Název státu je těsně spjat s datem svého objevení. 2. dubna 1513 Španěl Ponce de Leon přistál u břehů nedaleko dnešního Cape Canaveral a dal této nové zemi jméno podle svátků, které se k období vztahovaly, tedy Velikonoce (španělské Pascua Florida, doslovně „Květinové Velikonoce“).

Florida se pyšní nekonečnými 2 170 km dlouhými plážemi a celoročně teplým slunečným podnebím. Její povrch je v podstatě rovinatý s rozsáhlými nížinami při pobřeží, jen nepatrně se krajina zvedá na severu a v centrální části státu. Velkou část území jihostředu tvoří mokřiny. Pobřeží je chráněno bariérou ostrovů a útesů.

Floridská příroda je velmi specifická a rozmanitá. V blízkosti moře narazíme na rozsáhlé mangrovníkové porosty, trochu dále do vnitrozemí pak na sladkovodní bažiny, savany a také výše položené zalesněné plochy. Kolem řek v divoké přírodě, ale i v rezidenčních oblastech, často zpozorujeme slunícího se aligátora, u mořských břehů pak želvy a delfíny. A nesmíme zapomenout na překrásné korálové útesy, které přitahují pozornost milovníků potápění z celého světa.

Miami

FOTO: Jakub Fučík, America Tours

Co nesmíme minout při návštěvě Floridy:

• Miami – prohlídka downtown spojená s přístavem Port of Miami, kde můžete nasednout na vyhlídkou loď a podívat se tak na luxusní vily známých osobností. Určitě nemůžete opomenout navštívit nejznámější pláž – Miami Beach.

Výletní loď v přístavu

FOTO: Jana Jaderná America Tours

• Fort Lauderdale se přezdívá „Americké Benátky“ (Venice of America). Město se pyšní bezmála 300 km vodních cest.
• Key West -  najdete zde nejjižnější kontinentální bod USA, ale také dům Ernsta Hemingwaye.
• NP Everglades, lze pozorovat aligátory ve volné přírodě nebo se projet po bažinách na tzv.airboat (vznášedlech), kde můžete spatřit kromě aligátorů, také mnoho druhů vodních ptáků.
• Mexický záliv – a jeho krásné pláže v oblasti St. Petersburg nebo Treasure Island.
• Orlando  - město zábavy, přitahuje více návštěvníků než kterýkoliv jiný zábavní park v USA. Najdete zde také vyhlášené outlety na slavné International Drive .

Zábavní park Orlando

FOTO: Jakub Fučík America Tours

• Cape Canaveral je pro Spojené státy odpalovací rampou vesmírných letů č.1.  Určitě stojí za to navštívit vesmírné centrum John F. Kennedy Space Center.
• Merrit Island – přírodní rezervace, kde se také nachází jediná ryze přírodní pláž Playalinda Beach.

Kennedy Space Center

Kennedy Space Center

FOTO: Archiv America Tours

Zajímavosti:

• Florida není nejjižněji položený stát USA, jak se tvrdí. Hawaii leží o něco jižněji.
• Muzeum v Sanibelu se chlubí svou sbírkou 2 milionů mušlí a říká se, že je jediným na světě, které se věnuje výhradně měkkýšům.
• Nápoj „Gatorade“ nese jméno po univerzitě University of Florida Gators, kde byl vyvinutý. (gator je zkráceninou slova „alligator“)
• Key West je místem s nejvyšší průměrnou teplotou USA.
• St John´s River je jednou z mála řek, která teče na sever místo na jih, jak je obvyklé.
• Největším jezerem Floridy je Lake Okeechobee.
• Močály, jako jsou například ty v Everglades, plní tři hlavní funkce. Fungují jako filtr na čištění vody, která jimi proudí. Poskytují útočiště mnoha vzácným živočišným a rostlinným druhům. Tím, že sbírají a zpomalují tok vody po přívalových deštích, napomáhají minimalizovat nebezpečí povodní.

NP Everglades

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Doporučení:

Díky teplému Golfskému proudu, který kolem pobřeží Miami probíhá směrem na sever, se zde vždy můžeme těšit na teplé počasí, a to i v zimě. Léta jsou horká s „mokrým“ obdobím mezi květnem a polovinou října. Teploty se pohybují kolem 29º – 35º C a jsou doprovázeny vysokou vzdušnou vlhkostí. Zimy bývají krátké, o něco sušší. Průměrná teplota v lednu dosahuje 19,6º C. Hurikánová sezóna oficiálně začíná 1. června a končí 30. listopadu, ale hurikány se mohou přihnat v podstatě kdykoliv.

Na Floridu se dostanete z České republiky pohodlně leteckou dopravou s jedním přestupem (např. se společnosti Delta Air Lines nebo British Airways), přičemž nejčastější cíle jsou letiště v Miami nebo Orlandu. Tam si také lze pronajmout automobil, s větším provozem se setkáte hlavně v Miami, kde jsou velmi časté dopravní  zácpy.

Autor: America Tours