Je baobab strom, nebo ne?

Baobab patří do čeledi slézovitých a jen těžko se dá věřit, že je příbuzný našeho slézu lesního. Ale je to tak, příroda je někdy mocná čarodějka, nebo jsou botanici někdy mocní čarodějové, ale faktem je, že v této čeledi najdete subtilní byliny, keře (ibišek čínský), ale i zástupce stromů.

Po období dešťů se celý park zazelená. Tarangire Treetops.

Po období dešťů se celý park zazelená. Tarangire Treetops.

FOTO: Tarangire Treetops

Největší jsou cejba a baobab. Diskuse o tom, zda baobab je, nebo není strom, bude asi pokračovat, ale je to úplně jedno. Baobab je fascinující, nádherná rostlina a to mu nikdo nevezme.

„Upozornil jsem Malého prince, že baobaby nejsou keře, ale stromy veliké jako kostely, a že i kdyby vzal s sebou celé stádo slonů, nedokázali by sežrat jediný baobab…“

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci.Tarangire Treetops.

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

Na území Masajů

Postavit ubytování v korunách baobabů přímo v národním parku není možné. Ochrana parku je striktní a baobaby jsou pokládány za vzácné koření parku. Majitelé Tarangire Treetops se dohodli s masajskou komunitou žijící těsně za hranicí parku a využili k výstavbě masajské území.

Mezi parkem a územím Masajů není žádný plot a zvířata mohou svobodně migrovat. Masajové jsou do projektu zapojeni velmi aktivně a na projekt je navázáno mnoho aktivit, které umožňují Masajům uplatnit vzdělání, získat hotovost a zvolna a přirozeně měnit život komunity.

Národní park Tarangire je rájem baobabů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud chcete navštívit Tarangire, musíte počítat s 30–40 minutami na přejezd a jste tak trochu odkázáni jen na severní část parku. Pokud chcete Tarangire poznat lépe, je určitě dobré kombinovat pobyt v Tarangire Treetops s jednou nebo dvěma nocemi v jižní části parku.

Přečtěte si víc o národním parku Tarangire

Trocha nostalgie nikoho nezabije

Jakmile se dostanete do kempu, vstoupíte tak trochu do „starých dobrých časů“. Usměvavý servis, úslužný personál, přírodní materiály, sklenička dobrého pití, respekt a hlavně úplně jiné tempo.

Není kam chvátat. Přijeli jste si odpočinout, poznat divokou přírodu a zapomenout na svůj vlastní svět. S nostalgií se tu hraje hodně, ale s citem, takže to vůbec nevadí, naopak. Přistupte na tu hru a budete nadšení. Není to žádná falešná komedie. Trocha nostalgie nikoho nezabije.

Západ slunce v koruně baobabu.Tarangire Treetops.

Západ slunce v koruně baobabu. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

Za trest slouží lidem, zvířatům a ptákům

Legend o baobabech uslyšíte v Africe hodně. K Tarangire Treetops se asi nejvíc hodí ta, která vypráví o tom, že baobab patřil v ráji k nespokojencům. Brblal stále dokola o tom, že ho bůh stvořil nedokonale, že není dost hezký, nemá dost krásné květy, navíc moc nevoní, neroste dost vysoko a není tak krásně štíhlý jako některé jiné stromy. Bůh už to nemohl poslouchat, vyrval baobab ze země a hodil ho přes zeď.

„Do ráje nepatříš! A pokud přežiješ, budeš sloužit všem okolo tebe,“ křiknul ještě za ním. Baobab letěl přes zeď ráje a nestačil se v překvapení ani otočit. Zapíchnul se do země svou korunou a kořeny zůstaly trčet k nebi. Dalo se čekat, že nepřežije, udusí se nebo uschne. Jenže to by nebyl baobab. Nějak to doklepal až do období dešťů. První kapky svlažily jeho kůru, prosákly zemí k větvím zasypané koruny, navlhčily oschlé kořínky vytrčené k obloze.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops

FOTO: archiv CK Marco Polo

A stal se zázrak. Koruna se v podzemí proměnila v kořeny a začala sát živiny a blahodárnou vodu, kořeny se zazelenaly prvními lístky. Baobab ožil, otřepal se a začal sloužit svými květy a plody ptákům a zvěři.

Svou mohutnou korunou a dutinami plnými vody začal sloužit i lidem. A v Tarangire Treetops nabídl svou oporu pro pokoje postavené v rozsochách mohutných stromů. Inu, bůh má vždycky pravdu.

Hlavně nepoškodit přírodu

Zpackaných projektů, které měly nebo mají sloužit turistům, najdete po světě hodně. Některé dokonce nevratně poškodily lokalitu. Naštěstí takových projektů ubývá a Afrika může být příkladem celému světu.

Sounáležitost s přírodou je tu na prvním místě. Je jedno, zda je to z ohleduplnosti k přírodě nebo proto, že se v současné době právě takové projekty dobře prodávají, že turisté slyší na ochranu přírody.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops

FOTO: Tarangire Treetops

Důležité je, že ten, kdo by přírodě škodil, by neměl nárok na přežití. Tarangire Treetops je velmi dobrý projekt a hosté to vidí na každém kroku. Ctí lokalitu i baobaby. Máte vždy pocit, že jste v koruně statného stromu na návštěvě, že vás koruna laskavě objímá, a to je fajn pocit.

Respekt je základním prvkem

Tak jak se Tarangire Treetops (resp. majitelé a provozovatelé) chová k přírodě, chová se podobně i k masajské komunitě. Díky hotelu mají ve vesnici pitnou vodu, zkvalitnily se podmínky ve škole a výuka se rozšířila  o praktické věci, které mohou absolventi využít v zaměstnáních spojených s provozem hotelu.

Mladí lidé, kteří dosáhnou vzdělání, neutíkají z vesnice do města, zůstávají ve svých rodinách. To umožňuje udržení tradičního sociálního systému. Základem všeho je tu vzájemný respekt a to je i vzkaz pro návštěvníky. Respekt si musíte přibalit do svých zavazadel, bez něj se v Tarangire Treetops nebudete cítit dobře.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni v Tarangire milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tanzanie.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Termín: 5.2.2018

Cena: 89.900.- za 9 nocí

Více informací

TANZANIE

DOBRODRUŽNÉ SAFARI + ZANZIBAR

Pro milovníky safari je to opravdová perla. Velká migrace pakoňů a zeber, která probíhá mezi Tanzanií a Keňou je natolik ojedinělou záležitostí, že byla vyhlášena světovým přírodním dědictvím. V Tanzanii navíc navštívíte legendární kráter Ngorongoro.

Zpříjemněte si pobyt po safari na nádherných dlouhých bílých plážích na ostrově Zanzibar.

 

 

Omán - kluci žijí všude.

Omán - kluci žijí všude.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více informací o zájezdu

 Termín: 02.02. 2018

Cena: 59.900,--

 ZA POZNÁNÍM OMÁNU

s českým průvodcem

Nenechte si ujít příležitost poznat Omán i jinak než jen resort u moře. Vydejte se s námi do horských vádí, datlových hájů, pouštních dun či na kouzelné pobřeží. Čeká Vás týden plný zážitků, který Vám přiblíží kulturu i historii této úžasné země.

 
 

Ekvádor

FOTO: archiv autora

Machu Picchu, Peru

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Více informací o zájezdu
 Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cuzco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medellín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

Řeka Kwai

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na „vodě“. Nádherný „zapomenutý“ ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400 Kč ZA 11 NOCÍ

 

 

Buvol je součástí tzv. Velké pětky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990 Kč

 
 

TROPICAL ISLANDS NĚMECKO

 SKVĚLÝ VÁNOČNÍ DÁREK

Stále ještě nevíte, co dát dětem k Vánocům? Pozvěte je do jednoho z největších evropských vodních parků, do TROPICAL ISLANDS v Německu.

 Budete nadšeni vodním světem s velkými bazény, písečnými plážemi, opravdovým tropickým pralesem s naučnou stezkou, restauracemi a bary s mnoha specialitami, nákupní galerií, luxusními hotelovými pokoji a pohodlnými rodinnými lodgemi. Nově můžete využít venkovní areál Amazonie s jedinečnou divokou řekou, dalšími bazény či dětským hřištěm.

Více informací zde