Wisconsinu se někdy přezdívá Jezevčí stát. O přezdívku se zasloužili havíři, kteří podstatnou část svého života trávili pod zemí kopáním v olověných dolech. I proto byl jezevec zvolen za státní zvíře.

Na státní vlajce je vyobrazena státní pečeť v sytě modrém poli, nad pečetí je bíle uveden název státu a dole pak opět v bílé barvě rok 1848, tedy rok přijetí za člena Unie.

The Capital of Wisconsin

The Capital of Wisconsin

FOTO: Madison CVB

Povrch Wisconsinu je z podstatné části utvořen činností tajících ledovců zhruba před 10 000 lety. Ledovce svou vahou většinu země zploštily a místy ji doslova vydlabaly. Když ustupovaly, zanechaly za sebou krajinu plnou sutin, balvanů, kamenů a štěrku.

Výjimkou je oblast na jihozápadě státu známá pod názvem Wisconsin Driftless Area, která je velmi členitá a bez jezer. Ta jsou naopak charakteristickým rysem ostatních regionů. Řek a potoků bychom napočítali až 7 500 a jezer téměř 14 000. Největším z nich je Lake Winnebago. Díky ohromné koncentraci vodních ploch je Wisconsin rájem milovníků vodních sportů a rybolovu.

Oblíbené je též lyžování, lov divoké zvěře a ice-boating, což je jízda na saních s plachtami. Jednu sedminu země zabírají veřejné parky a lesy – jedná se o 43 státních parků, 14 státních turistických stezek, tři rekreační oblasti a 12 státních lesů. Jeden z nejstarších, nejoblíbenějších a nejvíce navštěvovaný je státní park Devil´s Lake (vznik r. 1911). Wisconsin se pyšní více než 24 000 km značených „sněhových dálnic“ pro snowmobily (sněhová vozidla, skútry). Největší vodní park  Noah´s Ark (Noemova archa) můžeme navštívit ve městě Wisconsin Dells.

Milwaukee´s Riverwalk

Milwaukee´s Riverwalk

FOTO: Milwaukee CVB

Během posledního století se Wiconsin stal významným producentem zemědělského zařízení a jeho hospodářství je značně závislé na vysoce rozvinutém mlékárenském průmyslu. Často bývá proto neoficiálně nazýván jako „America´s Dairyland“ (americká země mléka). Pochází odtud více mléka, másla a sýrů než z kteréhokoliv jiného státu.

Wisconsin se proslavil ve světě též výrobou vynikajícího piva. Důležitou roli hraje také papírenský průmysl. Green Bay je světovým hlavním městem toaletního papíru.

Neméně důležitý je i cestovní ruch. Turisticky přitažlivý je House on the Rock (Dům na skále) nedaleko Spring Green. Je považován za architektonický zázrak posazený na 20metrovém skalním komíně. Původní budova z roku 1953 se časem rozšířila, v současnosti zabírá plochu 800 000 m². Komplex nyní tvoří celé ulice, další budovy, zahrady. Infinity room (Nekonečný pokoj) má 3 264 oken!

Velké návštěvnosti se těší ojedinělé Circus World Museum (Světové muzeum cirkusu) v městečku Baraboo – úžasný zážitek nejen pro děti.

Harley Davidson

Harley Davidson

FOTO: EagleRider

Největším městem je Milwaukee. Má 572 000 obyvatel. Každoročně se zde koná letní Summerfest, největší hudební festival. Účastní se ho na 2 500 účinkujících.

Město Milwaukee je od roku 1903 proslavené společností Harley-Davidson, která vyrábí legendární motocykly a jejich příslušenství. Jejich výroba trvá dodnes a zájem o ně přetrvává. Zajímavostí je také vynález prvního funkčního psacího stroje v roce 1867.

Wisconsin - Raspberry Island

Wisconsin - Raspberry Island

FOTO: Archiv

Známé osobnosti Wisconsinu

Harry Houdiny – známý kouzelník a mistr mizení,
Douglas Mac Arthur
– generál 2. sv. a korejské války
Frank Lloyd Wright – nejvýznamnější americký architekt
William H. Rehnquist – hlavní soudce amerického nejvyššího soudu
Don Ameche – herec a vítěz ceny Akademie za roli ve filmu Zámotek.

Autor : Irena Reiterová America Tours