Dědictví ománských tesařů

Dovolím si tvrdit, že první loď typu dhow postavili na Zanzibaru Ománci. Vedou se o tom sice spory odnepaměti a povedou se určitě ještě hodně dlouho. Jemenci tvrdí, že to byli oni, Indové z oblasti Goa tvrdí, že jsou autory, a stejně tak to o sobě tvrdí Ománci. Já fandím Ománcům.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Byli to totiž právě oni, kdo byl nejaktivnější ve zkoumání nekonečných mořských dálav dotýkajících se jejich pobřeží. Od 6. do 8. století postupně pronikali směrem k Indii i směrem k Africe a budovali obchodní síť, která začala konkurovat klasické Hedvábné stezce a která zásobovala především Egypt. Odtud se pak zboží dostávalo do Evropy. Ománci rozšiřovali oblast svých zájmů po moři a na lodích typu dhow. Dá se tedy uvěřit představě, že právě jejich lodě ovlivnily jak Jemen, tak Indii.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

FOTO: CK Marco Polo International

Nečekaně bohatý rajský ostrov – Zandž Barr

V 8. století dopluli Ománci poprvé i k Zanzibaru. V té době žili na ostrově pouze bantuské černošské kmeny (Zanzibar = Zandž Barr = ostrov černých lidí). Ománci byli překvapeni, jak vyspělé zemědělství na ostrově objevili a jak skvělé podmínky tu byly pro pěstování tolik žádaného koření. Především hřebíčku, muškátového oříšku a později i vanilky. Navíc na ostrově rostly týkové a palisandrové stromy, jejichž dřevo se skvěle hodilo na opravy ománských lodí. Netrvalo dlouho a ze Zanzibaru se stala nejen zásobárna koření, ale i logistické centrum pro plavby Ománců k pobřeží východní Afriky. Pravidelná produkce dhow na Zanzibaru začala.


Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Na Zanzibaru se v poslední době objevuje výrazná aktivita Čechů. Přečtěte si článek o projektu hotelu Tulia, za kterým stojí čeští investoři.
Zanzibar, Tulia Resort, bazén

Zanzibar, Tulia Resort, bazén

FOTO: archiv CK Marco Polo

Univerzální loď

Při pohledu na běžnou rybářskou dhow si jen těžko dokážeme představit, jak univerzální tento typ lodí je. Ve své největší podobě byla loď schopná pojmout posádku až třiceti námořníků, měla až tři trojúhelníkové plachty a velmi dobré manévrovací schopnosti. Tyto velké verze sloužily především obchodníkům. Malé verze dhow používají především rybáři a nevyměnili by je za žádnou moderní loď.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo na stěžni.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí, bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo na stěžni.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o ostrově Zanzibar

Originál je bez jediného hřebíku

Stavitelé dhow byli (a dodnes jsou) velmi hrdí na to, že jejich lodě nejsou nějakou krabicí stlučenou pomocí hřebíků. Lodě se dodnes stavějí ručně, stejnou technologií jako před staletími. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků nebo šlach zvířat. Takový způsob výroby popsali už portugalští mořeplavci v 15. století. Ti dali dhow přezdívku šité lodě. I cestovatel Marco Polo, který se v Orientu setkal se stavbou dhow, byl velmi překvapený stabilitou a pevností těchto lodí. Někteří historici dokonce tvrdí, že portugalští stavitelé lodí využívali při stavbě svých lodí některé prvky, se kterými se při plavbách kolem pobřeží Afriky a Arábie setkali.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Douhá, Katar.

FOTO: archiv autora

Stavba lodí funguje na Zanzibaru i dnes

Je nesmírně zajímavé pozorovat tesaře, který staví loď. Na první pohled se to zdá velmi jednoduché. Vždyť o co jde? Pár prken se přitluče ke konstrukci (žebrům) lodi, připevní se stožár, napne plachta a hurá na moře. Postavit malou rybářskou loď trvá zkušenému tesaři přibližně 4 týdny. Malá loděnice v městečku Mtoni i dnes přijímá objednávky z celého světa na stavbu tradiční dhow. Ten, kdo by se zajímal o stavbu do větší hloubky a podrobností, si může zajet na pláž Nungwi, kde je přímo na pláži manufaktura. Můžete si dokonce zaplatit dvouhodinovou výuku (test) stavby. Je to zajímavá zkušenost.

Výroba lodí, Zanzibar.

Výroba lodí, Zanzibar.

FOTO: Petr Nevečeřal

Přečtěte si zajímavé články o Tanzanii

 Řemeslo má na Zanzibaru stále ještě zlaté dno

Práce se dřevem je na Zanzibaru natolik zakořeněná, že se řemeslo drží stále při životě, i když jsou mnohem jednodušší způsoby obživy ve službách turistům. Ale v hloubi duše je každý muž na Zanzibaru rybářem a tesařem. Vzít do ruky tesařskou sekyru nebo vyrazit před rozbřeskem na moře patří k životu a ten, kdo nezvládá alespoň jedno, nemůže očekávat respekt od lokální komunity.

Zanzibaské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

Zanzibarské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

FOTO: CK Marco Polo International


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Bílá pláž a modré moře.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín: 14. 12. a pak každý týden

Cena: od 15 500,-- za 7 nocí

Více informací

ZANZIBAR

THE Z HOTEL

Butikový hotel s 39 pokoji leží na pláži Nungwi. Hotel je ideální zejména pro páry hledající romantiku a pro milovníky klidné dovolené.

V hotelu se neubytovávají děti do 12 let.
 

 

Japonsko

Japonsko

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu

 Termín: 24. 4. 2018

Cena: 99 880,--

  ZA POZNÁNÍM JAPONSKA A PŘÍRODOU BALI

s českým průvodcem

Poznávací zájezd do Japonska a na Bali. Čeká nás moderní Tokio s malebnými zákoutími starého Eda, historické Kyoto se skvostnými zahradami, buddhistickými chrámy a šintoistickými svatyněmi. V další části cesty budeme poznávat božské Bali – jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské Balijce. Nakonec budeme mít možnost užít si dny odpočinku u moře.

 
 

Machu Picchu, Peru

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Ekvádor

FOTO: archiv autora

 


Více informací o zájezdu
 Okruh Latinskou Amerikou

PERU–EKVÁDOR–KOLUMBIE

Poznejte to nejlepší ze tří latinskoamerických zemí. V Peru navštívíte Limu, Cuzco, Posvátné údolí a Machu Picchu; v Ekvádoru si prohlédnete Quito, Otavalo a Národní park Cotopaxi; v Kolumbii vás čeká Bogota, Medellín, Guatape, Cartagena a Isla Rosario.

 
 

Koh Hai (Ngai)

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací zde


BANGKOK + OSTRŮVEK KOH HAI

NEJLEPŠÍ CENA!

Kdo chce uniknout masové turistice a chce zažít Thajsko jako za starých dobrých časů, může se vydat na ostrov Koh Hai (Ngai). Pobyt na malém kouzelném ostrůvku kombinujeme v této nabídce s pobytem v Bangkoku. Především proto, aby cesta na ostrov nebyla tak dlouhá, a i z důvodu návaznosti letů.

Pobyt na ostrově můžeme zkrátit nebo prodloužit podle svého přání.

od 32 500 Kč za 7 nocí

 
 

Řeka Kwai

FOTO: Serenata Hotels

Koh Hai (Ngai)

FOTO: archiv autora

 

Více podrobností

NÁDHERNÁ KOMBINACE

BANGKOK + ŘEKA KWAI +

OSTRŮVEK KOH HAI + KRABI

Kombinace Bangkoku, třídenního výletu na řeku Kwai a pobytu u moře. Poznávací zájezd na řeku Kwai je i pro rodiny s dětmi, kde si užijí jak lezení v korunách stromů v džungli, tak i ubytování na „vodě“. Nádherný „zapomenutý“ ostrov Koh Hai je pro milovníky klidu a romantiky a milovníky šnorchlování, určitě i pro rodiny s dětmi. Na konci pobytu na Krabi naopak poznáte i Thajsko s jeho ruchem a nočním životem.

57 400 Kč ZA 11 NOCÍ

 

 

Buvol je součástí tzv. Velké pětky.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín odjezdu: 28. 2. 2018

Cena: 45 990,--

Více informací o zájezdu zde 

SAFARI V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

s českým průvodcem

Během týdenního poznávacího zájezdu s českým průvodcem ochutnáte to nejlepší z jihoafrického safari. Zažijeme společně pěší safari, safari v otevřeném voze 4x4 v soukromé rezervaci v rámci velkého Krugerova NP, celodenní safari v Krugerově NP, budeme grilovat – braai – a v neposlední řadě navštívíme i Blyde River Canyon.

Cena včetně letenky a vstupů a plné penze

45 990,-- Kč