Kde vlastně ten Mauricius je?

Mauricius naleznete téměř u obratníku Kozoroha východně od Madagaskaru. Objevili jej arabští mořeplavci v 9. století a začátkem 16. století zde přistáli Portugalci na svých objevných cestách kolem Afriky. Trvaleji se zde usídlili po roce 1598 Holanďané a dali ostrovu jméno po princi Maurici de Nassau. Jejich extenzivní hospodaření mělo negativní dopady na zdejší přírodu, a snad proto Holanďané Mauricius kolem r. 1710 de facto opustili. V roce 1715 se zde natrvalo usadili Francouzi a dali ostrovu jméno Ile de France. Následoval rozmach prosperující kolonie zaměřený na pěstování cukrové třtiny či koření.

V okolí ostrova najdete i zajímé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

V okolí ostrova najdete i zajímavé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Vliv Britů se nedá popřít!

Zlomem byla velká námořní bitva mezi Francouzi a Brity v roce 1810 coby součást napoleonských válek. Tuto bitvu sice Napoleonova flotila vyhrála, ale o tři měsíce později se na ostrov Britové vrátili a tentokrát jej obsadili. Pojmenovali jej opět Mauricius a jako úřední jazyk zavedli angličtinu. Nicméně obyvatelstvo si mohlo ponechat své náboženství a jazyk. Etnické složení obyvatel se začalo výrazněji měnit po zrušení otroctví v roce 1835 – místo afrických otroků sem směřovala levná pracovní síla z Indie dnes tvořící většinu oproti původním míšencům – Kreolům.

Rum zraje v kvalitních dubových sudech.

Rum zraje v kvalitních dubových sudech.

FOTO: archiv autora

Lahodný rum  je provoněný sluncem

Náš titulek nelže – již po staletí se na ostrově pálí výtečný třtinový rum, vlastně takový sekundární produkt výroby cukru. Ostatně to mají společné snad všechny země s produkcí cukrové třtiny, ať už „zdejší“ Mauricius a Réunion, nebo oblast Karibiku (za všechny jmenujme alespoň Jamajku). No a že při návštěvě některé z palíren potkáte černookou dceru majitele (paliče), to se přece vyloučit nedá? V současné době má nejlepší renomé palírna Chamarel, která – jak se prezentuje – nevyužívá k pálení zbytkovou melasu (vzniká při výrobě cukru), ale nechává kvasit a následně destiluje čistou šťávu vylisovanou z třtiny.

PalírnaChamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

Palírna Chamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Oblast Chamarel, podle které se jmenuje palírna skvělého rumu, je na jihozápadě ostrova a bývá častým cílem výletníků: kromě uvedené palírny rumu je zde tzv. země sedmi barev nabízející vycházku lávovým polem, kde barva skutečně přechází od světle okrové až po hnědočernou. Efekt však vynikne pouze za plného slunečního svitu. Cca o tři kilometry dále naleznete zhruba stometrový vodopád padající do vyhaslého kráteru. Hezký, ale na „nedalekém“ Réunionu by platil za outsidera... Máte-li rádi zvířata, spojte Chamarel s návštěvou krokodýlí farmy La Vanille. Kromě krokodýlů tam naleznete stovky obřích suchozemských želv (můžete se mezi nimi procházet!) a expozici věnovanou legendárnímu ptákovi dodo.

Cukrovou třtinu přinesli na ostrov již Holanďané, avšak skutečný rozmach pěstování zaznamenala až za francouzského guvernéra Mahého de Labourdonnais v polovině 18. století. Dodnes je hlavní zemědělskou plodinou pokrývající značnou část povrchu Mauricia a sklízenou zhruba od července do listopadu. V posledních letech však pěstování a produkce cukru poněkud stagnují, a to v podstatě ze dvou příčin: třtina je poměrně náročná na vláhu, takže pokud farmář nemá na zavlažovací systémy, těžko dokáže držet krok. Ještě zásadnější pak jsou různé kvantitativní restrikce EU na dovoz cukru.

Dlouhé písčité pláže lákají k procházkám.

Dlouhé písčité pláže lákají k procházkám.

FOTO: CK Marco Polo International

Jistě se najdou zájemci, kteří by Mauricius rádi navštívili, ale přijde jim pro dovolenou příliš málo akční. Tady je pomoc lehká – vždyť necelou hodinku letu je nádherný hornatý ostrov Réunion a dvě hodiny letu kouzelné Seychelly. A ani Afrika není nedosažitelná, přímé lety jsou do Johannesburgu i do Kapského Města. A takové kvalitní africké safari doplněné komfortním relaxem na Mauriciu, to je opravdová kombinace snů.

Golf patří k Mauritiu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý kdo si tu zahrál.

Golf patří k Mauritiu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý, kdo si tu zahrál.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení: S pořádáním cest na Mauricius máme 22 let zkušeností.

 

TROPICAL ISLANDS NĚMECKO

 SKVĚLÝ VÁNOČNÍ DÁREK

Stále ještě nevíte, co dát dětem k Vánocům? Pozvěte je do jednoho z největších evropských vodních parků, do TROPICAL ISLANDS v Německu.

 Budete nadšeni vodním světem s velkými bazény, písečnými plážemi, opravdovým tropickým pralesem s naučnou stezkou, restauracemi a bary s mnoha specialitami, nákupní galerií, luxusními hotelovými pokoji a pohodlnými rodinnými lodgemi. Nově můžete využít venkovní areál Amazonie s jedinečnou divokou řekou, dalšími bazény či dětským hřištěm.

Více informací zde

 
Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd na Mauricius jak pro vaši soukromou cestu, tak pro incentivní cesty vaší společnosti. Na Mauricius za odpočinkem, zábavou, golfem nebo za svatebním obřadem.
Námi doporučené hotely na Mauriciu pravidelně osobně prověřujeme, víme o nich všechny podrobnosti a odpovídají náročným nárokům našich pravidelných klientů.

Mauritius je destinace, kde za své peníze dostanete opravdu to, co jste si zaplatili.

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Poptávkový formulář

Paradise Hotel and Golf Club – 5*

Bez jakéhokoliv nadsazování – Le Paradis je skutečným klenotem mezi mauricijskými hotely. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu, prostě místo pro top dovolenou. Díky vybavení skvělá volba pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů, rodin i párů na svatební cestě – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů! Hotel je rovněž vyhlášenou Mekkou rybářů.

 

Hora La Morne je symbolem jihu ostrova Mauricius. Na jejím úpatí najdete hotel Dinarobin.

FOTO: CK Marco Polo International

Poptávkový formulář

 Dinarobin Hotel Golf and Spa – 5*

Jeden z nejluxusnějších hotelů řetězce Beachcomber  na ostrově splňuje beze zbytku požadavek na tu opravdu top adresu Vaší dovolené. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu. Díky vybavení skvělá volba pro romantické páry – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů, ale také pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů či pro rodiny. V kombinaci se sesterským sousedním hotelem Le Paradis těžko hledat nějakou chybu.

 

La Victoria, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Poptávkový formulář


La Victoria – 4*

Naše mínění:
Jedna věc se hotelu Le Victoria upřít nedá: opravdu velmi prostorné pokoje. Je to pozůstatek konceptu apartmánového zařízení s vl. kuchyňským koutem. A i když nakonec vše dopadlo jinak – ostatně proč si sami vařit, když tu jsou k mání lukulské hody – velkolepý prostor zůstal. Kromě toho Vás čeká tradiční vysoký standard řetězce Beachcomber (v tom hotel hravě předčí své sousedy) a poměrně bohatá korálová laguna nedalekého Národního mořského parku. Hotel je svým konceptem spíše vhodnější pro milovníky živější dovolené,  pro rodiny s dětmi, pobyty spojené se svatebním obřadem či skupinky a kolektivy.
 

 

Shandrani Resort and Spa, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Poptávkový formulář

 Shandrani Resort and Spa – 5*

 Asi nejkomplexnější mauricijský resort pro vyznavače aktivní dovolené, zábavy, extrémně dobrého jídla a pití. Je to jediný Beachcomber na východním (jihovýchodním) pobřeží. Blízkost letiště ocení ti, co chtějí být ve svém hotelu cobydup, a naopak jim nevadí, že jim sem tam přeletí nad hlavou letadlo (co se provozu týče – létá se více méně jen ve dne a frekvence je malá, Mauricius není Frankfurt, takže to lze brát spíše jako atrakci). Zátoka Blue Bay má dvě tváře – nejblíže k hotelu je písečné dno, ale dále od břehu je ve velmi malé hloubce obrovské množství korálů a rybek, hotový ráj pro šnorchlaře! Naopak pláž směrem na otevřené moře je pravé místo pro milovníky divočejších vod.