Zbraň je znakem dospělého muže

Když putujete po Etiopii, potkáváte zbraně na každém kroku. Ale neslyšíte střelbu. Zbraň je funkční a každý, kdo ji má, je samozřejmě vnitřně připraven ji použít. Nejste ale na území občanské války, kde každý střílí na každého bez rozmyslu, protože kdo zabije druhého dříve, sám přežije. Etiopie je velmi mírná a mírumilovná země a lidé v Etiopii jsou pohodoví, usměvaví a přátelští.  AK-47 je tu proto, aby byla k dispozici, kdyby bylo třeba.

Staletá tradice jasně odděluje jinochy od dospělých mužů. Dospělý muž má právo veřejně nosit zbraň. Veřejně nesená zbraň říká, že její majitel si zaslouží respekt a úctu a je připraven plnit svůj úkol ochránce, bude-li třeba. Kdysi to bylo kopí, luk nebo dlouhá dýka. Dnes je to útočná puška. Není třeba se děsit každého, koho potkáte se zbraní, jako není třeba děsit se u nás každého, kdo si opatří velký off-road nebo BMW.

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Fenomén Kalašnikov

Je to zbraň, kterou na první pohled pozná i laik. Objevuje se velmi často na filmovém plátně, většinou v rukou „těch špatných“. Je to filmařské klišé, i když v reálném světě je právě kalašnikov často používán teroristy, piráty, různými „osvobozeneckými armádami“ a bojůvkami. V Africe jsou ale i místa, kde se útočná puška AK-47 stala symbolem dospělého muže, rodinného vůdce a ochránce.

AK-47 je fenomén, který asi nemá v oblasti útočných pušek obdobu. Číslo 47 v názvu označuje rok vzniku. Je tedy neuvěřitelné, že 70 let po svém zrodu je tato útočná puška stále oblíbená. Ať je jejím autorem Michail Kalašnikov, nebo německý konstruktér unesený Rudou armádou Hugo Schmeisser, jisté je, že se tvůrci podařilo zkonstruovat zbraň pro univerzálního bojovníka.

O tom, proč je tak oblíbená, se vedou diskuse celá léta. Zdá se, že jsou to především praktické vlastnosti, odolnost proti špatnému zacházení, jednoduchost údržby a schopnost střílet i za extrémních podmínek. To, že je zbraň těžká, že „kope“ a že není přesná na dlouhé vzdálenosti, většině uživatelů nevadí.

Státní vlajka Mozambiku

Státní vlajka Mozambiku

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poctu AK-47 složili v Mosambiku, když si ji vtiskli na státní vlajku.

Kmen Mursi.

Kmen Mursi

FOTO: Archiv autoraDivoce se tvářící Mursiové

Na severu Etiopie, kde mají převahu ortodoxní křesťané, je situace trochu jiná než na jihu, kde je ještě stále silný kmenový systém a řada kmenů má velmi silného bojového ducha. Nejznámější jsou Mursiové a kmeny skupiny Suri.

Byli a jsou to obávaní bojovníci. Divocí a nebojácní. Podle jejich legend patří všechny krávy v Africe jejich kmeni (velmi podobnou legendu mají i Masajové). To je opravňuje k loupežným nájezdům na stáda jiných kmenů a opravňuje je to k velmi důrazné ochraně svých vlastních stád. AK-47 patří k nezbytné výbavě dospělého bojovníka a kmen za zbraně utrácí hodně prostředků. Ke svým přátelům jsou velmi pohostinní, otevření a přátelští. V posledních letech se zdá, že kmen stojí na historické křižovatce a bezradně tápe. Na jednu stranu by si chtěl zachovat co nejvíce autenticity, na druhé straně jej lákají lehce vydělané peníze z turistiky.

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora

Jenže chybí smysluplný projekt, který by propojil oba zájmy v nějakou snesitelnou podobu tak, jako se to podařilo na mnoha jiných místech Afriky. Hrozí tedy, že se jeden z nejsvobodnějších kmenů ve východní Africe nakonec stane pouťovou atrakcí a hrdí bojovníci budou panáčkovat turistům. Zatím k tomu nedošlo, ale hranice se zdá být velmi, velmi tenká. Naštěstí přibývá turistů a cestovních kanceláří s respektem a citem pro komunikaci. Ti přinášejí své peníze přímo do vesnic a nevstupují tam, kam nejsou zváni. Fotografování podléhá přísným, předem dohodnutým pravidlům a je dbáno na zachování základní lidské důstojnosti.

Přečtěte si zajímavé články o Etiopii

Kněží jsou v Etiopii vždy velmi výrazné osobnosti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Země, kde bůh má stále ještě duši – Etiopie
 

POhoří Simien. Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Nejkrásnější hory východní Afriky
Kmen Mursi.

Kmen Mursi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kmen Suri bojuje o přežití

V celé východní Africe je kráva výrazem mužské důstojnosti. Čím více krav mají muž, rodina nebo kmen ve svém stádu, tím váženější jsou. Divoký kmen Suri si mohl krávy opatřovat i díky zlatu, které nacházel na svém území. Jenže zlato přilákalo těžaře a vláda podlehla jejich vábení. Vlády už prostě takové jsou. Velmi snadno podléhají zahraničním investorům. Někdy za úplatu, někdy v dobré víře, že prospívají společnosti.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kmen Suri musí opustit svá dávná území. Místo krav nakupuje více AK-47 a z ozdoby muže se stává aktivní zbraň na obranu kmene. Přes 20 tisíc členů klanu je i pro Etiopskou armádu tvrdým oříškem. Bohužel tlak těžařů z USA a Evropy je silný, a tak tu zřejmě proběhne taková malá nenápadná genocida. Pokrytectví Evropy bije do očí. Snad se nakonec někdo silný kmene Suri zastane dříve, než kmen zanikne.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Viktoriiny vodopády

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 9. 4. 2018

Více informací

PERLA JIHU AFRIKY

VIKTORIINY VODOPÁDY + BOTSWANA + KAPSKÉ MĚSTO

česky mluvící průvodce

Ojedinělý zájezd na českém trhu. Využijte možnost navštívit jeden z divů světa, přírodní památku UNESCO, Viktoriiny vodopády a navíc zažijte nádherné safari v Botswaně. Na závěr cesty se zastavíme v Kapském Městě a prohlédneme si všechny jeho krásy.

SKVĚLÁ CENA: 67 990 Kč

 

 

Vietnam, Hue

Vietnam, Hue

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 3. 2018

Cena:59 990 Kč za 10 nocí

Více informací o zájezdu

VIETNAM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

Poznejte s námi "starou dámu Asie" Hanoi, malebnou zátoku Halong Bay s přespáním na lodi přímo v zátoce, nechte se okouzlit atmosférou městečka Hoi An, moderním Saigonem, krásami delty Mekongu a jeho příjemnymi obyvateli, navštivte rýžová políčka, malé rodinné firmy, které vyrábí produkty z rýže či kokosů. Zažijte moderní Vietnam ve velkoměstě i ten tradiční na venkově, ochutnejte vynikající vietnamskou kuchyni.

SKVĚLÁ CENA !!!!!

 
 

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Machu Picchu, Peru

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Více informací o zájezdu
 Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cuzco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medellín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na „vodě“. Nádherný „zapomenutý“ ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400 Kč ZA 11 NOCÍ

 

 

Buvol je součástí tzv. Velké pětky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990 Kč