Nepřehlédnutelná Sigiriya

V centru ostrova Srí Lanka, v oblasti zvané kulturní trojúhelník, se nachází zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější památka země – skála zvaná Sigiriya, čnící zhruba 200 metrů nad okolní terén. Zbytky staveb a zahradní areál spolu s úchvatnými freskami polonahých dívek, jako poslední doklady neuvěřitelné výzdoby, nás zavedou do 5. století našeho letopočtu, kdy se zde psaly dějiny. Historie se poslouchá jako thriller hodný Hollywoodu – není v něm však místo pro jakoukoli romantiku, dobrotu či happyend.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Stará legenda

Několik desítek kilometrů severněji leží Annuradhapura, kdysi nejstarší, největší a nejdéle fungující království Srí Lanky. Jeden z jeho mocných králů měl dvě ženy. Krásnou z prostého rodu, kterou velmi miloval, a nehezkou, avšak vznešenou, kterou spíše trpěl. Obě ho obdařily synem – první spanilým, ale velmi zkaženým Kasjapou, druhá pak moudrým, ale po matce nevzhledným Mogalanem. Král měl z jiného svazku také dceru, která byla jeho miláčkem. Velmi těžce nesl, když si vzala velitele vojska, jehož matka se snachou zle nakládala. Králova číše trpělivosti přetekla, když tato tchyně jeho dceru zbičovala do krve – strašlivě se rozhněval a nechal ji upálit. Onen vojevůdce se kvůli pomstě spojil s Kasjapou a připravil proti králi spiknutí. Kasjapa ucítil šanci zmocnit se otcova trůnu a neváhal jej zradit a nechat zazdít zaživa do pevnostního valu. Chtěl odstranit z cesty i Mogalana, ale nevlastní bratr včas uprchl do Indie.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Krásný azylový dům

Ze strachu z návratu bratra a nevůle poddaných stal se pro nového krále Kasjapu život v Annuradhapuře nesnesitelným. Rozhodl se vybudovat si nové sídlo na skále obklopené neprostupnými lesy. Z výšin Sigiriye pak vládl zemi celých 18 let (478–496 n. l.) a vedl bouřlivý a nezřízený život despotického a poživačného vládce. Mogalan v exilu nejdříve velmi strádal, ale časem se mu podařilo dát dohromady skupinu spojenců a za jejich pomoci se vypravit s početnou armádou zpět. Pod Sigiriyí se obě vojska střetla v kruté a nemilosrdné bitvě. Dlouho byl výsledek na vážkách, až podle legendy zasáhla v Mogalanův prospěch neuvěřitelná náhoda – ve spalujícím vedru se silně dehydrovaný královský slon nesoucí Kasjapu dostal do blízkosti vodní nádrže. Žízeň zvítězila nad poslušností a rozběhl se k vodě. Kasjapovo vojsko posedla panika, že král z neznámých příčin prchá z boje, a dalo se hromadně na útěk. Kasjapa vida, že boj je ztracen, si na útěku sám prořízl hrdlo.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Krása vybudovaná krutovládci

Je těžké se smířit se skutečností, že něco tak úžasného a monumentálního nechal zbudovat úchylný otcovrah a špatný člověk – Kasjapa. Ale to není to nejhorší: jeho bratr Mogalan, kterého Annuradhapuřané vítali jako spasitele, se ve vyhnanství zcela změnil. Slíbil sice hned při nástupu, že nastolí spravedlnost a právo, ale prvním jeho aktem spravedlnosti byla poprava tisíce Kasjapových dvořanů za údajnou neloajalitu. Mnohým dalším pak nechal sekat údy, nosy, uši a počínal si tak brutálně, že dostal od poddaných nové jméno: Rákšasa – démonické monstrum. Mogalanovo-Rákšasovo chování dosáhlo tak obludných rozměrů, až vyvolalo všeobecné povstání obyvatel a vojska. Rozlícený dav jej chtěl zaživa upálit, ale zachránila jej jeho všemi ctěná matka, která jej označila za duševně chorého.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

 Skála s krásným výhledem

A tím končí Sigiriya story. Není vyloučeno, že jste ji už slyšeli od lidí, kteří místo navštívili, a bylo to o dost jinak… Inu marná sláva, berme to jako Jiráskovy Staré pověsti české, převyprávěním se tu něco přidá, něco ubere a nakonec tu za všechna ta staletí mohou být dva zcela rozdílné příběhy. Jasné je jen jedno: ta úžasná skála tu je a možná čeká i na vaši návštěvu!

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ztracena v pralese

Od smrti Kasjapy Sigiriya po staletí chátrala, až byla objevena britskými archeology v 19. století. Z původního dech beroucího sídla zůstaly jen zlomky, nicméně jsou dostatečné pro představu velkoleposti areálu. Obklopující komplex zahrad je propojen důmyslným závlahovým systémem. Na úpatí skály jsou stopy po příbytcích mnichů ukrývajících se pod skalními převisy. Vpravo bývala audienční síň, kde král přijímal návštěvy – na vrchol měl přístup jen úzký okruh jeho nejbližších, služebníků a strážných.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

 Poutní místo

Po kovových točitých schodech vede cesta ke zlatému hřebu Sigiriye – skalnímu převisu, kde se dochovalo několik nádherných fresek polonahých dívek. Při pohledu na jejich nezpochybnitelnou krásu a velmi umělecké provedení mějme stále na paměti, že jsou tu již více než 15 století! Dle názoru archeologů je to poslední zbytek zdobení – jakéhosi make upu, který zřejmě pokrýval celou skálu, byl však za ta léta smyt deštěm a spálen sluncem. Od fresek stoupá mírný chodník mezi skálou a tzv. Zrcadlovou zdí a dále na prostornou plošinu, kde si každý odpočine před závěrečným výstupem na vrchol.

Další monumentální památkou jsou kamenné lví tlapy tvořící zbytky Lví brány. Jejich velikost dává tušit, jak obrovská musela brána být. A pak již prudké, ale krátké stoupání po kovovém schodišti na vrchol. Umíte si představit, že za Kasjapy tu nic takového nebylo, jen skalní výstupky doplněné dřevěnými trámy, po kterých nosiči museli krále bezpečně na vrcholek donést? Na vrcholu najdete obrysy bývalých paláců (zřejmě byly z větší části ze dřeva), nádrží sloužících jako zásobárna vody i pro královu koupel a také velký kamenný trůn.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

 S razítkem UNESCO

Pohled na to vše i nádherný výhled do kraje jistě za tu trochu potu stojí. Srí Lanka má nesmírné kulturní bohatství s řadou památek zapsaných na seznamu UNESCO. Sigiriya se právem řadí na jejich čelo a my věříme, že se s tímto názorem ztotožníte i Vy.

Srí Lanka

Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 25. 3. 2018

Cena: 59 990 Kč

Více informací

SRÍ LANKA

SRÍLANSKÉ DELIKATESY

Na základě dlouholetých zkušeností jsme pro vás připravili opravdové "Best of Srí Lanka". Malé skupinky, konkrétní kvalitní hotely i na okruhu a doprovod pracovníka CK, který zájezd připravil, by vám měly garantovat kvalitu i příjemný zážitek, který jistě umocní následný relax na populárních plážích samého jihu ostrova.

GARANTOVANÝ ODLET: 25. 3. 18.

 

 

Japonsko

Japonsko

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu

 Termín: 24. 4. 2018

Cena: 99 880 Kč

  ZA POZNÁNÍM JAPONSKA A PŘÍRODOU BALI

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do Japonska a na Bali. Čeká nás moderní Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, historické Kyoto se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. V další části cesty budeme poznávat božské Bali – jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské Balijce. Nakonec budeme mít možnost užít si dny odpočinku u moře.

 
 

Machu Picchu, Peru

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Ekvádor

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu
 Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cuzco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medellín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle vašeho přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na „vodě“. Nádherný „zapomenutý“ ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400 Kč ZA 11 NOCÍ

 

 

Buvol je součástí tzv. Velké pětky.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990 Kč

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990 Kč