Jeho voda má neuvěřitelně intenzivní modrou barvu a je považována za jednu z nejčistších na Zemi. Jezero se rozlévá na dně kaldery, z jejíž hrany jsou nádherné výhledy jak na vodní plochu, tak na okolní scénickou krajinu pohoří Cascade Range. Jezero je považováno za uzavřený ekologický systém. Nemá žádné přítoky ani odtoky, proto v něm od samého počátku nebyly ryby. Časem do jeho vod lidé nasadili uměle několik rybích druhů. V dnešní době je možné spatřit však pouze pstruha a lososa.

Crater Lake

Crater Lake

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Národní park, jehož rozloha je 741 km², je přístupný celoročně, jen v zimě mohou být některé cesty neschůdné a zařízení uzavřená. Informace najdete ve dvou dobře zásobených návštěvnických centrech. Během letních měsíců lze využít k ubytování dvou kempů.

Crater Lake

Crater Lake

FOTO: Archiv

Krásné výhledy na jezero nabízí scénická silnice Rim Drive v délce 53 km. Menší vedlejší silnice vám umožní přístup do oblasti vulkanických věžiček - Pinnacles. Při jízdě po silnici 138 budete projíždět oblastí Pumice Desert, kde se za opakovaných mohutných sérií sopečných erupcí nahromadila vrstva popela silná přes 15 metrů.

Fauna

Fauna

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Pro turisty je v parku upraveno 144 kilometrů stezek různé náročnosti, takže vybrat si může opravdu každý. Oblíbenými letními aktivitami je koupání a organizované plavby po jezeře. V zimních měsících jsou dokonce upravovány trasy pro běžkaře, přičemž lyže a sněžnice si můžete vypůjčit.

Crater Lake

Crater Lake

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Léta v parku bývají chladnější, teplotní maximum bývá 21 ᵒC, ale může být i podstatně chladněji. Zimy jsou vlhké, dlouhé, s velkou sněhovou nadílkou a teploty se pohybují mezi -8 ᵒC až 1  ᵒC.

Crater Lake

Crater Lake

FOTO: Archiv

Území od dávných dob obývaly indiánské kmeny. Kolaps vulkánu Mazama a vznik jezera je námětem mnoha legend, které jsou předávány z generace na generaci. Prvními bělochy, kteří na jezero narazili, byli prospektoři hledající zlato. V souvislosti s tím se rozšířil i lov divoké zvěře. Po objevení jezera byli lidé ohromeni nevídanou modří vodní hladiny a pojmenovali ho Deep Blue Lake (Hluboké modré jezero nebo také Tmavě modré jezero). Jezero poprvé spatřili na jihozápadní hraně kaldery a toto místo se proto jmenuje jako Discovery Point (Bod objevu).

Autor : Irena Reiterová America Tours