Hrdina starých legend

Stará legenda Masajů vypráví o tom, že jeden z klanů, který nebyl ochotný dodržovat pradávná pravidla života Masajů, byl potrestán tím, že jej bohové proměnili v klan buvolce topi. A zároveň mu nařídili, aby dodržoval všechna pravidla Masajů.

Sociální uspořádání klanu buvolce topi tak trochu připomíná i sociální uspořádání domorodých kmenů, na jejichž území žije. Muži bez majetku (stáda krav nebo koz) nemají naději na manželství. Mladí muži žijí ve skupinách, dokud jim není povoleno se oženit, apod.

Buvolec topi je velká antilopa, může vážit až 170 kg a v kohoutku měřit až 125 cm. Pokud byste buvolce topi chtěli pozorovat ve volné přírodě, musíte do východní Afriky, do Keni, Tanzanie, Ugandy nebo Rwandy.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

FOTO: archiv autora

Tady jsem králem já aneb V multikáře holku nesbalíš

Snad žádná jiná antilopa není tak teritoriální jako buvolec topi. Dospělý samec je hnán touhou po majetku, po svém teritoriu. To není nijak malé. Běžně je okolo 3 km², ale jsou známy i případy, že jeden samec zabral území 4 km². Území je velmi pečlivě vybráno, protože bude rozhodovat o tom, jaké a kolik samic se mu do jeho území podaří přilákat.

Jeden můj kamarád si vždy vybíral nápadná drahá auta a svůj výběr zdůvodňoval slovy: „V multikáře holku nesbalíš“. Samec topi se musí chovat podobně, na suchopár natlačený mezi dvě skály holku nesbalíš.

Samec označuje své území močí a trusem. Z trusu tvoří hraniční hromádky a podobně jako nosorožec do nich dupe, aby na nohách roznášel pach svého trusu po svém teritoriu. Často můžete samce vidět, jak předníma nohama stojí na hromádce svého trusu a sleduje okolí.

Samec topi si chrání své teritorium.

Samec topi si chrání své teritorium.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejslavnější příbuzný buvolce topi


Nejslavnějším příbuzným buvolce topi je pakůň, a to především díky tzv. velké migraci. Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy. Dosahuje i podobné velikosti kolem dvou metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

 

 Přečtěte si článek o velké migraci

 Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Udělám cokoliv, abych tě udržel doma

Mít ve svém harému krásné a zdatné samice je pro samce topi důležitá věc. Páření ho baví a podléhá touze často a rád. Jenže na rozdíl od některých jiných antilop není jeho harém v jeho vlastnictví. Samice mohou volně migrovat od jednoho samce ke druhému, nejsou vázány slibem věrnosti. Samec tedy musí dělat všechno pro to, aby si samice udržel. Nejenže musí sehnat skvělé místo s dobrou trávou, hlídat své území před jinými samci a predátory, být sám zdatný a výkonný milenec, ale někdy ani tohle všechno nestačí. Pak nastupují různé triky, jak udržet harém pohromadě.

Švéd J. B. Jørgensen, který pozoroval topi v rezervaci Masai Mara několik let, zjistil, že když samec vidí, že mu utíká z harému samice, na které mu záleží, začne varovně frkat signál, že je v blízkosti predátor. Samice se ve strachu stáhne zpět. Samec k ní rychle běží a snaží se ji přesvědčit, aby zůstala. Přitom stále frká varování před predátory.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pro predátory není topi snadná kořist

Topi je jedna z nejrychlejších antilop. Dokáže běžet rychlostí až 170 km v hodině a v boji o život dokáže přeskočit překážky až do výšky 2,5 metru. Při jeho velké obezřetnosti a systému hlídek není pro predátory jednoduché topi ulovit. Lvi se o to pokoušejí jen v krajní nouzi a v období vysoké trávy, kdy se mohou nepozorovaně přiblížit a pak nečekaně zaútočit. Leopardi využívají své schopnosti lovit v noci, ale ani oni nejsou vždy úspěšní. Nejnebezpečnějším predátorem je tedy pro topi gepard. Zvláště pro mláďata.

Ale jako by to buvolci topi věděli. Přivádějí mláďata na svět v období října až prosince, na území čerstvé šťavnaté nízké trávy, kam namigrovala obrovská stáda pakoňů a zeber. Pakoně, zebry a jejich mláďata jsou pro predátory mnohem snazší kořistí, a topi tak chrání svá mláďata.

Buvolec topi si zaslouží pozornost.

Buvolec topi si zaslouží pozornost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jsi kluk, tak se starej

Samice buvolce topi porodí jedno mládě o váze až 11 kg. To je v podstatě okamžitě schopné postavit se na nohy a následovat svou matku. Pokud je mládě samička, bude matku doprovázet až do svého prvního zabřeznutí – obvykle ve dvou letech věku. Po celou dobu ji bude matka učit všemu, co k životu potřebuje, včetně výběru partnera, kontroly jeho teritoria, a často dokonce matky asistují při prvních pokusech o páření.

Ovšem když se narodí sameček, matka jej po 10 až 11 měsících od sebe odežene. Jsi kluk, tak se starej. Mladíkovi do dospělosti chybí ještě více než dva roky. Nikdo ho nic nenaučil, ví o životě hrozně málo a kouká na svět jako tele. Ostatně teletem ještě je. Nezbude mu nic jiného, než se dát do party s jinými stejně odstrčenými telaty a přidat se k nějakému gangu mladých samců, kteří ještě nemají své teritorium a potulují se nadivoko savanou. Samečky tedy neučí matka, ale ulice.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Zastavte se a pozorujte

Až se ocitnete ve východní Africe na safari, dohodněte se s průvodcem a zastavte se u stáda buvolce topi na delší dobu. Stojí to za to. Je to nádherná antilopa se složitým společenským uspořádáním a vždycky se kolem něco semele. Afrika není jenom velká pětka.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Vinařský kraj v Kapsku je malebný i díky specifické architektuře.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 25.2. 2018

Cena: 68 990  za 8 nocí

Více informací

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Z KAPSKÉHO MĚSTA DO KRUGEROVA PARKU

s českým průvodcem

To nejlepší z Jižní Afriky pro vás, kdo jste zatím neměli možnost JAR navštívit a máte méně než dva týdny času. Prožijte s námi úžasných 9 dní (8 nocí), během kterých poznáte kosmopolitní Kapské Město, bájemi opředený mys Dobré naděje, slavné vinice a pak se letecky přesuneme do Johannesburgu a na safari do Krugerova NP a soukromé rezervace na jeho okraji.
 

 

Omán - kluci žijí všude.

Omán - kluci žijí všude.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více informací o zájezdu

 Termín:  2. 2. 2018

Cena: 59 900 Kč

 ZA POZNÁNÍM OMÁNU

s českým průvodcem

Nenechte si ujít příležitost poznat Omán i jinak než jen resort u moře. Vydejte se s námi do horských vádí, datlových hájů, pouštních dun či na kouzelné pobřeží. Čeká vás týden plný zážitků, který vám přiblíží kulturu i historii této úžasné země.

 
 

Vietnam, Hue

FOTO: archiv autora

Termín : 12.3. 2018

VYNIKAJÍCÍ CENA - 59.990,-

Více informací o zájezdu

VIETNAM OD SEVERU K JIHU

S POBYTEM U MOŘE

s českým průvodcen

Poznejte s námi "starou dámu Asie" Hanoi, malebnou zátoku Halong Bay s přespáním na lodi přímo v zátoce, nechte se okouzlit atmosférou městečka Hoi An, moderním Saigonem, krásami delty Mekongu a odpočiňte si u moře.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

 

Thajsko, jóga

FOTO: archiv Irma Březina

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

SKVĚLÁ CENA : 39.990,--

Více podrobností

JÓGA V THAJSKU

NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ KOH HAI

česká trenérka

Každé ráno a každý večer načerpáte energii při lekcích jógy s českou lektorkou (vhodné i pro začátečníky) na malebném ostrůvku Koh Hai, kam se ještě naštěstí nehrnou davy turistů. Je zde nádherná příroda, moře, pláže a výborné podmínky ke šnorchlování.

Vaše jógové lekce povede zkušená lektorka a majitelka studia Eka Yoga Space Irma Březina.
Po příletu na letiště Krabi máte zajištěný transfer do přístavu (cca do 3 hodin cesty) a poté lodí na ostrov Koh Hai (30 minut), stejně tak při odjezdu. 

 

 

Buvol je součástí tzv. Velké pětky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990 Kč