Východními sousedy jsou státy Indiana a Kentucky, západní sousedé jsou Missouri a Iowa a severním sousedem je stát Wisconsin. Springfield je hlavní město s 117 500 obyvateli, ale nepoměrně větší je Chicago, kde žije 2 800 000 lidí. Stát se skládá ze 102 krajů.

Univerzita Chicago

FOTO: Archiv

Jednou z přezdívek státu je Land of Lincoln (Lincolnova země). Město Springfield je totiž spojeno s prezidentem Abrahamem Lincolnem, který zde vykonával svou právnickou praxi. Najdeme tu též jeho bývalý domov, nyní národní historická památka. V blízkosti Springfieldu je též pochován.
  

Federal Reserve Bank Chicago

FOTO: Archiv

Počtem obyvatel se Illinois řadí na 5. příčku z celých USA. Celých 65 % obyvatel je koncentrováno v metropolitní oblasti Chicaga. Zbytek státu má spíše zemědělský charakter s menšími městečky. Povrch je většinou rovinatý nebo jen lehce zvlněný. Kopcovitá je jen severozápadní část státu a směrem k jihu přechází v pláně okolo Mississippi River. Říční síť je velmi hustá a kromě zmíněné Mississippi je tvořena šesti významnými povodími a stovkami dalších menších toků. Jezero Lake Michigan hrálo a dosud hraje jednu z klíčových rolí v růstu ekonomiky státu.

Chicago

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Současnost

Illinois bývá často označován za „mikrokosmos“ USA. Je jednou z nejvíce ceněných hospodářských základen Spojených států. Velmi významná je produkce vepřového masa, soji, pšenice a především kukuřice. Díky ní bývá někdy Illinois nazýván jako Corn State (Kukuřičný stát). Průmyslovým odvětvím dominuje především strojírenství, chemický a elektrotechnický průmysl, potravinářství a metalurgie barevných kovů. Samozřejmě i Illinois musí řešit otázky sociální nerovnosti, problémy chudoby a kriminality. Přesto všechno ale drží pozici světového centra obchodu a průmyslu pevně ve svých rukou.

Od 1. července 2011 je zrušen v Illinois trest smrti. Stal se tak 16. státem v USA, kde jsou popravy zakázané. Guvernér státu Pat Quinn zároveň zmírnil 15 vězňům trest smrti na trest doživotního vězení.
  

Chicago

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Sportovní a moderní Chicago

Chicago je domovem světově známých sportovních klubů: Chicago Bears (americký fotbal), Chicago Blackhawks (hokej), Chicago Bulls (basketbal), Chicago Clubs a Chicago Whitesox (baseball).

V Chicagu stojí nespočet mrakodrapů a zatím nejvyšší budova Severní Ameriky vysoká 442 m – věž Sears Tower. Pozoruhodnou je též největší knihovna na světě s více než 2 miliony knih - Chicago Public Library. Příjemné prostředí nabízí 25 km dlouhé pobřeží Michiganského jezera s písčitými plážemi a upravenými parky.

Lake Michigan

FOTO: Archiv

Zajímavosti z měst

  • Nejstarší komunita ve státě žije ve městě Peoria.
  • Na jihu Illinois leží Metropolis, domov filmového Supermana.
  • Des Plaines je domovem první restaurace McDonald´s.
  • V Dixonu prožil dětství 40. prezident USA Ronald Reagan.
  • U města Carlyle je největší uměle vytvořené jezero.
  • První mormonský chrám ve státě byl postaven ve městě Nauvoo.
  • Světově největší továrna na sušenky a krekry značky Nabisco stojí v Chicagu.

Autor: Irena Reiterová, America Tours