Uganda nejsou jen gorily

Turisté dnes míří do Ugandy především kvůli gorilám. Je to součást módy a mnozí z těch, kteří se za gorilami vydají, jsou jen snobi, kteří se chtějí pouze pochlubit tím, že patří mezi pár šťastných vyvolených. Je to škoda pro gorily, je to škoda pro ty, na které se nedostane místo v omezeném kontingentu návštěvníků, je to škoda pro Ugandu, ale bohužel je to i realita dnešní turistiky. Věřme, že to gorily i Uganda ustojí, a až si snobové najdou jiné cíle (teď mají vyhlédnutou Antarktidu a některé „cesty kolem světa“), vše se dostane do normálu.

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Speciálně upravný expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

Speciálně upravený expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

FOTO: CK Marco Polo International


 Vyrazte do Ugandy na korbě náklaďáku

Uganda ale nejsou jen gorily. Díky zázemí speciálně upraveného terénního náklaďáku se můžete dostat i do míst, která nejsou zatím vybavena potřebnou infrastrukturou. Máte tak jedinečnou možnost vidět místa, kde na turistu narazíte jen náhodou, místa, která žijí svým vlastním životem rovníkové Afriky. Tady snoby nepotkáte a vaše zážitky budou mnohem intenzivnější. A navíc, i vy budete mít šanci vidět gorily.

Britové přinesly do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale tradici pěstování čaje a kávy.

Britové přinesli do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale tradici pěstování čaje a kávy.

FOTO: archiv autora

Uganda si ve své historii prošla těžkými údobími, ale který africký stát si takovými údobími neprošel. Snad jen Etiopie, jež se nenápadně schovávala v horách a nedopustila, aby se etnické problémy proměnily v krvavou lázeň. Navíc je psaní o historii afrických států limitováno tím, že písemné záznamy existují až z doby po příchodu Evropanů, nebo jde pouze o zmínky ve starých egyptských, etiopských a arabských záznamech. Dalo by se tedy s nadsázkou tvrdit, že období mezi královnou ze Sáby a příchodem prvních Evropanů můžeme nazývat obdobím „jedna paní povídala“. Jsou to složitě rekonstruované dějiny z legend a mýtů, příběhů tradovaných ve starých horských vesnicích a z vyprávění starých šamanů.

Před příchodem Evropanů a Arabů v polovině 19. století existovalo na území dnešní Ugandy množství malých království. Pojem „království“ je třeba brát trochu s nadhledem. Rozhodně to nebyla království v evropském slova smyslu. Základním stavebním kamenem společenského uspořádání byl (a mnohde ještě je) klan. Příslušnost ke klanu znamenala pro jeho člena všechno. A vůdce klanu, náčelník, byl i jeho vládcem. Mnohá klanová království byla malá a zabírala třeba jen jediné údolí, ale některá byla silná a početná a zabírala stále větší a větší prostor. Takovým královstvím bylo i království Bugunda. Rozprostíralo se asi na jedné čtvrtině dnešní rozlohy Ugandy v její jihovýchodní části na břehu Viktoriina jezera.

Od roku 1888 až do roku 1962 byla Uganda v rukou Britů. Díky tomu je v Ugandě dnes vybudován základní vzdělávací systém a gramotnost v Ugandě je jedna z největších v rovníkové Africe. Angličtina je základním vzdělávacím jazykem a to je pro budoucnost Ugandy velmi významná věc. Ani období tvrdého a nelítostného režimu Idi Amina (1971–1979) nezničilo přirozenou přátelskou povahu vesničanů. Dnešní Uganda je na začátku cesty k moderní africké zemi. Vzory jsou jí Botswana, Namibie a Jihoafrická republika.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

2000 km cestou necestou

Uganda je přibližně čtyřikrát větší než Česká republika a téměř celá se nachází v nadmořských výškách přes 900 m n. m.  Britové sice vybudovali základní síť silnic, ale od jejich časů už uplynulo v ugandských řekách příliš mnoho vody a silnice dnes vypadají velmi špatně. Kolem Kampaly a Entebbe, dvou největších měst, najdete silnice v lepším stavu, ale jakmile se dostanete na venkov, oceníte pohodlí náklaďáku. Za pouhých 12 dní, které má expedice k dispozici, se dá prohlédnout jen to nejpodstatnější. Zvlášť když je trasa připravována s ambicí neplout jen po povrchu. Je třeba brát tuto expedici jako pootevření dveří do země, která teprve svou náruč turistům otevírá. Trasa protne rovník a přes vyhlášenou gorilí rezervaci Bwindi, kde je dost času vyrazit na treky nebo se vydat se speciálním povolením za gorilami, a Národní park Queen Elizabeth míří až do úchvatného pohoří Ruwenzori. Z hor se pak obrátí expedice zpět do nižších poloh, až k mytické řece Nil.

Přečtěte si podrobnosti o národních parcích v Ugandě

Ačkoliv je pozorování goril největším lákadlem k návštěvě Ugandy, za návštěvu stojí i další místa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Uganda – navštivte ji, než dorazí masová turistika

 

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv autora

Na dohled třetí nejvyšší hoře Afriky

Expedice vás přivede i do pohoří s nejvyšší horou Ugandy Mt. Stanley v pohoří  Ruwenzori. Je hraničním pohořím mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Se svými 5110 m n. m. je Mt. Stanley třetí nejvyšší horou Afriky. Ruwenzori je pro většinu Evropanů neznámým pohořím. Všichni znají Kilimandžáro, někdo slyšel o Mt. Kenya, ale o Ruwenzori slyšeli patrně jen horolezci a vysokohorští turisté. Přitom si toto pohoří v ničem nezadá se svými slavnějšími africkými kolegy. Dnes se již organizují výstupy na Mt. Stanley (přesněji na  Margherita Peak, jeden ze skalních vrcholků Mt. Stanley s výškou 5109 m n. m.). Výstup trvá osm dnů a pro milovníky adrenalinu a vysokohorské turistiky je to životní zážitek.

Přečtěte si o dalších zajímavých afrických horách

Kilimandžáro.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Kilimandžáro – hora, na kterou může vylézt každý

Není nad to posedět a kochat se pohledem do údolí.

FOTO: archiv autora

Nejkrásnější hory východní Afriky

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přírodní atrakce na jihu Afriky: kaňon Blyde River
 

Pohled do údolí mezi strmými skalisky bere dech.

FOTO: archiv autora

 Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Návštěva Ugandy jako teambuilding

Personální oddělení velkých společností si láme každý rok hlavu, jak stmelit tým zaměstnanců, tým vedoucích pracovníků, jak vystavit tým na zkoušku tlaku, aby se ukázalo, co je kdo zač a jakou sílu tým ve skutečnosti má, jak se kdo zachová, až přijde nějaká krize. Ještě nikoho v Čechách nenapadlo strčit 12–16 členů týmů do náklaďáku a vyslat je na cestu do Ugandy. Expedice v rovníkové Africe prověří soudržnost týmu, schopnost pracovat pro tým, být vůdcem nebo jen vozíčkem, který se veze. Tady není kam uhnout. Je tu sice parta průvodců a řidičů, kteří obstarají to nezbytné, ale stále je potřeba přiložit ruku k dílu. Je třeba postavit tábor, uvařit apod. A sám program je náročný. Afrika není kolonáda v Karlových Varech. Švýcaři, Němci, Britové a Číňani už to dávno pochopili. Žádná modelová situace v tělocvičně nenahradí realitu expedice.

Zemědělská produkce je v Ugandě velmi vysoká a roste každým rokem.

Zemědělská produkce je v Ugandě velmi vysoká a roste každým rokem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Než se vydáte na safari, přečtěte si užitečné rady, jak si vybírat a vyvarovat se zklamání.

2000 lvů v Krugerově národním parku dává velkou naději na dobrý snímek.

FOTO: archiv autora

Jak se nenechat napálit při výběru safari

Když si dopřejete čas u napajedla, můžete zažít i souboj hrochů.

FOTO: archiv autora

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
 
Gepardi jsou jediní, kdo raději loví ve dne. Využívají svou rychlost a skvělý zrak.

Gepardi jsou jediní, kdo raději loví ve dne. Využívají svou rychlost a skvělý zrak.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keňský národní park Tsavo East je u Čechů stále populárnější. Jak se nezklamat při výběru výletu do něj? Poradíme
Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána krajinou mezi jezery.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  02. 02. 2018

Cena: 89 990 Kč za 14 nocí

Více informací

GARANTOVANÝ ODJEZD

UGANDA - NEJEN ZA GORILAMI

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Perla Afriky, tak Ugandu po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchil. Čeká vás jedinečná příroda, množství zvěře, a nesmírně přátelské obyvatelstvo – a to vše nezasažené masovou turistikou. Deštný prales Ugandy je jedním z posledních míst na světě, kde žijí horské gorily – najdete tu posledních asi 300 goril – polovinu světové populace. Připravte se na mnohá překvapení a improvizace, které z expedice do Ugandy udělají životní zážitek. Uganda je opravdovým surovým a dosud neopracovaným diamantem Afriky.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 25. 3. 2018

Cena: 59 990 Kč

Více informací

SRÍ LANKA

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

Na základě dlouholetých zkušeností jsme pro Vás připravili opravdové „Best of Srí Lanka”. Malé skupinky, konkrétní kvalitní hotely i na okruhu a doprovod pracovníka CK, který zájezd připravil, by vám měly garantovat kvalitu i příjemný zážitek, který jistě umocní následný relax na populárních plážích samého jihu ostrova.

GARANTOVANÝ ODLET: 25. 03. 2018

 

 

Japonsko

Japonsko

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu

 Termín: 24. 4. 2018

Cena: 99 880 Kč

  ZA POZNÁNÍM JAPONSKA A PŘÍRODOU BALI

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do Japonska a na Bali. Čeká nás moderní Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, historické Kjóto se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. V další části cesty budeme poznávat božské Bali – jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské Balijce. Nakonec budeme mít možnost užít si dny odpočinku u moře.

 
 

Machu Picchu, Peru

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Ekvádor

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu
 Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cusco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medelín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA !

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na „vodě“. Nádherný „zapomenutý“ ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400 Kč ZA 11 NOCÍ

 

 

Buvol je součástí tzv. velké pětky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijete pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budete grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíte i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990 Kč