěšky, ale je nutno počítat s převýšením 600 m.

Pravděpodobně nejfotografovanějším jezerem v celých kanadských Skalistých horách je Lake Louise. Lze odtud absolvovat i několik zajímavých pochodů.

N.P.Banff

N.P.Banff

FOTO: Archiv

Dalším vyhledávaným jezerem je Moraine Lake. Je tak krásné, že jednu dobu bývalo i na dvacetidolarové bankovce. Okouzlí vás pohledy na neskutečně modře zbarvenou vodu. Můžete podniknout procházku nejenom na hráz jezera, ale spoustu dalších v okolí.

Krásný vápencový kaňon s peřejemi a vodopády se jmenuje Johnston Canyon.
O síle vody si uděláme obrázek v kaňonu Mistaya Canyon, kde můžeme obdivovat obrovské „hrnce“ vyhloubené v pískovci.

N.P.Banff

N.P.Banff

FOTO: Archiv

To je jen zlomek toho, co můžete v parku vidět. Každé roční období má své zvláštní kouzlo, takže ať přijedete kdykoli, určitě nebudete litovat.

Autor : Irena Reiterová America Tours