Nejvyšším vrcholem je Mount Whitney, který se tyčí do výšky 4 421 m v nár. parku  Sequoia. Při plánování návštěvy musíme pamatovat na to, že parky leží ve vyšších nadmořských výškách, a tím pádem výkyvy v teplotách během dne mohou být značné a náhlé. Již na podzim nás může překvapit sníh a sněhová pokrývka může vydržet až do května. Parky jsou otevřené 24 hodin denně po celý rok.  Nejvyšší návštěvnost je v červenci a srpnu.

Sequoia NP

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Hlavním lákadlem parků jsou gigantické sekvojovce obrovské. Co se objemu týče, žádný jiný strom na světě není mohutnější. Hmotnost některých exemplářů může být až 1 227 272 kg, výška pak až 95 m, dožít se může až 3 200 let.

K dlouhověkosti těchto gigantů přispívá hned několik faktorů. Nezvykle silná (až 79 cm) ohnivzdorná kůra skořicové barvy chrání před plameny dřevo uvnitř. Přitom ale sekvojovce oheň potřebují ke svému životu. Požáry totiž vymýtí ostatní nežádoucí porost, který by bránil sekvoji v růstu. Navíc žár napomůže k otevření šišek a následnému uvolnění semínek, která se mnohem lépe ujímají v půdě, jež byla ohněm obohacená o řadu důležitých minerálů.

Sequoia NP

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Dřevo těchto obrů obsahuje specifické chemikálie – konzervanty, které je chrání před napadením škůdci.

Sequoia NP

FOTO: Jan Kužel America Tours

Hlavním činitelem, který může zmařit život nádherného starověkého giganta, je vítr. Sekvojovce mají velmi mělký kořenový systém. Kořeny se rozrůstají do daleka, navzájem se proplétají, srůstají, ale neposkytují tak závratné výšce příliš pevné ukotvení do hloubky. Silná vichřice může způsobit vývrat stromu.

Kromě sekvojovců se v parcích vyskytuje např. několik druhů borovic, jedlí, dubů, různé druhy cedrů. Ze zvířecí říše je zastoupen medvěd baribal, puma, liška šedá, rys červený, tchoř, křepelka, sojka, stehlík, datel, užovka, chřestýš, mlok, různé druhy ještěrek.

Sequoia NP

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Pokud vám čas dovolí, zahrňte do svého programu i návštěvu nádherné krápníkové jeskyně Crystal Cave nedaleko Grant Grove (Sequoia N. P.), vodopády Grizzly Falls nebo Roaring River Falls (severovýchodní část parku Kings Canyon N. P.).  

Sequoia NP

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Autor: Irena Reiterová, America Tours